Wymiana termostatu

Wymiana termostatu

Profesjonalna wymiana termostatu

Termostat w tak zwanym dużym układzie chłodzenia silnika pełni kluczową rolę. Jest to również część, która stosunkowo często ulega zużyciu lub uszkodzeniu.

Układ chłodzenia silnika to tak naprawdę dwa osobne układy – jeden zwany dużym oraz drugi zwany małym. Jednak mały układ chłodzenia przekształca się w duży w momencie, gdy silnik osiąga odpowiednią temperaturę, wówczas płyn trafia już do chłodnicy, zapobiegając jego przegrzewaniu się.

Awaria termostatu – czym grozi

Termostat jest to część, która odpowiada za “przekształcenie małego układu chłodzenia w duży układ chłodzenia i odwrotnie”. Tym samym, termostat jest sterownikiem, który steruje przepływem płynu i przełącza obieg z dużego na mały oraz odwrotnie. Awaria termostatu w pojeździe sprawia, że cały układ nie funkcjonuje prawidłowo, to natomiast może skutkować przegrzaniem się silnika lub jego niedogrzaniem. Uszkodzony termostat może być więc przyczyną bardzo poważnej awarii, łącznie z awarią związaną z uszkodzeniem całego silnika.

Wymiana termostatu – tylko w profesjonalnym serwisie

Choć wydaje się banalna, wymiana termostatu wcale taka nie jest. Przede wszystkim wiąże się ona z otwarciem całego układu chłodzenia, czyli spuszczeniem płynu chłodniczego i jego późniejszą utylizacją. Następnie wyjmuje się uszkodzony termostat z obudowy i wkręca nowy. Kluczowe w wymianie są:

  • spuszczenie całego płynu,
  • prawidłowe dokręcenie termostatu razem z uszczelką,
  • napełnienie układu płynem,
  • kontrola działania termostatu.

Tylko i wyłącznie profesjonalny serwis, taki jak nasz, gwarantuje, że wymiana termostatu będzie skuteczna i zapewni prawidłowe działanie całego układu chłodzącego. Wymiana w naszym serwisie to przede wszystkim pełna kontrola po całym procesie, sprawdzenie czy nie ma wycieków lub nieszczelności oraz gwarancja, którą udzielamy na części oraz płyn. Dzięki tak wykonanej usłudze, macie Państwo pewność, co do prawidłowego działania całego układu chłodzenia w samochodzie.