Kasowanie inspekcji

Kasowanie inspekcji – co to jest i w jakim celu się je przeprowadza?

Wiele samochodów wyposażonych jest we wskaźnik inspekcji – lampki, które mają przypominać nam o zbliżającym się terminie wykonania inspekcji serwisowej lub olejowej, czyli po prostu przeglądzie technicznym samochodu lub wymianie oleju. Wyświetlana jest ona zazwyczaj w postaci ikonki lub napisu „service” na desce rozdzielczej naszego pojazdu lub w okienku komputera pokładowego. Komunikat o inspekcji pojawia się po przejechaniu wyznaczonej przez producenta samochodu liczby kilometrów lub po minięciu określonego czasu. Po wykonaniu odpowiedniego serwisu auta należy ją skasować.

Kiedy kasuje się inspekcje?

Inspekcje powinien skasować mechanik po każdej wykonanej wymianie oleju lub zakończonym przeglądzie technicznym. Najczęściej problem pojawia się, kiedy sami chcemy dokonać wymiany oleju. Wtedy musimy skasować ją sami albo wybrać się z tym do specjalisty.

Jak samemu skasować inspekcję?

W większości samochodów osobowych czynność ta jest bardzo prosta i nie wymaga używania specjalnych narzędzi ani też specjalnego oprogramowania. Najczęściej kasowanie inspekcji odbywa się poprzez wciśnięcie określonej kombinacji przycisków przy jednoczesnym ustawieniu kluczyka w stacyjce. Czasami może zdarzyć się, że operacja ta będzie wymagać nieco bardziej zaawansowanego sprzętu, takiego jak zaawansowany czytnik diagnostyczny bądź specjalistyczny przyrząd do kasowania inspekcji. W tym wypadku najlepiej udać się do naszego lokalnego mechanika, tym bardziej że jest to operacja szybka i niedroga.

Ile kosztuje skasowanie inspekcji?

Usługa ta jest praktyczniej zawsze wliczona w cenę serwisu lub przeglądu technicznego samochodu. Natomiast jeśli udamy się do mechanika specjalnie w tej sprawie, to w zależności od okolicy zapłacimy od 30 do 50zł brutto. Czasami może zdarzyć się też tak, że mechanik nie weźmie od nas za to nawet złotówki, szczególnie jeśli jesteśmy jego stałymi klientami i żyjemy z nim w dobrych stosunkach.

<< Powrót do Serwisu Samochodowego