Czym jest i jak działa cewka zapłonowa?

Wymiana cewki zapłonowej

Jest to kluczowy element układu zapłonowego. Odpowiada on za powstawanie iskry w świecy zapłonowej niezbędnej do zapalenia się mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku benzynowym. Cewka to transformator, który składa się z układu uzwojenia pierwotnego i wtórnego. W określonych momentach zależnych od pracy silnika następuje rozłączenie uzwojenia pierwotnego, co powoduje nagły skok napięcia w uzwojeniu wtórnym i generuje iskrę.

Jakie są objawy uszkodzenia cewki?

Najbardziej oczywistym objawem są problemy z rozruchem silnika. Po uruchomieniu silnika mogą też wystąpić przerwy w zapłonie powodujące nierówną pracę jednostki napędowej, „falowanie” na obrotach i zauważalnie mniejszą moc.

Co najczęściej jest przyczyną uszkodzenia cewki?

Ze względu na swoją budowę element ten jest niezwykle wrażliwy na wilgoć. Do jej uszkodzenia może dojść podczas niestarannego mycia komory silnika. Awarią sprzyjają też warunki zimowe, gdzie woda z solą, którą tak obficie posypywane są każdego roku naszego drogi, może dostać się i spenetrować osłonę cewki. Kolejnymi przyczynami są uszkodzenia mechaniczne spowodowane przegryzieniem izolacji przez gryzonie oraz drobne wycieki oleju silnikowego powodujące przebicia. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest nasz akumulator oraz przewody zasilania. Przy zbyt niskim napięciu baterii cewka ładuje się znacznie dłużej i ma problemy z wygenerowaniem odpowiednio dużego skoku napięcia do zasilenia świecy zapłonowej.

Nowa czy używana cewka?

Nie czarujmy się – nikt z nas nie lubi przepłacać, natomiast w przypadku tego układu lepiej postawić na nowe części i wymianę cewki w profesjonalnym serwisie samochodowym. Używane części są o połowę tańsze od nowych, ale nigdy tak naprawdę nie wiemy, jaki mają przebieg i w jakich warunkach były eksploatowane. Dopłacając do nowej części (nawet zamiennika), zyskujemy pewność, że będzie ona długo działała w naszym samochodzie, a gdyby już coś miało się zepsuć, to jesteśmy chronieni gwarancją producenta.