Wyważarka do Kół

Wyważarka do kół

Wyważarka do kół to urządzenie, które ułatwia i automatyzuje pracę mechaników w każdym warsztacie samochodowym. Umożliwia równomierny rozkład masy koła względem jego osi obrotu za pomocą specjalnych ciężarków. Zostają one umieszczone na obwodzie felgi w miejscach, które wskaże sama wyważarka. Większość modeli jest wyposażonych w oprogramowanie wskazujące umiejscowienie owych ciężarków wyważających za pomocą lasera (LPS), a także na wyświetlaczu LCD.

Wyważarki do kół ciężarowych i samochodów osobowych

Wyróżnia się zarówno wyważarki do kół samochodów osobowych, jak i ciężarowych do wagi około 165 kg. Możliwe jest także ich doposażenie do obsługi kół motocyklowych lub felg bez otworowych. Urządzenie pozwala na pracę w dwóch podstawowych metodach wyrównawczych:

  • wyważanie statyczne – jest możliwe bez wprawienia koła w ruch; wykrywa położenie środka masy poza osią obrotu, ale bez określenia braku symetrii wzdłuż niej,
  • wyważenie dynamiczne – dzięki niemu można wyrównać położenie masy wzdłuż osi.

Profesjonalna wyważarka do kół

Najpopularniejsze modele wyważarek do kół charakteryzują się niemal identyczną dokładnością pomiarów. Obecnie wyróżnia je głównie stopień automatyzacji. W przypadku półautomatycznych najczęściej należy własnoręcznie wprowadzić parametry koła, takie jak średnica czy szerokość. W pełni samodzielne urządzenia odczytują je same, co znacząco skraca cały proces wyważania. Czas od momentu założenia koła na wał do końca balansowania pracy statycznej lub dynamicznej zajmuje zwykle kilka sekund.

Dzięki sprzętowi najwyższej jakości możliwe jest świadczenie usług wulkanizacyjnych z dużą precyzją i na znacznie większą skalę. Automatyzacja, którą gwarantuje, nie tylko przyspiesza proces wyważania, ale także redukuje liczbę obowiązków mechanika. Dobra wyważarka stanowi niezwykle wartościowe urządzenie. Z jego pomocą można zniwelować efekty złego wyważenia koła, takie jak drgania kierownicy podczas jazdy czy nadmierne obciążanie elementów zawieszenia.

Warto zapoznać się z następującymi wyważarkami do kół poniżej, które zostały już sprawdzone pod względem certyfikatów CE, deklaracji zgodności, ISO oraz norm Unii Europejskiej:

Wyważarki do opon Twin Busch