Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić

Wymiana opon to czynność, którą posiadacze samochodów powinni wykonać z reguły dwa razy w roku – w okresie zimowym oraz wiosennym. Pomimo tego, że na rynku pojawiły się opony wielosezonowe, wielu Polaków nie ma co do nich przekonania. Zdecydowana większość kierowców woli wymienić opony i być spokojniejszym o przyczepność na drodze.

Wbrew pozorom tak trywialna czynność jak przełożenie opon wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej wiedzy, która pozwoli:

 • prawidłowo wyważyć opony,
 • skontrolować ich stan techniczny,
 • zamontować je w sposób odpowiedni,
 • wyeliminować ich wady.

Wyważenie i kontrola stanu technicznego opon

Wymieniając opony w naszym serwisie macie Państwo pewność, że opona zostanie skontrolowana pod kątem bieżnika oraz właściwie wyważona. Są to dwie kluczowe czynności, które powinien wykonać każdy wulkanizator.

Kontrola stanu technicznego bieżnika dokonywana jest wzrokowo jak również poprzez użycie specjalnego przyrządu do jego pomiaru.

Następnie przy pomocy specjalnego urządzenia następuje wyważenie opony na feldze i nałożenie ewentualnych obciążeń. Jaki ma to cel? Przede wszystkim eliminuje to ewentualne bicie koła, wynikające z typowych dla opon zmian kształtu i geometrii. Dodatkowo, stabilizuje pracę całego koła, gdyż wyważenie opon ma na celu właśnie zharmonizowanie pracy felgi oraz opony jako całości.

Profesjonalne przełożenie opon to bezpieczeństwo

Istotne w przypadku przekładania opon jest wykonanie wszystkich czynności prawidłowo, łącznie z dokręceniem kół. Oznacza to, że śruby, powinny zostać dokręcone za pomocą specjalnego klucza dynamometrycznego, który pozwala dokręcić je z odpowiednim momentem.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Odpowiednio dokręcone koło zapewnia bezpieczne prowadzenie samochodu. Niedokręcenie może spowodować szybkie odkręcenie się śruby i wypadnięcie koła z piasty. Przekręcenie śrub powoduje ich uszkodzenie i ryzyko zerwania, a w efekcie również wypadnięcia koła z piasty.

W naszym serwisie używamy profesjonalnych kluczy dynamometrycznych, które poddajemy kontroli i kalibracji w regularnych odstępach czasu.

Geometria kół – co to jest i jakie urządzenie mierzy zbieżność

Geometria kół – co to jest i jakie urządzenie mierzy zbieżność

Geometria kół to nic innego jak wartość, która dotyczy zbieżności kół w pojeździe lub rozbieżności kół w pojeździe. Jest to innymi słowy takie ustawienie kół pojazdu, aby odchylenie kół od równoległości było jak najmniejsze. Istotnym elementem jest również odległość przednich kół od obręczy w stosunku do odległości tylnych kół do obręczy.

Poprawnie ustawiona geometria kół, czyli innymi słowy prawidłowa zbieżność, zapewnia zachowanie osi obrotu koła prostopadle do kierunku ruchu samochodu. Wszelkie rozbieżności powodują szybsze wycieranie się opon, znaczące siły działające na samochód i mniejszą kontrolę nad pojazdem.

Urządzenia do pomiaru zbieżności kół

Zbieżność kół w pojazdach należy kontrolować i ustawiać regularnie. Tylko w ten sposób możemy wyeliminować lub zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych działań takich jak:

 • gorsza kontrola nad samochodem,
 • ściąganie samochodu w określonym kierunku,
 • wycieranie się opon,
 • szybsze zużywanie się części zawieszenia oraz mocowania kół i drążków kierowniczych.

Do dyspozycji serwisów samochodowych oddano wiele zróżnicowanych urządzeń do pomiaru zbieżności kół. Starsze urządzenia – optyczne, wykorzystują proste zasady optyki, bazujące na prostopadłościach oraz odległościach od osi lub wskazanego punktu. Nowsze urządzenia – tak zwane urządzenia 3D, wykorzystują możliwości komputerowe w zakresie skanowania, a następnie rzutowania całego skanu na ekran komputera. To powoduje, że pomiar jest kompletny, bazuje na całej powierzchni koła oraz jego mocowania, pokazując geometrię w zakresie trójwymiarowym, czyli takim jaki jest w rzeczywistości.

Gdzie kontrolować i regulować geometrię kół

Kontrola oraz regulacja i ustawienie geometrii kół w pojeździe można wykonać jedynie w profesjonalnych warunkach. Podłoże, sprzęt oraz oprzyrządowanie musi być odpowiednie i certyfikowane. Jedynie na równej powierzchni, przy zastosowaniu skalibrowanych narzędzi oraz wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu, geometria kół i jej ustawienie mają sens.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z naszego serwisu, gdzie posiadamy stanowiska dostosowane do potrzeb klienta oraz wymagań technicznych, jakie stawia przed nami ten wydawałoby się prosty, ale precyzyjny proces.

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić

Przekładanie opon razem z kołami wady i zalety.

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić. Wielu ludzi nie chcąc stać w kolejkach do zakładu wulkanizacyjnego oraz starając się zaoszczędzić trochę pieniędzy, przekłada całe koła z oponami. Nie ma w tym nic złego, jeśli lubimy sobie od czasu do czasu pomajsterkować, ale eksperci mimo wszystko zalecają wywarzanie kół, czego z oczywistych przyczyn nie uda nam się zrobić w przydomowym warsztacie. Kolejną kwestią jest konieczność przechowywania kompletu kół, więc jeśli mieszkasz w małej kawalarce, to może sprawić Ci to trochę problemów. Przydomową wymianę kół przekreśla natomiast posiadanie przez samochód systemu TPMS (czujników ciśnienia w oponach). Po takiej wymianie najczęściej przywita nas błąd na desce rozdzielczej mówiący o awarii tego układu, który można skasować tylko za pomocą specjalnych narzędzi.

Ustawienie zbieżności kół po wymianie opon.

Bardzo ważną kwestią po wymianie opon, na której zdecydowanie nie warto oszczędzać, jest wyważenie kół. Źle wyważone koła przyczynią się do szybszego zużycia bieżnika, zwiększą zużycie paliwa, a w skrajnych przypadkach mogą spowodować wypadek. Jeśli mechanik nie zapyta się nas o wyważenie kół, to warto samemu go o to poprosić, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że  nie spotkają nas żadne z powyższych nieprzyjemności.

Wymiana opon przełożenie w warsztacie samochodowym.

Wymieniając samemu koła, możemy napotkać problem w postaci śrub ciężkich do odkręcenia, które w wyniku normalnej eksploatacji mają tendencję do zapiekania się. Podobnie sprawa ma się przy ich dokręcaniu, gdy bez klucza dynamometrycznego ciężko będzie na przykręcić koła z odpowiednią siłą. Powyższe problemy eliminuje wizyta u lokalnego mechanika, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu szybko wymieni oraz wyważy nasze koła. Bardzo praktyczną usługą, z której często możemy skorzystać, jest możliwość przechowywania opon w warsztatowym magazynie. Dzięki temu oszczędzamy miejsce w domu i nie musimy się dodatkowo budzić, a opony są przechowywane w optymalnych dla nich warunkach.

Wymiana tłumika przedniego/środkowego/końcowego

Naprawa i wymiana tłumika w samochodzie osobowym

Ciężko o bardziej denerwującą usterkę niż uszkodzony albo rozszczelniony tłumik. Głównym objawem tej usterki jest samochód, który wyje w praktycznie każdym zakresie prędkości obrotowej silnika, wyraźnie brakuje mu mocy, a w kabinie auta pojawia się wyczuwalny zapach spalin. Dodatkowo usterka ta zwiększa spalanie paliwa, sprawia, że samochód bardziej zatruwa środowisko i jeszcze naraża nas na bardzo duży mandat oraz zabranie nam dowodu rejestracyjnego pojazdu. Co zatem należy zrobić, gdy spotka nas problem z tłumikiem?

Naprawa i wymiana tłumika – co będzie lepszym wyborem?

Wszystko zależy od tego, jak poważna jest awaria wydechu. Jeśli to tylko kilka dziurek, to nie powinno być problemu z załataniem ich. Natomiast jeśli rury wydechowe są mocno przerdzewiałe i dosłownie się sypią, to powinniśmy je jak najszybciej wymienić. Podobnie sprawa ma się z łącznikiem elastycznym (zwanym potocznie szyszką). Jest to elastyczna rurka, która wykonana jest z materiału podobnego do siatki, co zapobiega wibracjom powodującym nieprzyjemne buczenie, a także pozwala jej delikatnie się poruszać, eliminując naprężenia w układzie wydechowym. Ze względu na sposób wykonania szyszki, jeśli coś zacznie się z nią dziać, to jej naprawa będzie raczej niemożliwa.

Wymienić go samemu, czy oddać auto do serwisu?

Co prawda wymiana tłumika jest zadaniem prostym, ale w praktyce niemal zawsze spotkamy się z problemem zapieczonych śrub i utrudnionego dostępu do układu wydechowego. Kolejną kwestią jest fakt, że niewprawna osoba może niedokładnie przymocować do siebie poszczególne elementy, co spowoduje nieszczelności i narazi nas na kolejne wydatki, dlatego najlepiej będzie oddać samochód w ręce doświadczonego mechanika.

Jaka jest cena za wymianę tłumika?

Tłumiki są z reguły jednym z tańszych elementów naszego samochodu, dlatego też wymiana zużytych części raczej nie szarpnie nas mocno po kieszeni. Sama czynność polega na podniesieniu samochodu, podparciu specjalnym wspornikiem rur wydechu, odkręceniu dosłownie kilku śrubek i zdjęciu ich z mocowań. Ceny za robociznę za wymianę poszczególnych sekcji tłumika zaczynają się już od 30zł. Środkowy tłumik można kupić nowy już za 130zł, końcowy zaczyna się od 100zł, a najtańsze złącza elastyczne kosztują około 40zł.

Hamulce – układ dbający o nasze bezpieczeństwo

Wymiana tarcz hamulcowych

Wbrew obiegowej opinii jednym z najważniejszych elementów w samochodzie są hamulce. Jeśli cenimy swoje bezpieczeństwo to, zamiast zadawać sobie pytanie, jak szybko mój samochód jest w stanie rozpędzić się do setki, powinniśmy zastanowić się nad tym, ile czasu będzie on potrzebował na wyhamowanie w awaryjnej sytuacji? Praktycznie niemożliwe jest przewidzenie wszystkich zagrożeń na drodze, a jeśli już coś się wydarzy, to często od tragedii dzielą nas ułamki sekund i centymetry, dlatego też nasze hamulce zawsze powinny być w perfekcyjnym stanie.

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe w samochodzie?

Dużo zależy od naszego stylu jazdy. Jeśli poruszamy się głównie drogami ekspresowymi i autostradami, gdzie przejeżdża się bardzo długie odcinki drogi bez konieczności hamowania, to logiczne jest, że tarcze i klocki wytrzymają znacznie dłużej niż w przypadku jazdy w terenie zabudowanym. Kolejnym czynnikiem jest kwestia tego, jak „ciężką nogę” mamy. Częste przyśpieszania i gwałtowne hamowanie znacznie skraca czas eksploatacji części hamulcowych. Nowsze samochody często posiadają w komputerze pokładowym specjalne czujniki sygnalizujące stan zużycia klocków, możemy również sprawdzić ich stan sami za pomocą suwmiarki. Przyjmuje się, że klocki muszą mieć minimum 2mm grubości części ciernej. W praktyce powinny one wytrzymać około 30 – 50 tysięcy kilometrów. Tarcze hamulcowe cechują się znacznie większą żywotnością, często wytrzymując 80 – 100 tysięcy kilometrów.

Wymiana tarcz hamulcowych z klockami czy bez?

Co prawda tarcze są na tyle wytrzymałe, że powinny wytrzymać dwie, a czasem nawet trzy wymiany klocków hamulcowych, natomiast w praktyce często dochodzi do nierównomiernego zużycia klocków. Eksperci zalecają, żeby wraz z każdą wymianą tarcz wymienić też klocki. Nie podniesie to drastycznie rachunku za usługę, a jednocześnie zagwarantuje nam poprawne działanie hamulców.

Ile kosztuje wymiana tarcz?

W wyspecjalizowanym zakładzie za wymianę tarcz i klocków zapłacimy przeciętnie od 100 do 200zł za jedną oś. Ceny tarcz i klocków są bardzo różne w zależności od technologii, w jakiej są wykonane oraz materiału wykorzystanego do ich produkcji. Ceny zwykłych, jednolitych tarcz z klockami od renomowanych producentów zapłacimy od 150zł. Jeśli natomiast będziemy chcieli założyć w swoim samochodzie sportowe, wentylowane tarcze z nieco lepszymi klockami to ich cena wzrośnie kilkukrotnie.

 

Wymiana termostatu – za co odpowiada termostat?

Za co odpowiada termostat w samochodzie?

Jest to część, dzięki której poprawnie działa układ chłodzenia w naszym samochodzie. Konkretniej mówiąc, otwiera on i zamyka tak zwany duży układ chłodzenia. W zależności od temperatury silnika przekierowuje płyn chłodniczy do chłodnicy albo wymusza jego obieg tylko wokół bloku silnika i głowicy. W praktyce oznacza to, że po uruchomieniu silnika pozwala on na szybsze doprowadzenie jednostki napędowej do temperatury roboczej, a następnie dba o to, by temperatura ta była utrzymana na optymalnym poziomie.

Co może się zepsuć?

Awaria termostatu polega na jego zacięciu się, w jednej z dwóch możliwych pozycji. Pierwsza to całkowicie zamknięta. Jest to najgorszy i najbardziej niebezpieczny scenariusz, gdyż silnik nie jest wtedy chłodzony i się przegrzewa, czego skutki mogą być tragiczne. Drugą, nieco rzadszą awarią jest zablokowanie się w pozycji całkowicie otwartej. W tym przypadku cały czas otwarty jest duży układ chłodzenia, przez co silnik ma problem z osiągnięciem temperatury roboczej i nie pracuje w optymalnych warunkach.

Jakie są oznaki zepsutego termostatu?

Najbardziej oczywistą jest zbyt wysoka temperatura silnika. Warto wtedy sprawdzić, czy chłodnica jest nagrzana. Jeśli będzie całkowicie zimna, to winą za to należy obarczyć termostat. Kolejną wskazówką problemów z termostatem jest przeciwna sytuacja, czyli bardzo wolne nagrzewanie się silnika szczególnie zauważalne podczas mrozów, kiedy to jest on jest cały czas otwarty.

Czym grozi awaria termostatu?

Uszkodzony termostat nie będzie spełniał swojej funkcji, czyli nie otworzy dużego układu chłodzenia, a to bardzo szybko (szczególnie w ciepłe dni) spowoduje przegrzewanie się silnika, co grozi poważną awarią. Jeśli jednak zdarzyłoby się nam, że podczas jazdy samochodem termostat się zepsuje, to jednym z prowizorycznych sposobów jest włączenie ogrzewania w kabinie pojazdu i baczne obserwowanie wskaźnika temperatury. Powinno to pomóc nam awaryjnie dojechać do najbliższego zakładu mechanicznego, w którym należy niezwłocznie wymienić zepsutą część. Usługa ta wprawnemu mechanikowi zajmie chwilę, więc naprawy można dokonać nawet na poczekaniu.

 

Wymiana rozrządu

Wymiana rozrządu – czym jest rozrząd?

Jest to układ odpowiadający za sterowanie zaworami wpuszczającymi do cylindrów mieszankę paliwowo-powietrzną oraz wypuszczającymi z nich spaliny. Elementy te wymagają otwierania i zamykania w bardzo precyzyjnych odstępach czasowych, w przeciwnym wypadku może dojść poważnego uszkodzenia silnika, co bardzo mocno szarpnie nas po kieszeni. Dlatego tak ważna jest jego wymiana na czas.

Co ile kilometrów należy wymienić rozrząd?

Wymiana rozrządu to jedna z najważniejszych czynności serwisowych, które musimy przeprowadzać w naszych samochodach w określonych interwałach czasowych. Informacje na temat tego, jak często wymienić rozrząd znajdziemy w dokumentacji technicznej naszego samochodu. Zazwyczaj powinno robić się to, co około 60 – 90 tysięcy kilometrów, jeśli mamy samochód z paskiem rozrządu. W przypadku łańcucha rozrządu okres eksploatacji potrafi być nawet dwa razy dłuższy. Dobrym zwyczajem jest wykonywanie przeglądu samego rozrządu co około 30 tysięcy kilometrów. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie, nie obawiając się o stan naszego samochodu.

Ile trwa wymiana rozrządu?

Sama wymiana to czynność stosunkowo prosta, lecz wymagająca wprawy i dużej dokładności. Mechanik musi zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie wałka rozrządu i wału korbowego, w przeciwnym wypadku może dojść do poważnej awarii silnika. Niezbędne są przy tym specjalistyczne narzędzia, dlatego też samodzielna wymiana rozrządu, szczególnie we współczesnych samochodach jest praktycznie niemożliwa. Doświadczonemu mechanikowi w profesjonalnym warsztacie czynność ta zajmuje zazwyczaj od 3 do 5 godzin, chociaż w przypadku skomplikowanych samochodów segmentu premium, takich jak Audi A6 lub BMW serii 5 czas tej usługi może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin roboczych.

Ile kosztuje wymiana rozrządu?

Na wymianie rozrządu nie powinno się oszczędzać, ponieważ bezpośrednio wpływa on na bezawaryjną eksploatację naszego samochodu. Stawki są różne w zależności od klasy naszego samochodu, a co za tym idzie stopnia jego skomplikowania. Ceny kompletnej wymiany zaczynają się już od kilkuset złotych, lecz w przypadku luksusowych samochodów mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych. Jednakże nie ma co bać się na zapas, bo zazwyczaj końcowy rachunek nie przekracza 600 – 1000zł brutto.

Czym jest i jak działa cewka zapłonowa?

Wymiana cewki zapłonowej

Jest to kluczowy element układu zapłonowego. Odpowiada on za powstawanie iskry w świecy zapłonowej niezbędnej do zapalenia się mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku benzynowym. Cewka to transformator, który składa się z układu uzwojenia pierwotnego i wtórnego. W określonych momentach zależnych od pracy silnika następuje rozłączenie uzwojenia pierwotnego, co powoduje nagły skok napięcia w uzwojeniu wtórnym i generuje iskrę.

Jakie są objawy uszkodzenia cewki?

Najbardziej oczywistym objawem są problemy z rozruchem silnika. Po uruchomieniu silnika mogą też wystąpić przerwy w zapłonie powodujące nierówną pracę jednostki napędowej, „falowanie” na obrotach i zauważalnie mniejszą moc.

Co najczęściej jest przyczyną uszkodzenia cewki?

Ze względu na swoją budowę element ten jest niezwykle wrażliwy na wilgoć. Do jej uszkodzenia może dojść podczas niestarannego mycia komory silnika. Awarią sprzyjają też warunki zimowe, gdzie woda z solą, którą tak obficie posypywane są każdego roku naszego drogi, może dostać się i spenetrować osłonę cewki. Kolejnymi przyczynami są uszkodzenia mechaniczne spowodowane przegryzieniem izolacji przez gryzonie oraz drobne wycieki oleju silnikowego powodujące przebicia. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest nasz akumulator oraz przewody zasilania. Przy zbyt niskim napięciu baterii cewka ładuje się znacznie dłużej i ma problemy z wygenerowaniem odpowiednio dużego skoku napięcia do zasilenia świecy zapłonowej.

Nowa czy używana cewka?

Nie czarujmy się – nikt z nas nie lubi przepłacać, natomiast w przypadku tego układu lepiej postawić na nowe części i montaż w profesjonalnym zakładzie. Używane części są o połowę tańsze od nowych, ale nigdy tak naprawdę nie wiemy, jaki mają przebieg i w jakich warunkach były eksploatowane. Dopłacając do nowej części (nawet zamiennika), zyskujemy pewność, że będzie ona długo działała w naszym samochodzie, a gdyby już coś miało się zepsuć, to jesteśmy chronieni gwarancją producenta.

Wymiana płynu hamulcowego

Profesjonalna wymiana płynu hamulcowego

Hamulce w samochodzie są kluczowym elementem związanym z bezpieczeństwem na drodze. Nie bez powodu, układ hamulcowy poddawany jest szczegółowym testom w każdym modelu samochodu, a podczas przeglądu okresowego, poddawany jest najbardziej rygorystycznym testom kontrolnym.

Hamulce są również podzespołem stosunkowo szybko zużywającym się, stąd też powszechna jest wymiana tarcz czy klocków hamulcowych. Rzadziej jednak, kierowcy zdają sobie sprawę jak ważna jest wymiana płynu hamulcowego. Dodajmy do tego, profesjonalnie wykonana wymiana płynu w układzie hamulcowym.

Jaką rolę pełni płyn hamulcowy?

Układ hamulcowy w samochodach działa na zasadzie hydrauliki, czyli ściśliwości cieczy. Im mniej ściśliwa ciecz, tym układ jest bardziej efektywny. Tym samym, płyn hamulcowy jest cieczą o charakterze i właściwościach mało ściśliwych, pozwalając niemalże natychmiastowo po naciśnięciu pedału hamulca zacisnąć klocki hamulcowe. Pod warunkiem, że sam układ jest:

 • sprawny pod kątem mechanicznym,
 • odpowiednio odpowietrzony,
 • pełny i bez wycieków oraz strat.

Płyn hamulcowy jest więc cieczą, która odpowiada za przekazanie energii (w tym aspekcie energii jaką wykonujemy podczas naciśnięcia pedału hamulca).

Dlaczego wybrać specjalistę?

Wielu kierowców chwali się, że wymiana płynu hamulcowego jest bardzo prostym, wręcz trywialnym zadaniem. Na papierze, owszem, wydaje się być to proste. Konsekwencje drobnego błędu mogą być jednak bardzo poważne, a błąd może spowodować:

 • niewłaściwe działanie hamulców, co w efekcie skończy się niebezpieczną sytuacją na drodze,
 • nieprawidłowe działanie elektronicznych systemów bezpieczeństwa i zarządzania hamowaniem,
 • niewłaściwe działanie systemów ABS,
 • nieprawidłowe odessanie starego płynu hamulcowego z układu i tym samym niewłaściwe jego działanie.

 

Profesjonalny serwis mechaniczny, zapewnia najlepsze rozwiązania w zakresie prac związanych z naprawami, klasycznym przeglądem oraz pracami konserwacyjnymi w pojazdach mechanicznych.

Wybierając naszą ofertę, wybieracie Państwo doświadczonych specjalistów, uzbrojonych w profesjonalny sprzęt i lata doświadczeń, co pozwala nam wymienić płyń hamulcowy w Państwa aucie szybko i zgodnie ze sztuką, a także zrealizować setki innych zadań, jakie przed nami postawicie.

Geometria kół – co to jest i jakie urządzenie mierzy zbieżność

Czym jest geometria kół?

Jest to nic innego jak wzajemne położenie kół oraz poszczególnych części zawieszenia wobec siebie. Odpowiada ona za to, jaką charakterystykę prowadzenia będzie miało nasze auto, jak będzie się trzymać w zakrętach, pokonywać przeszkody i jak zachowa się podczas gwałtownego hamowania. Zależna jest od głównie od ustawień kół w stosunku do osi jazdy oraz kątów, pod jakimi zamontowane są poszczególne elementy zawieszenia. W przypadku prawidłowo ustawionej zbieżności kół będą one delikatnie skierowane do wewnątrz.

Jakie urządzenie mierzy zbieżność?

Renomowane zakłady mechaniczne używają do tego profesjonalnego sprzętu. Maszyny te w zależności od technologii, w której są wykonane, sprawdzają parametry kół za pomocą zestawu specjalnych kamer i systemu laserów. Pomiar odbywa się poprzez wysyłanie wiązki światła i późniejsze sczytywanie jej do głowicy zamontowanej na kole samochodu, dzięki czemu można z dokładnością do setnych milimetrów określić położenie koła. Są to niestety bardzo drogie i skomplikowane urządzenia, a ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy, a najdroższe osiągają kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czym objawia się nieprawidłowa geometria kół?

Źle ustawiona geometria powoduje przedwczesne ścieranie się bieżnika, dlatego też jednym z pierwszych objawów tego problemu są nierównomiernie zużyte opony. Kolejnym symptomem jest
samoczynne zbaczanie samochodu z toru jazdy. Można to sprawdzić poprzez puszczenie kierownicy na prostej drodze. Jeśli szybko zacznie zmieniać kierunek, to możemy być niemal pewni, że
dotknął nas ten problem.

Co zrobić w przypadku problemów ze zbieżnością?

Najlepszym pomysłem będzie wizyta w renomowanym zakładzie mechanicznym. Nasz samochód zostanie poddany badaniu zbieżności kół, a następnie wykwalifikowani fachowcy
przywrócą je do poprawnych ustawień. Koszt takiej usługi nie jest wygórowany i wynosi zazwyczaj około 100 zł brutto. Nawet jeśli z naszym samochodem nie dzieje się nic niepokojącego, to zgodnie z zaleceniami ekspertów badanie zbieżności powinniśmy przeprowadzać minimum raz w roku, tym bardziej że stan polskich dróg sprzyja samoczynnemu rozregulowaniu się zawieszenia.