Dezynfekcja samochodu
Dezynfekcja samochodu – jakie są najlepsze sposoby?
Choć wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, to dezynfekowanie samochodu jest kluczową czynnością, którą regularnie powinniśmy przeprowadzać. Zabieg taki można porównać do sprzątania naszego mieszkania – trudno sobie wyobrazić, że kompletnie przestaniemy w nim trzymać porządek. Tak samo powinniśmy też podchodzić do kwestii naszego auta, tym bardziej, że w jego zakamarkach potrafią kryć się naprawdę paskudne zarazki.
Dokładne czyszczenie i pranie tapicerki
Proces czyszczenia należy zacząć od dokładnego odkurzenia tapicerki. Warto pamiętać o różnego rodzaju trudnodostępnych miejscach, gdyż to właśnie tam zbiera się najwięcej brudu. Z pomocą przyjdą nam wtedy różnego rodzaju precyzyjne końcówki szczelinowe do odkurzacza. Następnie powinniśmy przejść do samego prania tapicerki. Jeśli jest ona wykonana z materiału, to należy ją wyprać (najlepiej w wysokiej temperaturze, która pomaga zabić wszystkie bakterie i zarazki). W przypadku tapicerek skórzanych należy użyć specjalnego środka do tego rodzaju materiału delikatnie wcieranego za pomocą gąbki. Musimy też koniecznie pamiętać o odpowiednim zdezynfekowaniu kierownicy, gałki zmiany biegów oraz radia lub ekranu systemu infotainment, gdyż to właśnie tam znajduje się największe siedlisko bakterii.
Odkażanie klimatyzacji
W układzie klimatyzacji naszego samochodu z czasem powstają grzyby i siedliska drobnoustrojów, dlatego też czynność odkażania klimatyzacji powinna być wykonywana minimum raz w roku. Zagwarantuje nam to czyste i bezpieczne powietrze w kabinie. Dodatkowo należy też regularnie wymieniać filtr kabinowy, którego zadaniem jest wyłapywanie i redukowanie zanieczyszczeń w środku pojazdu.
Ozonowanie samochodu
Bezapelacyjnie najskuteczniejszą czynnością, która pozwala dokładnie odkazić samochód, jest ozonowanie. Cząsteczki ozonu zabijają bakterie, zarazki i wirusy, dlatego też tak ważne jest przeprowadzanie tej czynności w czasach pandemii COVID-19. Czynność ta jest całkowicie bezpieczna dla człowieka, natomiast do jej wykonania potrzebne jest odpowiednie urządzenie, dlatego zadanie to powinniśmy powierzyć odpowiedniemu fachowcowi.
Dezynfekcja samochodu w czasie pandemii koronawirusa
Podczas epidemii COVID-19 najważniejsza jest izolacja społeczna, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto może być nosicielem wirusa SARS-COV-2. Niestety, trzeba jakoś dostać się do pracy i na zakupy, a najbezpieczniejszym środkiem transportu pozostaje samochód. Dlatego też kluczową czynnością staje się odpowiednia dezynfekcja auta.
Co powinno zostać zdezynfekowane w naszym aucie?
Głównymi skupiskami wirusów są klamki, kierownica, gałka zmiany biegów oraz wajchy i przełączniki w kabinie pojazdu. To właśnie te części należy jak najczęściej dezynfekować (najlepiej przed każdą podróżą). Ważne jest też, by regularnie przeczyścić deskę rozdzielczą auta. W tym celu można użyć specjalnego płynu wirusobójczego, który w składzie ma spirytus techniczny o wysokim stężeniu. Skuteczność takiego produktu gwarantuje certyfikat EN 14476. Następnym potencjalnym skupiskiem wirusów jest tapicerka auta. Powinno się ją dokładnie wyczyścić, a następnie wyprać w specjalnym płynie do dezynfekcji tapicerki. Należy też odpowiednio zadbać o system wentylacyjny naszego pojazdu, w szczególności o układ klimatyzacji. Nawet przed wybuchem epidemii eksperci zalecali, by był on minimum raz w roku odgrzybiany. Optymalnym środowiskiem do rozwoju wirusa SARS-COV-2 są chłodne i wilgotne zakamarki naszego samochodu, czyli właśnie klimatyzacja. Powinna ona zostać dokładnie odkażona i zdezynfekowana, co zapewni zabicie wirusów i grzybów oraz pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Dobrą praktyką jest także regularna kontrola i w razie potrzeby wymiana filtra powietrza klimatyzacji.
Kompleksowa dezynfekcja za pomocą ozonu
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się ozonowanie. Jest to proces szybki i jednocześnie niezwykle skuteczny. Polega on na wstawieniu specjalistycznego generatora ozonu do kabiny pojazdu, uruchomieniu go i pozostawieniu na kilkadziesiąt minut. Pozwoli to pozbyć się większości bakterii i drobnoustrojów. Samochód po przeprowadzeniu takiego zabiegu jest dokładnie wietrzony, chociaż ozon sam w sobie nie jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia w niskich stężeniach.
Dezynfekcja wnętrza kabiny samochodu – zrobić to samemu czy zlecić firmie?
Dezynfekcja samochodu to podstawowa czynność, dzięki której możemy uchronić się przed nieprzyjemnymi zapachami, a w skrajnych przypadkach nawet przed zarażeniem się wirusem. Sam proces nie jest skomplikowany, ale w domowych warunkach bez odpowiedniego sprzętu ciężko jest go dokładnie przeprowadzić.
Na czym polega dezynfekcja kabiny samochodu?
Aby odpowiednio zdezynfekować samochód, należy go najpierw porządnie wyczyścić. Chociaż na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy, jakim dobrym środowiskiem do rozwoju zarazków jest wnętrze naszego auta. Szczególnym siedliskiem bakterii jest kierownica oraz gałka zmiany biegów, ponieważ nasze dłonie zostawiają naturalny osad w postaci potu oraz tłuszczu. Oprócz tego każdemu z nas w mniejszym lub większym stopniu łuszczy się skóra, a martwy naskórek opada w trudno dostępne miejsca, tworząc idealną pożywkę dla drobnoustrojów. Pierwszą czynnością przeprowadzaną przez specjalistę jest dokładne odkurzenie samochodu. Dzięki temu zostaną usunięte wszystkie „luźne” zabrudzenia i pyłki. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie deski rozdzielczej, radia oraz wszystkich dźwigni i przełączników preparatem bakteriobójczym. Następnie tapicerka jest odkażana specjalnym płynem, który zabija bakterie. Zamiast odkażania płynem można też wyprać ją specjalnym szamponem bakteriobójczym, który dodatkowo przywróci jej dawny blask.
Nie obejdzie się bez specjalistycznych narzędzi
Najważniejszą bronią, niezbędną do dokładnej dezynfekcji jest generator ozonu. Niestety, jest to bardzo drogi sprzęt kosztujący nawet kilka tysięcy złotych, dlatego też posiadają go tylko profesjonalne warsztaty samochodowe. Maszyna ta, jak sama nazwa wskazuje, produkuje ozon, który to całkowicie zabija grzyby, bakterie oraz wirusy, będąc jednocześnie nieszkodliwym dla człowieka. Jego działanie zostało dowiedzione naukowo, a sam proces ozonowania jest kompletnie bezinwazyjny i nie zajmuje dużo czasu.
Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – czy warto to zrobić?
Klimatyzacja samochodowa to bez dwóch zdań jeden z lepszych wynalazków stosowanych we współczesnych samochodach. Potwierdzi to każdy, kto miał okazję stać kiedyś w korku, w aucie bez klimy podczas 30-stopniowego upału. Niestety, jak każda część eksploatacyjna, tak i klimatyzacja wymaga regularnego przeglądu i czyszczenia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ cały czas mimowolnie wdychamy powietrze z wszystkimi zarazkami, co na dłuższą metę może bezpośrednio odbić się na stanie naszego zdrowia.
Na czym polega proces odgrzybiania klimatyzacji?
Współcześnie wyróżnia się kilka różnych metod odgrzybiania. Pierwszym rodzajem są specjalne środki chemiczne, które podawane są bezpośrednio do kanałów klimatyzacji. Często przyjmują postać pianki, która dokładnie penetruje układ, tym samym dokładnie go odgrzybiając. Taka procedura trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, podczas których środek ma czas odpowiednio przereagować, a następnie jest całkowicie usuwany. Kolejną metodą jest odgrzybianie przy pomocy generatora ozonu, który umieszcza się w kabinie pojazdu, a następnie włącza klimatyzację na obieg zamknięty. Ozon posiada dowiedzione naukowo właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące, a z racji gazowego stanu skupienia trafia w każdy punkt systemu klimatyzacji. Ostatnią metodą jest stosowanie ultradźwięków. Ich zasada działania jest podobna do domowych nawilżaczy ultradźwiękowych, które generują parę wodną poprzez rozbijanie cząsteczek wody na mikroskopijną mgiełkę. W przypadku klimatyzacji wodę zastępuje się specjalnym środkiem grzybobójczym.
Czy wymiana filtra kabinowego jest potrzebna?
Aby odgrzybianie było w pełni skuteczne, należy także wymienić filtr klimatyzacji. Tak naprawdę to na nim osadza się większość zanieczyszczeń i zarazków. Zabieg ten nie jest jakoś szczególnie kosztowny, a daje bardzo wymierne efekty i jest zalecany przez wielu ekspertów. Oddając nasz samochód mechanikowi, powinniśmy także poprosić o sprawdzenie szczelności całego układu oraz stanu czynnika chłodzącego, ponieważ w wyniku naturalnej eksploatacji pojazdu mogło go ubyć.
Jaki płyn do dezynfekcji tapicerki wybrać?
Tapicerka samochodowa to miejsce, w którym zarazki mają bardzo dobre warunki do rozwoju. Jeżdżąc samochodem podczas upałów, nawet przy włączonej klimatyzacji, delikatnie się pocimy. Jeśli do tego zdarza nam się jeść w aucie, to w siedzenia wbijają się drobne okruszki i tłuste resztki jedzenia, tworząc świetną pożywkę dla bakterii. Jak zatem należy dbać o tapicerkę samochodu?
Regularne odkurzanie to podstawa
Tak jak nie wyobrażamy sobie, by przestać odkurzać własne mieszkanie, tak też oczywistym powinno być dla nas, by regularnie sprzątać nasz samochód. Powinniśmy zabrać się za to od kompleksowego wyczyszczenia siedzeń za pomocą odkurzacza, a następnie końcówką szczelinową zebrać paprochy z każdego zakamarka kabiny. Korzystając z okazji, dobrym pomysłem będzie umycie deski rozdzielczej oraz paneli bocznych drzwi płynem bakteriobójczym.
Dokładne czyszczenie tapicerki
Po dokładnym sprzątnięciu i odkurzeniu kabiny konieczne okazuje się wyczyszczenie tapicerki. Aby pozbyć się zarazków i drobnoustrojów z siedzeń, należy użyć specjalistycznego płynu do dezynfekcji. Zgodnie z rozporządzeniem Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób środki tego typu powinny w swoim składzie zawierać etanol wraz z dodatkiem propan-2-ol lub propan1-ol. Stężenie alkoholu technicznego większe niż 70% gwarantuje zabicie bakterii i wirusów (w tym także SARS-COV-2). Ważne jest, by taki produkt spełniał europejskie normy EN 14476 zapewniające jego wysoką skuteczność. Na rynku znajduje się szereg produktów w różnych cenach, z których każdy posiada skomplikowaną dokumentację techniczną. Osobie, która nie ma z tym na co dzień do czynienia, ciężko jest się w tym wszystkim połapać. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybrany przez nas produkt nadaje się do dezynfekcji tapicerki, to warto skonsultować się lub całkowicie powierzyć to zadanie naszemu zaufanemu mechanikowi, który profesjonalnie podejdzie do tego zagadnienia. Najlepsze efekty odkażania daje dokładne wypranie tapicerki i siedzeń, ponieważ niektóre zarazki wnikają głęboko w strukturę materiału, a samo powierzchowne przetarcie niewiele daje.
Środek do dezynfekcji samochodu – czy cena decyduje o skutku działania?
Samochód to miejsce, w którym przebywamy znaczną część naszego życia. Dojeżdżamy nim do pracy, na zakupy, wozimy nim dzieci do szkoły, a także wybieramy się na wymarzony wypoczynek podczas urlopu. Według badania przeprowadzonego przez CSA Research dla firmy CITROËN przeciętny Polak spędza w ciągu całego swojego życia w samochodach prawie 4 lata. Dlatego też warto go regularnie dezynfekować.
Jakie środki do dezynfekcji wybrać?
Aby odpowiednio zdezynfekować nasz samochód, musimy sięgnąć po preparat o właściwościach bakterio i wirusobójczych. Warto tutaj podzielić specyfiki na dwie różne kategorie. Pierwszą będzie preparat do doraźnej i powierzchownej dezynfekcji części takich jak klamki, kierownica lub gałka zmiany biegów. Musi się on charakteryzować silnym działaniem i całkowicie usuwać zarazki. Najlepiej sprawdzi się tutaj środek na bazie spirytusu technicznego, który całkowicie dezynfekuje powierzchnie i jest relatywnie tani, nawet w czasach kryzysu. Niestety jego wadą jest nieprzyjemny zapach oraz fakt, że mocno wysusza i niszczy naszą skórę. Drugą kategorią są środki do czyszczenia i dezynfekcji kabiny pojazdu. Preparaty te są droższe, ale oprócz właściwości bakteriobójczych dodatkowo doskonale czyszczą powierzchnię, nie niszcząc jej i zostawiają na niej ładny zapach.
Czy warto oszczędzać na dezynfekcji samochodu?
Nie zawsze droższy oznacza lepszy, ale stojąc przed wyborem, jaki produkt kupić, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego składem oraz dokumentacją techniczną. Droższe preparaty oprócz właściwości dezynfekujących posiadają ładniejszy zapach oraz nie działają tak agresywnie na skórę, jak preparaty zawierające rozcieńczony spirytus techniczny. Zdrowie to najcenniejsze, co mamy, a raz zakupiony środek naprawdę starczy nam na długo.
Jakie środki bakteriobójcze do dezynfekcji wybrać?
Według Światowej Organizacji Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego kluczową rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa odgrywa dbanie o higienę osobistą, używanie środków bakteriobójczych oraz odpowiednia dezynfekcja samochodu. Jak zatem należy się odpowiednio zabezpieczyć przed wirusem SARS-COV-2?
Odpowiedni środek bakteriobójczy to podstawa
Wszystkie polskie i światowe organizacje prozdrowotne są co do tego zgodne – należyta profilaktyka jest w stanie niemal zagwarantować nam bezpieczeństwo podczas pandemii. Dlatego też tak ważne jest używanie maseczek i rękawiczek jednorazowych podczas przebywania w sklepach i miejscach publicznych, a przed wejściem do praktycznie każdego supermarketu spotkamy się z dozownikiem specjalnego płynu wirusobójczego lub nawet całą stacją odkażającą. Kluczowe jest także przestrzeganie zasad dezynfekcji podczas prowadzenia i korzystania z naszych aut. Samochód to obecnie najbezpieczniejszy środek transportu, który izoluje nas od czynników zewnętrznych i ogranicza nasz kontakt z potencjalnie zainfekowanymi osobami postronnymi. Nie możemy jednak zapominać o tym, że nasze 4 kółka także wymagają regularnego odkażania. Kupując certyfikowany środek bakteriobójczy będziemy mieć pewność, że zawarta w nim formuła dezynfekująca pozbędzie się wszystkich niechcianych zarazków z klamek, kierownicy, a nawet tapicerki naszego samochodu. Taki płyn przyda się też w życiu codziennym podczas czyszczenia i mycia powierzchni, które są szczególnie narażone na mnożenie się zarazków. Kancelaria Premiera wydała specjalny filmik instruktażowy pokazujący, w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze najbliższe otoczenie. Niestety na rynku ostatnimi czasy pojawił się wysyp produktów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa, a skuteczność ich działania jest wątpliwa. W razie wątpliwości przy wyborze odpowiedniego środka zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni dla Ciebie produkt w najlepszych cenach.
Ozonowanie samochodu – na czym polega?
Na pewno każdemu z nas zdarzyło się wyjść na dwór zaraz po przejściu burzy. W powietrzu można było wtedy wyczuć bardzo charakterystyczny zapach. Jest to właśnie woń ozonu, który powstaje naturalnie w wyniku wyładowań elektrycznych piorunów. Ozon jest od dawna jest wykorzystywany w branży spożywczej do dezynfekcji wody pitnej a także w medycynie do odkażania pomieszczeń oraz narzędzi.
Wspaniałe właściwości ozonu
Ozon posiada właściwości aseptyczne i dezynfekujące. Jego największą zaletą jest to, że jako gaz dociera do wszystkich, nawet trudnodostępnych miejsc, kompleksowo zwalczając bakterie i zarazki. Jego skuteczność została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi, a dodatkowym czynnikiem przekonującym do stosowania go jako środka do dezynfekcji jest fakt powszechnego stosowania go w komunalnych stacjach uzdatniania wody.
Ozonowanie zostawmy profesjonalistom
Niestety, niewłaściwie przeprowadzony proces ozonowania samochodu może nie przynieść pożądanych efektów, a w skrajnych przypadkach nawet zaszkodzić. Zgodnie z ekspertyzą przeprowadzoną przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie wynika, że „[…] w obecnej szczególnej sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2 procedurę dezynfekcji pomieszczeń biurowych ozonem uważa za akceptowalną, jednak wyłącznie w warunkach rygorystycznej kontroli i nadzorowania tego procesu.” W dalszej części tego dokumentu WSSE zwraca uwagę na to, że tylko zastosowanie odpowiedniej dawki ozonu gwarantuje odpowiednie efekty wirusobójcze. Niestety, domowe generatory ozonu dostępne na wielu portalach aukcyjnych są po prostu zbyt słabe i niewiele dają. Kolejną ważną kwestią jest BHP niezbędne podczas przeprowadzania zabiegu ozonowania. Należy wtedy odpowiednio zadbać o ochronę dróg oddechowych, ponieważ stężenie ozonu niezbędne do zabicia zarazków może powodować trudności z oddychaniem. Ważne jest także, by po zakończeniu tej czynności odpowiednio wywietrzyć pomieszczenie lub samochód, pozbywając się z niego resztek ozonu.