Wymiana tłumika przedniego/środkowego/końcowego

Naprawa i wymiana tłumika w samochodzie osobowym

Ciężko o bardziej denerwującą usterkę niż uszkodzony albo rozszczelniony tłumik. Głównym objawem tej usterki jest samochód, który wyje w praktycznie każdym zakresie prędkości obrotowej silnika, wyraźnie brakuje mu mocy, a w kabinie auta pojawia się wyczuwalny zapach spalin. Dodatkowo usterka ta zwiększa spalanie paliwa, sprawia, że samochód bardziej zatruwa środowisko i jeszcze naraża nas na bardzo duży mandat oraz zabranie nam dowodu rejestracyjnego pojazdu. Co zatem należy zrobić, gdy spotka nas problem z tłumikiem?

Naprawa i wymiana tłumika – co będzie lepszym wyborem?

Wszystko zależy od tego, jak poważna jest awaria wydechu. Jeśli to tylko kilka dziurek, to nie powinno być problemu z załataniem ich. Natomiast jeśli rury wydechowe są mocno przerdzewiałe i dosłownie się sypią, to powinniśmy je jak najszybciej wymienić. Podobnie sprawa ma się z łącznikiem elastycznym (zwanym potocznie szyszką). Jest to elastyczna rurka, która wykonana jest z materiału podobnego do siatki, co zapobiega wibracjom powodującym nieprzyjemne buczenie, a także pozwala jej delikatnie się poruszać, eliminując naprężenia w układzie wydechowym. Ze względu na sposób wykonania szyszki, jeśli coś zacznie się z nią dziać, to jej naprawa będzie raczej niemożliwa.

Wymienić go samemu, czy oddać auto do serwisu?

Co prawda wymiana tłumika jest zadaniem prostym, ale w praktyce niemal zawsze spotkamy się z problemem zapieczonych śrub i utrudnionego dostępu do układu wydechowego. Kolejną kwestią jest fakt, że niewprawna osoba może niedokładnie przymocować do siebie poszczególne elementy, co spowoduje nieszczelności i narazi nas na kolejne wydatki, dlatego najlepiej będzie oddać samochód w ręce doświadczonego mechanika.

Jaka jest cena za wymianę tłumika?

Tłumiki są z reguły jednym z tańszych elementów naszego samochodu, dlatego też wymiana zużytych części raczej nie szarpnie nas mocno po kieszeni. Sama czynność polega na podniesieniu samochodu, podparciu specjalnym wspornikiem rur wydechu, odkręceniu dosłownie kilku śrubek i zdjęciu ich z mocowań. Ceny za robociznę za wymianę poszczególnych sekcji tłumika zaczynają się już od 30zł. Środkowy tłumik można kupić nowy już za 130zł, końcowy zaczyna się od 100zł, a najtańsze złącza elastyczne kosztują około 40zł.