Procedura kasowania inspekcji

Procedura kasowania inspekcji

Każdy, nowy samochód, posiada kontrolkę, która po określonym czasie lub przejechaniu określonej liczby kilometrów, przypomina nam o konieczności dokonania:

 • przeglądu technicznego samochodu,
 • wymiany olejów,
 • wymiany płynów samochodu,
 • wymiany filtrów.

Tak zwana kontrolka inspekcji, jest jedną z kluczowych kontrolek samochodowych. Działająca przez cały czas, zapala się w momencie, gdy ustawiony przez producenta czas lub ilość kilometrów, informują, iż czas dokonać rutynowego przeglądu oraz wymiany olejów, filtrów i niektórych płynów. Taką kontrolkę, trzeba po dokonaniu przeglądu i wymianie skasować, tak aby naliczanie czasu i kilometrów, mogło odbywać się od nowa.

Przegląd techniczny i kasowanie inspekcji

Przegląd techniczny samochodu może odbywać się:

 • na stacji diagnostycznej, jest to tak zwany przegląd stanu technicznego samochodu, dokonywany przez diagnostę samochodowego,
 • w warsztacie mechanicznym i jest to przegląd techniczny auta, wykonywany co określoną ilość kilometrów lub określony czas. Przyjmuje się, że dla auta powyżej 3 lat, powinno dokonywać się go co 10 000 km lub co 6 miesięcy.

Zajmiemy się opisaniem przeglądu technicznego, dokonywanego w warsztacie samochodowym. Przegląd ten ma na celu:

 • ogólne skontrolowanie stanu technicznego, przez mechanika,
 • wymianę płynów, olejów i filtrów,
 • wymianę żarówek,
 • dokonanie podstawowych napraw.

Producenci samochodów ściśle określają czas dokonania kolejnych przeglądów i wymian płynów oraz olejów. Samochód sygnalizuje taką potrzebę kontrolką inspekcji. W tym momencie, posiadacz auta udaje się do warsztatu, gdzie dokonywana jest procedura, następnie mechanik  dokonuje kasacji inspekcji, przez co naliczane zostają kolejne kilometry lub czas do dokonania następnego przeglądu.

Wybierając nasz serwis samochodowy, wybieracie Państwo profesjonalnie dokonany przegląd techniczny auta, wraz z wymianą wszystkich, niezbędnych olejów, płynów i filtrów. Nasze doświadczenie i wiedza, sprawiają, że doskonale znamy zarówno mankamenty jak i mocne strony poszczególnych modeli aut, mogąc tym samym wykonać efektywniejszą pracę podczas rutynowych przeglądów mechanicznych.

Profesjonalna wymiana tarcz hamulcowych

Profesjonalna wymiana tarcz hamulcowych

Układ hamulcowy w samochodzie jest krytycznym układem bezpieczeństwa każdego pojazdu mechanicznego. W taki sposób określają najbardziej istotne układy w pojazdach specjaliści oraz konstruktorzy. Tym samym, każdy producent ściśle określa potrzeby kontroli oraz wymiany elementów układu hamulcowego, a poszczególne przeglądy techniczne poddają surowej ocenie stan techniczny tegoż układu.

Jednym z elementów układu hamulcowego są tarcze hamulcowe. Jak sama nazwa wskazuje, tarcze przypominają płaskie dyski, wykonane ze stali poddawanej specjalistycznej obróbce, a następnie montowanej na osiach pojazdu. Wymiana tarcz odbywa się w momencie, gdy następuje ich duże zużycie, dlaczego warto wymienić je u nas? Przekonajcie się Państwo sami.

Po czym rozpoznać zużycie tarcz hamulcowych?

Zużycie tarcz hamulcowych można poznać po kilku bardzo wyraźnych objawach, są to:

 • utrudnione hamowanie, wynikające z mniejszej siły tarcia pomiędzy okładziną klocka hamulcowego i tarczy,
 • możliwe „bicie” koła podczas hamowania, ściąganie w jedną stronę,
 • ostra w dotyku krawędź tarczy, posiadająca wypukły kształt,
 • szuranie oraz nadmierne piszczenie podczas hamowania.

Teoretycznie rozpoznanie zużycia tarcz hamulcowych wydaje się bardzo łatwe, podobnie jak banalna wydaje się ich wymiana. Czy jednak faktycznie tak jest?

Jak pokazują badania w ponad 60% samochodach tarcze są zużyte zbyt mocno, natomiast właściciele decydują się na ich wymianę po przeglądzie okresowym. Niestety jest to zbyt późno. Tak krytyczny układ, jak układ hamowania odpowiada za bezpieczeństwo, zdrowie i życie na drodze, zaniedbanie zaś sprawności układu hamowania może doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności właściciela pojazdu lub kierowcę.

Wymień tarczę w profesjonalnym serwisie

Wymiana tarcz hamulcowych to zadanie, które wymaga:

 • użycia odpowiednich narzędzi,
 • dobrania odpowiednich części,
 • sprawdzenia całego układu i kontroli jakości.

Dlatego nie warto ryzykować i zlecać usługę wymiany tarcz w pierwszym lepszym serwisie samochodowym. Warto natomiast wybrać nasz serwis, oferujący profesjonalną wymianę tarcz oraz innych podzespołów układu hamulcowego.

 

 

Wymiana rozrządu w samochodach osobowych

Wymiana rozrządu w samochodach osobowych

Rozrząd samochodu jest niczym innym, jak mechanizmem składającym się z paska rozrządu lub łańcucha rozrządu, kilku rolek oraz łożysk i wałków. Rozrząd odpowiada w samochodzie za:

 • koordynację ruchu tłoków oraz zaworów silnika,
 • napędzanie wału korbowego, czyli jakby nie było napędzanie samochodu,
 • kontrolę mieszanki paliwowej i spalin.

Rozrząd jest niczym innym jak sercem samochodu, i choć wygląda niepozornie, pełni kluczową rolę.

Wymiana rozrządu – co ile kilometrów lub co ile lat?

Mechanicy straszą swoich klientów awarią rozrządu w samochodzie. Czy faktycznie jest czym straszyć? Dla nas, jako profesjonalistów jest to nic innego, jak jeden z kluczowych podzespołów mechanicznych samochodu. Dlatego realizując przeglądy w naszym serwisie możecie być Państwo pewni, że kontrolujemy stan techniczny rozrządu. Mimo tej kontroli zalecamy przestrzeganie interwałów czasowych dla wymiany tego mechanizmu. Interwały te są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od producenta i modelu samochodu. Jeżeli producent zaleca wymianę rozrządu co 80 000 km lub co 5 lat, trzymajmy się tego okresu. Nie należy poddawać się panice i wymieniać rozrząd częściej lub po przejechaniu połowy zalecanego dystansu. Należy trzymać się wskazań producenta, co my jako profesjonalny serwis również zalecamy.

Wymiana rozrządu – dlaczego u nas?

Prawdopodobnie kluczowym pytaniem, które sobie Państwo zadajecie jest to dlaczego warto wymienić rozrząd w naszym serwisie? Jest ku temu kilka powodów:

 • jesteśmy profesjonalnym serwisem udzielającym gwarancji na podzespoły oraz robociznę,
 • używamy wyłącznie profesjonalnych narzędzi, zarówno do demontażu jak i późniejszego montażu, przez co eliminujemy ryzyko uszkodzenia pozostałych podzespołów,
 • części zamienne, których używamy są sprawdzone i testowane przez nas od lat, dzięki temu jesteśmy pewni ich jakości,
 • każda realizacja i jej ukończenie podlega ścisłej kontroli jakości,
 • realizujemy całość terminowo – co jest istotne przy tego typu czasochłonnej pracy,
 • jesteśmy bardzo elastyczni w stosunku do potrzeb klienta, a nasza cena jest z pewnością atrakcyjna, biorąc pod uwagę udzielaną gwarancję oraz terminowość.

Regularna wymiana rozrządu co kilka lat na pewno jest przejawem wysokiej świadomości każdego z Państwa, dzięki temu możecie cieszyć się dłużej samochodem, który jest w dobrym stanie technicznym.

Ile kosztuje wymiana opon

Co ile kilometrów należy zmieniać opony?

Ciężko to jednoznacznie określić, ponieważ tempo zużywania się opony zależy od bardzo wielu czynników. Na prędkość tracenia bieżnika najbardziej wpływają warunki, w jakich poruszamy się naszym samochodem oraz styl naszej jazdy. Przykładowo weterynarz użytkujący swoje auto głównie w terenach wiejskich, gdzie jakość dróg jest zazwyczaj bardzo kiepska, a duża część z nich to szuter albo zwykłe wertepy będzie musiał dokonać wymiany ogumienia znacznie szybciej, niż osoba dojeżdżająca do pracy korzystając z sieci dróg szybkiego ruchu. Kolejnym czynnikiem jest styl naszej jazdy. Jeśli spod świateł ruszasz z piskiem opon, a wchodząc w zakręt czujesz, jak samochód wpada w lekki uślizg, to szybko „zajeździsz” swoje ogumienie. Wymiana opon powinna tak na prawdę odbywać się cyklicznie.

Jakie są inne przyczyny zużycia bieżnika?

Największym winowajcą jest zazwyczaj nieprawidłowa geometria zawieszenia. Jeśli nasz samochód boryka się z problemem niewyważonych lub źle ustawionych kół, to znacząco odbije się to na żywotności opon. Następną bardzo popularną przyczyną jest źle dobrane ciśnienie powietrza. Za wysokie ciśnienie w ogumieniu powoduje, że opona się mniej odkształca, przez co dużo szybciej zużywa się środkowa część bieżnika. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia opona bardziej „klei” się do podłoża, co powoduje ścieranie się bocznych części opony i znacznie zwiększa opór toczenia. To z kolei przekłada się na większe tarcie i powoduje wyższą temperaturę, przez co guma szybciej traci swoje właściwości mechaniczne.

Kiedy powinniśmy wymienić opony?

Zgodnie z polskim prawem grubość bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6mm. Jednakże eksperci są zgodni co do tego, że wartość ta jest stanowczo za niska. Według testów przeprowadzonych przez niemiecką organizację ADAC minimalną bezpieczną grubością są 3 milimetry (w przypadku zimowego ogumienia wartość ta wynosi 4mm). Warto też pamiętać o roku produkcji opony. Przyjmuje się, że powinna ona zachować swoje właściwości przez około 10 lat, ale praktyka pokazuje, że lepiej zmieniać je co 5 – 6 lat. Mamy wtedy pewność, że opona jest w pełni sprawna i nie zawiedzie nas w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Ile kosztuje wymiana opon?

Wymiana opon jest ze względu na nasz klimat koniecznością, z którą kierowcy i właściciele samochodów mierzą się dwa razy do roku. Coraz więcej osób wybiera uniwersalne opony wielosezonowe, jednak fakt jest taki, że nie nadają się one w dalekie trasy, czy też jazdę po górskich drogach. Tym samym nadal 90% kierowców wymienia opony co sezon.

W każdym sezonie obowiązują również inne stawki, związane z wymianą opon, głównie wynikające z faktu inflacji oraz rosnących kosztów pracy. Tym samym, wymiana opon z sezonu na sezon wydaje się coraz droższa.

Wulkanizacja – odpowiedzialność i doświadczenie

Wulkanizacja jest działem naszego serwisu, który działa całkowicie osobno. Specjalizuje się w podmianie opon, kontroli jakości opon, wyważaniu oraz zbieżności kół i kontroli czy też ustawieniu geometrii kół.

Praca wulkanizatora wydawałoby się jest stosunkowo prosta, nic bardziej mylnego, ponosi on odpowiedzialność za:

 • kontrolę stanu technicznego opon i informowanie klienta o stanie technicznym,
 • właściwe założenie i demontaż opony,
 • kontrolę stanu technicznego felg,
 • wyważenie całego koła,
 • prawidłowe dokręcenie śrub, przy użyciu klucza dynamometrycznego.

Odpowiedzialność jaka spoczywa na specjaliście wulkanizatorze wynika z Państwa bezpieczeństwa. Nasz serwis dokłada więc wszelkich starań aby praca została wykonana profesjonalnie.

Ile kosztuje wymiana opon?. Możemy śmiało odpowiedzieć, że koszt wymiany opon w naszym serwisie jest naprawdę bardzo konkurencyjny.

Profesjonalny sprzęt i doświadczona załoga

To co charakteryzuje nas, jako serwis samochodowy i wulkanizatora, to profesjonalny sprzęt. Mowa tutaj zarówno o urządzeniach jak i narzędziach. Geometria kół ustawiana jest na profesjonalnych urządzeniach optycznych oraz 3D.

Wulkanizacja odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniej wyważarki i kalibrowanych kluczach dynamometrycznych. Załoga to doświadczeni serwisanci, potrafiący rzetelnie i solidnie podchodzić do swoich obowiązków.

 

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić

Wymiana opon to czynność, którą posiadacze samochodów powinni wykonać z reguły dwa razy w roku – w okresie zimowym oraz wiosennym. Pomimo tego, że na rynku pojawiły się opony wielosezonowe, wielu Polaków nie ma co do nich przekonania. Zdecydowana większość kierowców woli wymienić opony i być spokojniejszym o przyczepność na drodze.

Wbrew pozorom tak trywialna czynność jak przełożenie opon wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej wiedzy, która pozwoli:

 • prawidłowo wyważyć opony,
 • skontrolować ich stan techniczny,
 • zamontować je w sposób odpowiedni,
 • wyeliminować ich wady.

Wyważenie i kontrola stanu technicznego opon

Wymieniając opony w naszym serwisie macie Państwo pewność, że opona zostanie skontrolowana pod kątem bieżnika oraz właściwie wyważona. Są to dwie kluczowe czynności, które powinien wykonać każdy wulkanizator.

Kontrola stanu technicznego bieżnika dokonywana jest wzrokowo jak również poprzez użycie specjalnego przyrządu do jego pomiaru.

Następnie przy pomocy specjalnego urządzenia następuje wyważenie opony na feldze i nałożenie ewentualnych obciążeń. Jaki ma to cel? Przede wszystkim eliminuje to ewentualne bicie koła, wynikające z typowych dla opon zmian kształtu i geometrii. Dodatkowo, stabilizuje pracę całego koła, gdyż wyważenie opon ma na celu właśnie zharmonizowanie pracy felgi oraz opony jako całości.

Profesjonalne przełożenie opon to bezpieczeństwo

Istotne w przypadku przekładania opon jest wykonanie wszystkich czynności prawidłowo, łącznie z dokręceniem kół. Oznacza to, że śruby, powinny zostać dokręcone za pomocą specjalnego klucza dynamometrycznego, który pozwala dokręcić je z odpowiednim momentem.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Odpowiednio dokręcone koło zapewnia bezpieczne prowadzenie samochodu. Niedokręcenie może spowodować szybkie odkręcenie się śruby i wypadnięcie koła z piasty. Przekręcenie śrub powoduje ich uszkodzenie i ryzyko zerwania, a w efekcie również wypadnięcia koła z piasty.

W naszym serwisie używamy profesjonalnych kluczy dynamometrycznych, które poddajemy kontroli i kalibracji w regularnych odstępach czasu.

Geometria kół – co to jest i jakie urządzenie mierzy zbieżność

Geometria kół – co to jest i jakie urządzenie mierzy zbieżność

Geometria kół to nic innego jak wartość, która dotyczy zbieżności kół w pojeździe lub rozbieżności kół w pojeździe. Jest to innymi słowy takie ustawienie kół pojazdu, aby odchylenie kół od równoległości było jak najmniejsze. Istotnym elementem jest również odległość przednich kół od obręczy w stosunku do odległości tylnych kół do obręczy.

Poprawnie ustawiona geometria kół, czyli innymi słowy prawidłowa zbieżność, zapewnia zachowanie osi obrotu koła prostopadle do kierunku ruchu samochodu. Wszelkie rozbieżności powodują szybsze wycieranie się opon, znaczące siły działające na samochód i mniejszą kontrolę nad pojazdem.

Urządzenia do pomiaru zbieżności kół

Zbieżność kół w pojazdach należy kontrolować i ustawiać regularnie. Tylko w ten sposób możemy wyeliminować lub zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych działań takich jak:

 • gorsza kontrola nad samochodem,
 • ściąganie samochodu w określonym kierunku,
 • wycieranie się opon,
 • szybsze zużywanie się części zawieszenia oraz mocowania kół i drążków kierowniczych.

Do dyspozycji serwisów samochodowych oddano wiele zróżnicowanych urządzeń do pomiaru zbieżności kół. Starsze urządzenia – optyczne, wykorzystują proste zasady optyki, bazujące na prostopadłościach oraz odległościach od osi lub wskazanego punktu. Nowsze urządzenia – tak zwane urządzenia 3D, wykorzystują możliwości komputerowe w zakresie skanowania, a następnie rzutowania całego skanu na ekran komputera. To powoduje, że pomiar jest kompletny, bazuje na całej powierzchni koła oraz jego mocowania, pokazując geometrię w zakresie trójwymiarowym, czyli takim jaki jest w rzeczywistości.

Gdzie kontrolować i regulować geometrię kół

Kontrola oraz regulacja i ustawienie geometrii kół w pojeździe można wykonać jedynie w profesjonalnych warunkach. Podłoże, sprzęt oraz oprzyrządowanie musi być odpowiednie i certyfikowane. Jedynie na równej powierzchni, przy zastosowaniu skalibrowanych narzędzi oraz wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu, geometria kół i jej ustawienie mają sens.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z naszego serwisu, gdzie posiadamy stanowiska dostosowane do potrzeb klienta oraz wymagań technicznych, jakie stawia przed nami ten wydawałoby się prosty, ale precyzyjny proces.

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić

Przekładanie opon razem z kołami wady i zalety.

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić. Wielu ludzi nie chcąc stać w kolejkach do zakładu wulkanizacyjnego oraz starając się zaoszczędzić trochę pieniędzy, przekłada całe koła z oponami. Nie ma w tym nic złego, jeśli lubimy sobie od czasu do czasu pomajsterkować, ale eksperci mimo wszystko zalecają wywarzanie kół, czego z oczywistych przyczyn nie uda nam się zrobić w przydomowym warsztacie. Kolejną kwestią jest konieczność przechowywania kompletu kół, więc jeśli mieszkasz w małej kawalarce, to może sprawić Ci to trochę problemów. Przydomową wymianę kół przekreśla natomiast posiadanie przez samochód systemu TPMS (czujników ciśnienia w oponach). Po takiej wymianie najczęściej przywita nas błąd na desce rozdzielczej mówiący o awarii tego układu, który można skasować tylko za pomocą specjalnych narzędzi.

Ustawienie zbieżności kół po wymianie opon.

Bardzo ważną kwestią po wymianie opon, na której zdecydowanie nie warto oszczędzać, jest wyważenie kół. Źle wyważone koła przyczynią się do szybszego zużycia bieżnika, zwiększą zużycie paliwa, a w skrajnych przypadkach mogą spowodować wypadek. Jeśli mechanik nie zapyta się nas o wyważenie kół, to warto samemu go o to poprosić, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że  nie spotkają nas żadne z powyższych nieprzyjemności.

Wymiana opon przełożenie w warsztacie samochodowym.

Wymieniając samemu koła, możemy napotkać problem w postaci śrub ciężkich do odkręcenia, które w wyniku normalnej eksploatacji mają tendencję do zapiekania się. Podobnie sprawa ma się przy ich dokręcaniu, gdy bez klucza dynamometrycznego ciężko będzie na przykręcić koła z odpowiednią siłą. Powyższe problemy eliminuje wizyta u lokalnego mechanika, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu szybko wymieni oraz wyważy nasze koła. Bardzo praktyczną usługą, z której często możemy skorzystać, jest możliwość przechowywania opon w warsztatowym magazynie. Dzięki temu oszczędzamy miejsce w domu i nie musimy się dodatkowo budzić, a opony są przechowywane w optymalnych dla nich warunkach.

Wymiana tłumika przedniego/środkowego/końcowego

Naprawa i wymiana tłumika w samochodzie osobowym

Ciężko o bardziej denerwującą usterkę niż uszkodzony albo rozszczelniony tłumik. Głównym objawem tej usterki jest samochód, który wyje w praktycznie każdym zakresie prędkości obrotowej silnika, wyraźnie brakuje mu mocy, a w kabinie auta pojawia się wyczuwalny zapach spalin. Dodatkowo usterka ta zwiększa spalanie paliwa, sprawia, że samochód bardziej zatruwa środowisko i jeszcze naraża nas na bardzo duży mandat oraz zabranie nam dowodu rejestracyjnego pojazdu. Co zatem należy zrobić, gdy spotka nas problem z tłumikiem?

Naprawa i wymiana tłumika – co będzie lepszym wyborem?

Wszystko zależy od tego, jak poważna jest awaria wydechu. Jeśli to tylko kilka dziurek, to nie powinno być problemu z załataniem ich. Natomiast jeśli rury wydechowe są mocno przerdzewiałe i dosłownie się sypią, to powinniśmy je jak najszybciej wymienić. Podobnie sprawa ma się z łącznikiem elastycznym (zwanym potocznie szyszką). Jest to elastyczna rurka, która wykonana jest z materiału podobnego do siatki, co zapobiega wibracjom powodującym nieprzyjemne buczenie, a także pozwala jej delikatnie się poruszać, eliminując naprężenia w układzie wydechowym. Ze względu na sposób wykonania szyszki, jeśli coś zacznie się z nią dziać, to jej naprawa będzie raczej niemożliwa.

Wymienić go samemu, czy oddać auto do serwisu?

Co prawda wymiana tłumika jest zadaniem prostym, ale w praktyce niemal zawsze spotkamy się z problemem zapieczonych śrub i utrudnionego dostępu do układu wydechowego. Kolejną kwestią jest fakt, że niewprawna osoba może niedokładnie przymocować do siebie poszczególne elementy, co spowoduje nieszczelności i narazi nas na kolejne wydatki, dlatego najlepiej będzie oddać samochód w ręce doświadczonego mechanika.

Jaka jest cena za wymianę tłumika?

Tłumiki są z reguły jednym z tańszych elementów naszego samochodu, dlatego też wymiana zużytych części raczej nie szarpnie nas mocno po kieszeni. Sama czynność polega na podniesieniu samochodu, podparciu specjalnym wspornikiem rur wydechu, odkręceniu dosłownie kilku śrubek i zdjęciu ich z mocowań. Ceny za robociznę za wymianę poszczególnych sekcji tłumika zaczynają się już od 30zł. Środkowy tłumik można kupić nowy już za 130zł, końcowy zaczyna się od 100zł, a najtańsze złącza elastyczne kosztują około 40zł.

Hamulce – układ dbający o nasze bezpieczeństwo

Wymiana tarcz hamulcowych

Wbrew obiegowej opinii jednym z najważniejszych elementów w samochodzie są hamulce. Jeśli cenimy swoje bezpieczeństwo to, zamiast zadawać sobie pytanie, jak szybko mój samochód jest w stanie rozpędzić się do setki, powinniśmy zastanowić się nad tym, ile czasu będzie on potrzebował na wyhamowanie w awaryjnej sytuacji? Praktycznie niemożliwe jest przewidzenie wszystkich zagrożeń na drodze, a jeśli już coś się wydarzy, to często od tragedii dzielą nas ułamki sekund i centymetry, dlatego też nasze hamulce zawsze powinny być w perfekcyjnym stanie.

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe w samochodzie?

Dużo zależy od naszego stylu jazdy. Jeśli poruszamy się głównie drogami ekspresowymi i autostradami, gdzie przejeżdża się bardzo długie odcinki drogi bez konieczności hamowania, to logiczne jest, że tarcze i klocki wytrzymają znacznie dłużej niż w przypadku jazdy w terenie zabudowanym. Kolejnym czynnikiem jest kwestia tego, jak „ciężką nogę” mamy. Częste przyśpieszania i gwałtowne hamowanie znacznie skraca czas eksploatacji części hamulcowych. Nowsze samochody często posiadają w komputerze pokładowym specjalne czujniki sygnalizujące stan zużycia klocków, możemy również sprawdzić ich stan sami za pomocą suwmiarki. Przyjmuje się, że klocki muszą mieć minimum 2mm grubości części ciernej. W praktyce powinny one wytrzymać około 30 – 50 tysięcy kilometrów. Tarcze hamulcowe cechują się znacznie większą żywotnością, często wytrzymując 80 – 100 tysięcy kilometrów.

Wymiana tarcz hamulcowych z klockami czy bez?

Co prawda tarcze są na tyle wytrzymałe, że powinny wytrzymać dwie, a czasem nawet trzy wymiany klocków hamulcowych, natomiast w praktyce często dochodzi do nierównomiernego zużycia klocków. Eksperci zalecają, żeby wraz z każdą wymianą tarcz wymienić też klocki. Nie podniesie to drastycznie rachunku za usługę, a jednocześnie zagwarantuje nam poprawne działanie hamulców.

Ile kosztuje wymiana tarcz?

W wyspecjalizowanym zakładzie za wymianę tarcz i klocków zapłacimy przeciętnie od 100 do 200zł za jedną oś. Ceny tarcz i klocków są bardzo różne w zależności od technologii, w jakiej są wykonane oraz materiału wykorzystanego do ich produkcji. Ceny zwykłych, jednolitych tarcz z klockami od renomowanych producentów zapłacimy od 150zł. Jeśli natomiast będziemy chcieli założyć w swoim samochodzie sportowe, wentylowane tarcze z nieco lepszymi klockami to ich cena wzrośnie kilkukrotnie.

 

Wymiana termostatu – za co odpowiada termostat?

Za co odpowiada termostat w samochodzie?

Jest to część, dzięki której poprawnie działa układ chłodzenia w naszym samochodzie. Konkretniej mówiąc, otwiera on i zamyka tak zwany duży układ chłodzenia. W zależności od temperatury silnika przekierowuje płyn chłodniczy do chłodnicy albo wymusza jego obieg tylko wokół bloku silnika i głowicy. W praktyce oznacza to, że po uruchomieniu silnika pozwala on na szybsze doprowadzenie jednostki napędowej do temperatury roboczej, a następnie dba o to, by temperatura ta była utrzymana na optymalnym poziomie.

Co może się zepsuć?

Awaria termostatu polega na jego zacięciu się, w jednej z dwóch możliwych pozycji. Pierwsza to całkowicie zamknięta. Jest to najgorszy i najbardziej niebezpieczny scenariusz, gdyż silnik nie jest wtedy chłodzony i się przegrzewa, czego skutki mogą być tragiczne. Drugą, nieco rzadszą awarią jest zablokowanie się w pozycji całkowicie otwartej. W tym przypadku cały czas otwarty jest duży układ chłodzenia, przez co silnik ma problem z osiągnięciem temperatury roboczej i nie pracuje w optymalnych warunkach.

Jakie są oznaki zepsutego termostatu?

Najbardziej oczywistą jest zbyt wysoka temperatura silnika. Warto wtedy sprawdzić, czy chłodnica jest nagrzana. Jeśli będzie całkowicie zimna, to winą za to należy obarczyć termostat. Kolejną wskazówką problemów z termostatem jest przeciwna sytuacja, czyli bardzo wolne nagrzewanie się silnika szczególnie zauważalne podczas mrozów, kiedy to jest on jest cały czas otwarty.

Czym grozi awaria termostatu?

Uszkodzony termostat nie będzie spełniał swojej funkcji, czyli nie otworzy dużego układu chłodzenia, a to bardzo szybko (szczególnie w ciepłe dni) spowoduje przegrzewanie się silnika, co grozi poważną awarią. Jeśli jednak zdarzyłoby się nam, że podczas jazdy samochodem termostat się zepsuje, to jednym z prowizorycznych sposobów jest włączenie ogrzewania w kabinie pojazdu i baczne obserwowanie wskaźnika temperatury. Powinno to pomóc nam awaryjnie dojechać do najbliższego zakładu mechanicznego, w którym należy niezwłocznie wymienić zepsutą część. Usługa ta wprawnemu mechanikowi zajmie chwilę, więc naprawy można dokonać nawet na poczekaniu.