Profesjonalna wymiana tarcz hamulcowych

Profesjonalna wymiana tarcz hamulcowych

Układ hamulcowy w samochodzie jest krytycznym układem bezpieczeństwa każdego pojazdu mechanicznego. W taki sposób określają najbardziej istotne układy w pojazdach specjaliści oraz konstruktorzy. Tym samym, każdy producent tarcz hamulcowych ściśle określa potrzeby kontroli oraz wymiany elementów układu hamulcowego, a poszczególne przeglądy techniczne poddają surowej ocenie stan techniczny tegoż układu.

Jednym z elementów układu hamulcowego są tarcze hamulcowe. Jak sama nazwa wskazuje, tarcze przypominają płaskie dyski, wykonane ze stali poddawanej specjalistycznej obróbce, a następnie montowanej na osiach pojazdu. Wymiana tarcz odbywa się w momencie, gdy następuje ich duże zużycie, dlaczego warto wymienić je u nas? Przekonajcie się Państwo sami.

Po czym rozpoznać zużycie tarcz hamulcowych?

Zużycie tarcz hamulcowych można poznać po kilku bardzo wyraźnych objawach, są to:

  • utrudnione hamowanie, wynikające z mniejszej siły tarcia pomiędzy okładziną klocka hamulcowego i tarczy,
  • możliwe „bicie” koła podczas hamowania, ściąganie w jedną stronę,
  • ostra w dotyku krawędź tarczy, posiadająca wypukły kształt,
  • szuranie oraz nadmierne piszczenie podczas hamowania.

Teoretycznie rozpoznanie zużycia tarcz hamulcowych wydaje się bardzo łatwe, podobnie jak banalna wydaje się ich wymiana. Czy jednak faktycznie tak jest?

Jak pokazują badania w ponad 60% samochodach tarcze są zużyte zbyt mocno, natomiast właściciele decydują się na ich wymianę po przeglądzie okresowym. Niestety jest to zbyt późno. Tak krytyczny układ, jak układ hamowania odpowiada za bezpieczeństwo, zdrowie i życie na drodze, zaniedbanie zaś sprawności układu hamowania może doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności właściciela pojazdu lub kierowcę.

Wymień tarczę w profesjonalnym serwisie

Wymiana tarcz hamulcowych to zadanie, które wymaga:

  • użycia odpowiednich narzędzi,
  • dobrania odpowiednich części,
  • sprawdzenia całego układu i kontroli jakości.

Dlatego nie warto ryzykować i zlecać usługę wymiany tarcz w pierwszym lepszym serwisie samochodowym. Warto natomiast wybrać nasz serwis, oferujący profesjonalną wymianę tarcz oraz innych podzespołów układu hamulcowego.