Wymiana termostatu – za co odpowiada termostat?

Za co odpowiada termostat w samochodzie?

Jest to część, dzięki której poprawnie działa układ chłodzenia w naszym samochodzie. Konkretniej mówiąc, otwiera on i zamyka tak zwany duży układ chłodzenia. W zależności od temperatury silnika przekierowuje płyn chłodniczy do chłodnicy albo wymusza jego obieg tylko wokół bloku silnika i głowicy. W praktyce oznacza to, że po uruchomieniu silnika pozwala on na szybsze doprowadzenie jednostki napędowej do temperatury roboczej, a następnie dba o to, by temperatura ta była utrzymana na optymalnym poziomie.

Co może się zepsuć?

Awaria termostatu polega na jego zacięciu się, w jednej z dwóch możliwych pozycji. Pierwsza to całkowicie zamknięta. Jest to najgorszy i najbardziej niebezpieczny scenariusz, gdyż silnik nie jest wtedy chłodzony i się przegrzewa, czego skutki mogą być tragiczne. Drugą, nieco rzadszą awarią jest zablokowanie się w pozycji całkowicie otwartej. W tym przypadku cały czas otwarty jest duży układ chłodzenia, przez co silnik ma problem z osiągnięciem temperatury roboczej i nie pracuje w optymalnych warunkach.

Jakie są oznaki zepsutego termostatu?

Najbardziej oczywistą jest zbyt wysoka temperatura silnika. Warto wtedy sprawdzić, czy chłodnica jest nagrzana. Jeśli będzie całkowicie zimna, to winą za to należy obarczyć termostat. Kolejną wskazówką problemów z termostatem jest przeciwna sytuacja, czyli bardzo wolne nagrzewanie się silnika szczególnie zauważalne podczas mrozów, kiedy to jest on jest cały czas otwarty.

Czym grozi awaria termostatu?

Uszkodzony termostat nie będzie spełniał swojej funkcji, czyli nie otworzy dużego układu chłodzenia, a to bardzo szybko (szczególnie w ciepłe dni) spowoduje przegrzewanie się silnika, co grozi poważną awarią. Jeśli jednak zdarzyłoby się nam, że podczas jazdy samochodem termostat się zepsuje, to jednym z prowizorycznych sposobów jest włączenie ogrzewania w kabinie pojazdu i baczne obserwowanie wskaźnika temperatury. Powinno to pomóc nam awaryjnie dojechać do najbliższego zakładu mechanicznego, w którym należy niezwłocznie wymienić termostat. Usługa ta wprawnemu mechanikowi zajmie chwilę, więc naprawy można dokonać nawet na poczekaniu.