Posiadam nowy – roczny samochód czy muszę jechać na wymianę oleju do autoryzowanego serwisu?

Posiadanie nowego samochodu wiąże się z dużą wygodą, gdyż nie musimy martwić się o awarie lub bieżące naprawy. Istnieje jednak rzecz, która spędza sen z oczu właściciela takiego samochodu. Jest nią gwarancja producenta. Gwarancja, którą można utracić, jeżeli samochód eksploatuje się lub serwisuje niezgodnie z zapisami owej gwarancji. Przez lata panowało przeświadczenie, iż nowe auto na gwarancji należy serwisować w ASO, aby jej nie stracić. Tymczasem dyrektywa unijna GVO zniosła monopol serwisów autoryzowanych. Pomimo dyrektywy producenci samochodów mają pewne możliwości związane z wymaganiami co do serwisowania auta.

Czy jest dyrektywa GVO i do czego się odnosi

Dyrektywa unijna GVO istnieje od 2010 i od tego roku nabrała mocy prawnej. Reguluje ona i tym samym znosi monopol producentów samochodów co do narzucenia im firmy wykonującej przeglądy serwisowe. Mimo tej dyrektywy wśród kierowców oraz właścicieli samochodów panuje przekonanie, iż serwisować samochód powinno się wyłącznie w serwisie autoryzowanym, tak aby nie stracić gwarancji. Jest to mylne przekonanie, jednakże, podczas serwisowania auta w serwisie nie będącym ASO, należy zadbać o dokumentację techniczną oraz finansową.

Serwisowanie auta na gwarancji poza ASO

Producent samochodów, podobnie jak każdy inny producent jest w stanie pozbawić gwarancji dany pojazd, jeżeli jego użytkowanie, konserwacja i naprawa odbywały się niezgodnie z gwarancją, a ponadto zostały naruszone postanowienia zaakceptowane podczas kupna samochodu.

Dlatego podczas serwisowania auta w trakcie gwarancji, warto zadbać o podstawowe zasady związane z przeprowadzeniem niezbędnych napraw, elementów konserwacji i serwisu. Chodzi mianowicie o:

  • zastosowanie części zamiennych wyłącznie autoryzowanych i uznawanych przez producenta,
  • spisanie oraz odpowiednie udokumentowanie przeprowadzonych napraw,
  • pobranie stosownej faktury lub rachunku za wykonanie napraw,
  • wpisanie niezbędnych napraw oraz wykonywanych prac.

Przy tak przygotowanej dokumentacji możemy bez większych problemów serwisować samochód poza ASO, a gwarancja na auto nie zostanie utracona.