Posiadam nowy – roczny samochód czy muszę jechać na wymianę oleju do autoryzowanego serwisu?

Posiadanie nowego samochodu wiąże się z dużą wygodą, gdyż nie musimy martwić się o awarie lub bieżące naprawy. Istnieje jednak rzecz, która spędza sen z oczu właściciela takiego samochodu. Jest nią gwarancja producenta. Gwarancja, którą można utracić, jeżeli samochód eksploatuje się lub serwisuje niezgodnie z zapisami owej gwarancji. Przez lata panowało przeświadczenie, iż nowe auto na gwarancji należy serwisować w ASO, aby jej nie stracić. Tymczasem dyrektywa unijna GVO zniosła monopol serwisów autoryzowanych. Pomimo dyrektywy producenci samochodów mają pewne możliwości związane z wymaganiami co do serwisowania auta.

Czy jest dyrektywa GVO i do czego się odnosi

Dyrektywa unijna GVO istnieje od 2010 i od tego roku nabrała mocy prawnej. Reguluje ona i tym samym znosi monopol producentów samochodów co do narzucenia im firmy wykonującej przeglądy serwisowe. Mimo tej dyrektywy wśród kierowców oraz właścicieli samochodów panuje przekonanie, iż serwisować samochód powinno się wyłącznie w serwisie autoryzowanym, tak aby nie stracić gwarancji. Jest to mylne przekonanie, jednakże, podczas serwisowania auta w serwisie nie będącym ASO, należy zadbać o dokumentację techniczną oraz finansową.

Serwisowanie auta na gwarancji poza ASO

Producent samochodów, podobnie jak każdy inny producent jest w stanie pozbawić gwarancji dany pojazd, jeżeli jego użytkowanie, konserwacja i naprawa odbywały się niezgodnie z gwarancją, a ponadto zostały naruszone postanowienia zaakceptowane podczas kupna samochodu.

Dlatego podczas serwisowania auta w trakcie gwarancji, warto zadbać o podstawowe zasady związane z przeprowadzeniem niezbędnych napraw, elementów konserwacji i serwisu. Chodzi mianowicie o:

 • zastosowanie części zamiennych wyłącznie autoryzowanych i uznawanych przez producenta,
 • spisanie oraz odpowiednie udokumentowanie przeprowadzonych napraw,
 • pobranie stosownej faktury lub rachunku za wykonanie napraw,
 • wpisanie niezbędnych napraw oraz wykonywanych prac.

Przy tak przygotowanej dokumentacji możemy bez większych problemów serwisować samochód poza ASO, a gwarancja na auto nie zostanie utracona.

Wymiana oleju silnikowego i filtra

Wymiana oleju silnikowego i filtra

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym płynem, który znajduje się w praktycznie wszystkich pojazdach mechanicznych, nie tylko w samochodach. Olej, ma za zadanie smarowanie newralgicznych części silnika, które pracują pod ogromnych obciążeniem, przy bardzo dużych prędkościach obrotowych i posuwowych. Olej silnikowy, ma za zadanie „otulać” elementy silnika, tak aby ochronić je przed uszkodzeniami, prócz tego pełni bardzo ważną rolę, jaką jest chłodzenie silnika. Jako płyn jest kluczowy dla żywotności i prawidłowego działania silnika i całego pojazdu.

Ważna rola jaką pełni olej silnikowy, niejako wymusza jego regularną wymianę. Podczas użytkowania, olej zanieczyszcza się, dostają się do niego zanieczyszczenia z powietrza, które nie zostały wyłapane przez filtry, zmienia się jego struktura i gęstość, stąd też wymiana oleju jest nie tyle wskazana, co niezbędna i warto dokonywać jej zgodnie z instrukcją obsługi przedstawioną przez producenta pojazdu.

Wraz z wymianą oleju warto wymienić filtr oleju

Wymiana oleju silnikowego powinna być dokonywana zgodnie z instrukcją obsługi. Wraz z wymianą samego oleju, warto wymienić również filtr oleju. Jest to bardzo prosty element wyposażenia samochodu, którego koszt nie przekracza z reguły 60 zł, natomiast filtr odpowiedzialny jest za:

 • filtrowanie zanieczyszczeń z powietrza, które zostały „przepuszczone” przez filtr powietrza,
 • filtrowanie zanieczyszczeń samego oleju, wynikających z odprowadzania spalin, pracy silnika,
 • filtrowanie wszelkich zanieczyszczeń o wielkości większej niż 1/50 mm.

Filtr oleju jest to element zbudowany ze specjalnego papieru, odpornego na rozpuszczanie się pod działaniem oleju. Wkład filtrujący, pozwala na efektywne wyłapywanie zanieczyszczeń większych niż 1/50 mm. Filtr oleju tym samym oczyszcza sam olej silnikowy podczas jego zasysania z miski olejowej bezpośrednio do komory silnika.

Czym jest olej silnikowy i jak wymienić olej i filtry

Olej silnikowy jest to płyn, którego gęstość, struktura cząsteczkowa oraz skład zależy od jego rodzaju. Zastosowanie konkretnego oleju jest niejako zalecane przez producenta samochodu i zależy od przebiegu, a także rodzaju paliwa, gdyż często przy samochodach „zagazowanych” stosuje się nieco inny olej. Olej silnikowy składa się z oleju bazowego, mineralnego lub syntetycznego oraz licznych dodatków. Olej mineralny produkuje się bezpośrednio z ropy naftowej, syntetyczny, powstaje w procesie syntezy węglowodorów.

Sama wymiana oleju jak również filtra oleju jest stosunkowo prosta, choć obecnie producenci starają się ją nieco „utrudnić”. Niemniej, można to w większości aut zrobić samodzielnie, odkręcając korek spustowy oleju, spuszczając cały stary olej, a także odkręcając za pomocą specjalnego klucza filtr oleju. Następnie po nasmarowaniu smarem uszczelniającym uszczelki oleju, należy go wkręcić nowy filtr, dokręcić korek spustowy i stopniowo dolewać olej, kontrolując jego stan na bagnecie kontrolnym oleju.

Pamiętajmy, że wymiana oleju i filtra oleju nie jest kosztowna, a regularnie wykonywana znacząco wydłuża życie silnika i samego samochodu.

Wymiana cewki zapłonowej

Profesjonalna wymiana cewki zapłonowej

Cewka zapłonowa jest istotnym elementem układu zapłonowego samochodu. Układ zapłonowy poprzez wygenerowanie iskry prądowej o wysokim napięciu i przekazaniu jej do świecy zapłonowej rozpoczyna proces spalania paliwa, w tym przypadku jest to benzyna lub olej napędowy. Spalanie paliwa następuje w cylindrze silnika i niejako determinuje prawidłową jego pracę.

Prawidłowa praca silnika zależy więc od odpowiedniego zapłonu.

Jak działa cewka zapłonowa i czemu jest istotna

Cewka zapłonowa jest kluczowa dla tak zwanego rozruchu silnika. Podawany do niej prąd o napięciu 12 V, akumulowany w akumulatorze, jest przetwarzany na napięcie chwilowe sięgające kilkunastu tysięcy V. Ten przetwarzany prąd musi być wystarczający do powstania iskry w świecy zapłonowej, a nieprawidłowo działająca cewka wpływa bardzo negatywnie na rozruch silnika i tym samym na jego żywotność. W wielu przypadkach uszkodzone kable wysokiego napięcia czy uszkodzona cewka powodują, że silnik nie wykorzystuje wszystkich cylindrów.

Wymiana cewki zapłonowej – kiedy i gdzie

Cewka zapłonowa składa się z wielu miedzianych uzwojeń, które z czasem mogą ulec zaśniedzeniu lub przepaleniu. Wówczas należy taką cewkę wymienić, aby wyeliminować:

 • niewłaściwy start silnika,
 • niekorzystną dla silnika pracę nie na wszystkich cylindrach,
 • dalsze uszkodzenia w kablach lub świecach,
 • możliwość uszkodzenia całego układu zapłonowego.

Nie ma ściśle określonego czasu dotyczącego żywotności cewki zapłonowej. Jest to uzależnione od wielu czynników, zarówno regularnie wymienianych świec czy chociażby garażowania samochodu.

Jeśli chodzi o wymianę cewki to sam proces choć wygląda prosto, wymaga zachowania szczególnych warunków. Wszelki kontakt cewki z wodą lub nadmierna wilgotność wpłyną negatywnie na nową cewkę. Przy samej wymianie warto również wymienić inne podzespoły układu zapłonowego.

Wykonując realizację usługi jak wymiana cewki zapłonowej w naszej firmie, możecie być Państwo pewni, że proces przebiegnie w odpowiednich warunkach i przy zastosowaniu profesjonalnych narzędzi.

Wymiana termostatu

Wymiana termostatu

Profesjonalna wymiana termostatu

Termostat w tak zwanym dużym układzie chłodzenia silnika pełni kluczową rolę. Jest to również część, która stosunkowo często ulega zużyciu lub uszkodzeniu.

Układ chłodzenia silnika to tak naprawdę dwa osobne układy – jeden zwany dużym oraz drugi zwany małym. Jednak mały układ chłodzenia przekształca się w duży w momencie, gdy silnik osiąga odpowiednią temperaturę, wówczas płyn trafia już do chłodnicy, zapobiegając jego przegrzewaniu się.

Awaria termostatu – czym grozi

Termostat jest to część, która odpowiada za “przekształcenie małego układu chłodzenia w duży układ chłodzenia i odwrotnie”. Tym samym, termostat jest sterownikiem, który steruje przepływem płynu i przełącza obieg z dużego na mały oraz odwrotnie. Awaria termostatu w pojeździe sprawia, że cały układ nie funkcjonuje prawidłowo, to natomiast może skutkować przegrzaniem się silnika lub jego niedogrzaniem. Uszkodzony termostat może być więc przyczyną bardzo poważnej awarii, łącznie z awarią związaną z uszkodzeniem całego silnika.

Wymiana termostatu – tylko w profesjonalnym serwisie

Choć wydaje się banalna, wymiana termostatu wcale taka nie jest. Przede wszystkim wiąże się ona z otwarciem całego układu chłodzenia, czyli spuszczeniem płynu chłodniczego i jego późniejszą utylizacją. Następnie wyjmuje się uszkodzony termostat z obudowy i wkręca nowy. Kluczowe w wymianie są:

 • spuszczenie całego płynu,
 • prawidłowe dokręcenie termostatu razem z uszczelką,
 • napełnienie układu płynem,
 • kontrola działania termostatu.

Tylko i wyłącznie profesjonalny serwis, taki jak nasz, gwarantuje, że wymiana termostatu będzie skuteczna i zapewni prawidłowe działanie całego układu chłodzącego. Wymiana w naszym serwisie to przede wszystkim pełna kontrola po całym procesie, sprawdzenie czy nie ma wycieków lub nieszczelności oraz gwarancja, którą udzielamy na części oraz płyn. Dzięki tak wykonanej usłudze, macie Państwo pewność, co do prawidłowego działania całego układu chłodzenia w samochodzie.

Wymiana tłumika przedniego/środkowego/końcowego

Profesjonalna wymiana tłumika

Tłumik samochodu należy do tak zwanego układu wydechowego pojazdu. Niestety, dla wielu układ wydechowy jest tym „mało ważnym”, przez co pojazd ma problemy z odprowadzaniem spalin, zanieczyszcza powietrze i pracuje bardzo głośno. Wadliwy tłumik powoduje więc znaczne zmniejszenie komfortu jazdy, a dodatkowo nie uwzględniając napraw – zwyczajnie łamiemy prawo, gdyż zanieczyszczamy środowisko i przekraczamy normy dotyczące hałasu.

Tłumik składa się z części przedniej, środkowej i końcowej, a jego wymiana, choć nie jest trudna, wymaga odpowiedniego doświadczenia, a także użycia właściwego sprzętu.

Jak działa tłumik i kiedy go wymienić

Tłumik samochodu jest istotną częścią układu wydechowego i tłumiącego dźwięki. Działa on więc jako przewód spalinowy oraz podzespół odpowiedzialny za zmniejszenie hałasu. Wyróżniamy kilka rodzajów tłumików samochodowych, wśród nich:

 • tłumiki absorbcyjne,
 • tłumiki refleksyjne,
 • tłumiki interferencyjne,
 • tłumiki kombinowane.

Układ spalinowy samochodu i znajdujący się w nim tłumik, skonstruowane są tak, aby redukować hałas, który powstaje podczas spalania mieszanki paliwowej. Hałas ten jest wynikiem wydostawania się spalin z komory spalania, gdzie powstaje ogromne nadciśnienie generujące głośny dźwięk.

Sam tłumik tworząc układ wydechowy stanowi niezwykle istotny element pojazdu i gwarantuje komfort jazdy oraz eliminacje wielu szkodliwych cząsteczek, za co odpowiedzialne są:

Kiedy i gdzie wymienić tłumik

Układ wydechowy wraz z tłumikiem wymienić należy w momencie, gdy:

 • praca samochodu staje się głośniejsza,
 • zapalają się kontrolki dotyczące jakości wydalanych do atmosfery spalin,
 • kontrola stanu technicznego wykazała nieprawidłowości w spalinach.

Układ wydechowy w większości samochodów wymienia się partiami, rzadko zachodzi konieczność wymiany go w całości. Najczęściej narażony na uszkodzenia oraz zużycie jest tłumik przedni oraz tłumik końcowy. Środkowa część zawiera w sobie najczęściej katalizatory oraz filtry, zużywa się wolniej i rzadziej, aczkolwiek również w cyklu życia pojazdu wymaga wymiany.

Prawidłowe działanie całego układu wydechowego gwarantuje komfort jazdy i właściwe odprowadzanie spalin. Tym bardziej warto wybrać nas jako profesjonalny serwis do kontroli stanu technicznego i wymiany układu odprowadzania spalin.

Procedura kasowania inspekcji

Procedura kasowania inspekcji

Każdy, nowy samochód, posiada kontrolkę, która po określonym czasie lub przejechaniu określonej liczby kilometrów, przypomina nam o konieczności dokonania:

 • przeglądu technicznego samochodu,
 • wymiany olejów,
 • wymiany płynów samochodu,
 • wymiany filtrów.

Tak zwana kontrolka inspekcji, jest jedną z kluczowych kontrolek samochodowych. Działająca przez cały czas, zapala się w momencie, gdy ustawiony przez producenta czas lub ilość kilometrów, informują, iż czas dokonać rutynowego przeglądu oraz wymiany olejów, filtrów i niektórych płynów. Taką kontrolkę, trzeba po dokonaniu przeglądu i wymianie skasować, tak aby naliczanie czasu i kilometrów, mogło odbywać się od nowa.

Przegląd techniczny i kasowanie inspekcji

Przegląd techniczny samochodu może odbywać się:

 • na stacji diagnostycznej, jest to tak zwany przegląd stanu technicznego samochodu, dokonywany przez diagnostę samochodowego,
 • w warsztacie mechanicznym i jest to przegląd techniczny auta, wykonywany co określoną ilość kilometrów lub określony czas. Przyjmuje się, że dla auta powyżej 3 lat, powinno dokonywać się go co 10 000 km lub co 6 miesięcy.

Zajmiemy się opisaniem przeglądu technicznego, dokonywanego w warsztacie samochodowym. Przegląd ten ma na celu:

 • ogólne skontrolowanie stanu technicznego, przez mechanika,
 • wymianę płynów, olejów i filtrów,
 • wymianę żarówek,
 • dokonanie podstawowych napraw.

Producenci samochodów ściśle określają czas dokonania kolejnych przeglądów i wymian płynów oraz olejów. Samochód sygnalizuje taką potrzebę kontrolką inspekcji. W tym momencie, posiadacz auta udaje się do warsztatu, gdzie dokonywana jest procedura, następnie mechanik  dokonuje kasacji inspekcji, przez co naliczane zostają kolejne kilometry lub czas do dokonania następnego przeglądu.

Wybierając nasz serwis samochodowy, wybieracie Państwo profesjonalnie dokonany przegląd techniczny auta, wraz z wymianą wszystkich, niezbędnych olejów, płynów i filtrów. Nasze doświadczenie i wiedza, sprawiają, że doskonale znamy zarówno mankamenty jak i mocne strony poszczególnych modeli aut, mogąc tym samym wykonać efektywniejszą pracę podczas rutynowych przeglądów mechanicznych.

Profesjonalna wymiana tarcz hamulcowych

Profesjonalna wymiana tarcz hamulcowych

Układ hamulcowy w samochodzie jest krytycznym układem bezpieczeństwa każdego pojazdu mechanicznego. W taki sposób określają najbardziej istotne układy w pojazdach specjaliści oraz konstruktorzy. Tym samym, każdy producent tarcz hamulcowych ściśle określa potrzeby kontroli oraz wymiany elementów układu hamulcowego, a poszczególne przeglądy techniczne poddają surowej ocenie stan techniczny tegoż układu.

Jednym z elementów układu hamulcowego są tarcze hamulcowe. Jak sama nazwa wskazuje, tarcze przypominają płaskie dyski, wykonane ze stali poddawanej specjalistycznej obróbce, a następnie montowanej na osiach pojazdu. Wymiana tarcz odbywa się w momencie, gdy następuje ich duże zużycie, dlaczego warto wymienić je u nas? Przekonajcie się Państwo sami.

Po czym rozpoznać zużycie tarcz hamulcowych?

Zużycie tarcz hamulcowych można poznać po kilku bardzo wyraźnych objawach, są to:

 • utrudnione hamowanie, wynikające z mniejszej siły tarcia pomiędzy okładziną klocka hamulcowego i tarczy,
 • możliwe „bicie” koła podczas hamowania, ściąganie w jedną stronę,
 • ostra w dotyku krawędź tarczy, posiadająca wypukły kształt,
 • szuranie oraz nadmierne piszczenie podczas hamowania.

Teoretycznie rozpoznanie zużycia tarcz hamulcowych wydaje się bardzo łatwe, podobnie jak banalna wydaje się ich wymiana. Czy jednak faktycznie tak jest?

Jak pokazują badania w ponad 60% samochodach tarcze są zużyte zbyt mocno, natomiast właściciele decydują się na ich wymianę po przeglądzie okresowym. Niestety jest to zbyt późno. Tak krytyczny układ, jak układ hamowania odpowiada za bezpieczeństwo, zdrowie i życie na drodze, zaniedbanie zaś sprawności układu hamowania może doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności właściciela pojazdu lub kierowcę.

Wymień tarczę w profesjonalnym serwisie

Wymiana tarcz hamulcowych to zadanie, które wymaga:

 • użycia odpowiednich narzędzi,
 • dobrania odpowiednich części,
 • sprawdzenia całego układu i kontroli jakości.

Dlatego nie warto ryzykować i zlecać usługę wymiany tarcz w pierwszym lepszym serwisie samochodowym. Warto natomiast wybrać nasz serwis, oferujący profesjonalną wymianę tarcz oraz innych podzespołów układu hamulcowego.

 

 

Wymiana rozrządu w samochodach osobowych

Wymiana rozrządu w samochodach osobowych

Rozrząd samochodu jest niczym innym, jak mechanizmem składającym się z paska rozrządu lub łańcucha rozrządu, kilku rolek oraz łożysk i wałków. Rozrząd odpowiada w samochodzie za:

 • koordynację ruchu tłoków oraz zaworów silnika,
 • napędzanie wału korbowego, czyli jakby nie było napędzanie samochodu,
 • kontrolę mieszanki paliwowej i spalin.

Rozrząd jest niczym innym jak sercem samochodu, i choć wygląda niepozornie, pełni kluczową rolę.

Wymiana rozrządu – co ile kilometrów lub co ile lat?

Mechanicy straszą swoich klientów awarią rozrządu w samochodzie. Czy faktycznie jest czym straszyć? Dla nas, jako profesjonalistów jest to nic innego, jak jeden z kluczowych podzespołów mechanicznych samochodu. Dlatego realizując przeglądy w naszym serwisie możecie być Państwo pewni, że kontrolujemy stan techniczny rozrządu. Mimo tej kontroli zalecamy przestrzeganie interwałów czasowych dla wymiany tego mechanizmu. Interwały te są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od producenta i modelu samochodu. Jeżeli producent zaleca wymianę rozrządu co 80 000 km lub co 5 lat, trzymajmy się tego okresu. Nie należy poddawać się panice i wymieniać rozrząd częściej lub po przejechaniu połowy zalecanego dystansu. Należy trzymać się wskazań producenta, co my jako profesjonalny serwis również zalecamy.

Wymiana rozrządu – dlaczego u nas?

Prawdopodobnie kluczowym pytaniem, które sobie Państwo zadajecie jest to dlaczego warto wymienić rozrząd w naszym serwisie? Jest ku temu kilka powodów:

 • jesteśmy profesjonalnym serwisem udzielającym gwarancji na podzespoły oraz robociznę,
 • używamy wyłącznie profesjonalnych narzędzi, zarówno do demontażu jak i późniejszego montażu, przez co eliminujemy ryzyko uszkodzenia pozostałych podzespołów,
 • części zamienne, których używamy są sprawdzone i testowane przez nas od lat, dzięki temu jesteśmy pewni ich jakości,
 • każda realizacja i jej ukończenie podlega ścisłej kontroli jakości,
 • realizujemy całość terminowo – co jest istotne przy tego typu czasochłonnej pracy,
 • jesteśmy bardzo elastyczni w stosunku do potrzeb klienta, a nasza cena jest z pewnością atrakcyjna, biorąc pod uwagę udzielaną gwarancję oraz terminowość.

Regularna wymiana rozrządu co kilka lat na pewno jest przejawem wysokiej świadomości każdego z Państwa, dzięki temu możecie cieszyć się dłużej samochodem, który jest w dobrym stanie technicznym.

Ile kosztuje wymiana opon

Co ile kilometrów należy zmieniać opony?

Ciężko to jednoznacznie określić, ponieważ tempo zużywania się opony zależy od bardzo wielu czynników. Na prędkość tracenia bieżnika najbardziej wpływają warunki, w jakich poruszamy się naszym samochodem oraz styl naszej jazdy. Przykładowo weterynarz użytkujący swoje auto głównie w terenach wiejskich, gdzie jakość dróg jest zazwyczaj bardzo kiepska, a duża część z nich to szuter albo zwykłe wertepy będzie musiał dokonać wymiany ogumienia znacznie szybciej, niż osoba dojeżdżająca do pracy korzystając z sieci dróg szybkiego ruchu. Kolejnym czynnikiem jest styl naszej jazdy. Jeśli spod świateł ruszasz z piskiem opon, a wchodząc w zakręt czujesz, jak samochód wpada w lekki uślizg, to szybko „zajeździsz” swoje ogumienie. Wymiana opon powinna tak na prawdę odbywać się cyklicznie.

Jakie są inne przyczyny zużycia bieżnika?

Największym winowajcą jest zazwyczaj nieprawidłowa geometria zawieszenia. Jeśli nasz samochód boryka się z problemem niewyważonych lub źle ustawionych kół, to znacząco odbije się to na żywotności opon. Następną bardzo popularną przyczyną jest źle dobrane ciśnienie powietrza. Za wysokie ciśnienie w ogumieniu powoduje, że opona się mniej odkształca, przez co dużo szybciej zużywa się środkowa część bieżnika. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia opona bardziej „klei” się do podłoża, co powoduje ścieranie się bocznych części opony i znacznie zwiększa opór toczenia. To z kolei przekłada się na większe tarcie i powoduje wyższą temperaturę, przez co guma szybciej traci swoje właściwości mechaniczne.

Kiedy powinniśmy wymienić opony?

Zgodnie z polskim prawem grubość bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6mm. Jednakże eksperci są zgodni co do tego, że wartość ta jest stanowczo za niska. Według testów przeprowadzonych przez niemiecką organizację ADAC minimalną bezpieczną grubością są 3 milimetry (w przypadku zimowego ogumienia wartość ta wynosi 4mm). Warto też pamiętać o roku produkcji opony. Przyjmuje się, że powinna ona zachować swoje właściwości przez około 10 lat, ale praktyka pokazuje, że lepiej zmieniać je co 5 – 6 lat. Mamy wtedy pewność, że opona jest w pełni sprawna i nie zawiedzie nas w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Ile kosztuje wymiana opon?

Wymiana opon jest ze względu na nasz klimat koniecznością, z którą kierowcy i właściciele samochodów mierzą się dwa razy do roku. Coraz więcej osób wybiera uniwersalne opony wielosezonowe, jednak fakt jest taki, że nie nadają się one w dalekie trasy, czy też jazdę po górskich drogach. Tym samym nadal 90% kierowców wymienia opony co sezon.

W każdym sezonie obowiązują również inne stawki, związane z wymianą opon, głównie wynikające z faktu inflacji oraz rosnących kosztów pracy. Tym samym, wymiana opon z sezonu na sezon wydaje się coraz droższa.

Wulkanizacja – odpowiedzialność i doświadczenie

Wulkanizacja jest działem naszego serwisu, który działa całkowicie osobno. Specjalizuje się w podmianie opon, kontroli jakości opon, wyważaniu oraz zbieżności kół i kontroli czy też ustawieniu geometrii kół.

Praca wulkanizatora wydawałoby się jest stosunkowo prosta, nic bardziej mylnego, ponosi on odpowiedzialność za:

 • kontrolę stanu technicznego opon i informowanie klienta o stanie technicznym,
 • właściwe założenie i demontaż opony,
 • kontrolę stanu technicznego felg,
 • wyważenie całego koła,
 • prawidłowe dokręcenie śrub, przy użyciu klucza dynamometrycznego.

Odpowiedzialność jaka spoczywa na specjaliście wulkanizatorze wynika z Państwa bezpieczeństwa. Nasz serwis dokłada więc wszelkich starań aby praca została wykonana profesjonalnie.

Ile kosztuje wymiana opon?. Możemy śmiało odpowiedzieć, że koszt wymiany opon w naszym serwisie jest naprawdę bardzo konkurencyjny.

Profesjonalny sprzęt i doświadczona załoga

To co charakteryzuje nas, jako serwis samochodowy i wulkanizatora, to profesjonalny sprzęt. Mowa tutaj zarówno o urządzeniach jak i narzędziach. Geometria kół ustawiana jest na profesjonalnych urządzeniach optycznych oraz 3D.

Wulkanizacja odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniej wyważarki i kalibrowanych kluczach dynamometrycznych. Załoga to doświadczeni serwisanci, potrafiący rzetelnie i solidnie podchodzić do swoich obowiązków.

 

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić

Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić

Wymiana opon to czynność, którą posiadacze samochodów powinni wykonać z reguły dwa razy w roku – w okresie zimowym oraz wiosennym. Pomimo tego, że na rynku pojawiły się opony wielosezonowe, wielu Polaków nie ma co do nich przekonania. Zdecydowana większość kierowców woli wymienić opony i być spokojniejszym o przyczepność na drodze.

Wbrew pozorom tak trywialna czynność jak przełożenie opon wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej wiedzy, która pozwoli:

 • prawidłowo wyważyć opony,
 • skontrolować ich stan techniczny,
 • zamontować je w sposób odpowiedni,
 • wyeliminować ich wady.

Wyważenie i kontrola stanu technicznego opon

Wymieniając opony w naszym serwisie macie Państwo pewność, że opona zostanie skontrolowana pod kątem bieżnika oraz właściwie wyważona. Są to dwie kluczowe czynności, które powinien wykonać każdy wulkanizator.

Kontrola stanu technicznego bieżnika dokonywana jest wzrokowo jak również poprzez użycie specjalnego przyrządu do jego pomiaru.

Następnie przy pomocy specjalnego urządzenia następuje wyważenie opony na feldze i nałożenie ewentualnych obciążeń. Jaki ma to cel? Przede wszystkim eliminuje to ewentualne bicie koła, wynikające z typowych dla opon zmian kształtu i geometrii. Dodatkowo, stabilizuje pracę całego koła, gdyż wyważenie opon ma na celu właśnie zharmonizowanie pracy felgi oraz opony jako całości.

Profesjonalne przełożenie opon to bezpieczeństwo

Istotne w przypadku przekładania opon jest wykonanie wszystkich czynności prawidłowo, łącznie z dokręceniem kół. Oznacza to, że śruby, powinny zostać dokręcone za pomocą specjalnego klucza dynamometrycznego, który pozwala dokręcić je z odpowiednim momentem.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Odpowiednio dokręcone koło zapewnia bezpieczne prowadzenie samochodu. Niedokręcenie może spowodować szybkie odkręcenie się śruby i wypadnięcie koła z piasty. Przekręcenie śrub powoduje ich uszkodzenie i ryzyko zerwania, a w efekcie również wypadnięcia koła z piasty.

W naszym serwisie używamy profesjonalnych kluczy dynamometrycznych, które poddajemy kontroli i kalibracji w regularnych odstępach czasu.