Wymiana oleju silnikowego i filtra
Wymiana oleju silnikowego i filtra
Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym płynem, który znajduje się w praktycznie wszystkich pojazdach mechanicznych, nie tylko w samochodach. Olej, ma za zadanie smarowanie newralgicznych części silnika, które pracują pod ogromnych obciążeniem, przy bardzo dużych prędkościach obrotowych i posuwowych. Olej silnikowy, ma za zadanie „otulać” elementy silnika, tak aby ochronić je przed uszkodzeniami, prócz tego pełni bardzo ważną rolę, jaką jest chłodzenie silnika. Jako płyn jest kluczowy dla żywotności i prawidłowego działania silnika i całego pojazdu.
Ważna rola jaką pełni olej silnikowy, niejako wymusza jego regularną wymianę. Podczas użytkowania, olej zanieczyszcza się, dostają się do niego zanieczyszczenia z powietrza, które nie zostały wyłapane przez filtry, zmienia się jego struktura i gęstość, stąd też wymiana oleju jest nie tyle wskazana, co niezbędna i warto dokonywać jej zgodnie z instrukcją obsługi przedstawioną przez producenta pojazdu.
Wraz z wymianą oleju warto wymienić filtr oleju
Wymiana oleju silnikowego powinna być dokonywana zgodnie z instrukcją obsługi. Wraz z wymianą samego oleju, warto wymienić również filtr oleju. Jest to bardzo prosty element wyposażenia samochodu, którego koszt nie przekracza z reguły 60 zł, natomiast filtr odpowiedzialny jest za:
- filtrowanie zanieczyszczeń z powietrza, które zostały „przepuszczone” przez filtr powietrza,
- filtrowanie zanieczyszczeń samego oleju, wynikających z odprowadzania spalin, pracy silnika,
- filtrowanie wszelkich zanieczyszczeń o wielkości większej niż 1/50 mm.
Filtr oleju jest to element zbudowany ze specjalnego papieru, odpornego na rozpuszczanie się pod działaniem oleju. Wkład filtrujący, pozwala na efektywne wyłapywanie zanieczyszczeń większych niż 1/50 mm. Filtr oleju tym samym oczyszcza sam olej silnikowy podczas jego zasysania z miski olejowej bezpośrednio do komory silnika.
Czym jest olej silnikowy i jak wymienić olej i filtry
Olej silnikowy jest to płyn, którego gęstość, struktura cząsteczkowa oraz skład zależy od jego rodzaju. Zastosowanie konkretnego oleju jest niejako zalecane przez producenta samochodu i zależy od przebiegu, a także rodzaju paliwa, gdyż często przy samochodach „zagazowanych” stosuje się nieco inny olej. Olej silnikowy składa się z oleju bazowego, mineralnego lub syntetycznego oraz licznych dodatków. Olej mineralny produkuje się bezpośrednio z ropy naftowej, syntetyczny, powstaje w procesie syntezy węglowodorów.
Sama wymiana oleju jak również filtra oleju jest stosunkowo prosta, choć obecnie producenci starają się ją nieco „utrudnić”. Niemniej, można to w większości aut zrobić samodzielnie, odkręcając korek spustowy oleju, spuszczając cały stary olej, a także odkręcając za pomocą specjalnego klucza filtr oleju. Następnie po nasmarowaniu smarem uszczelniającym uszczelki oleju, należy go wkręcić nowy filtr, dokręcić korek spustowy i stopniowo dolewać olej, kontrolując jego stan na bagnecie kontrolnym oleju.
Pamiętajmy, że wymiana oleju i filtra oleju nie jest kosztowna, a regularnie wykonywana znacząco wydłuża życie silnika i samego samochodu.