Wymiana cewki zapłonowej

Profesjonalna wymiana cewki zapłonowej

Cewka zapłonowa jest istotnym elementem układu zapłonowego samochodu. Układ zapłonowy poprzez wygenerowanie iskry prądowej o wysokim napięciu i przekazaniu jej do świecy zapłonowej rozpoczyna proces spalania paliwa, w tym przypadku jest to benzyna lub olej napędowy. Spalanie paliwa następuje w cylindrze silnika i niejako determinuje prawidłową jego pracę.

Prawidłowa praca silnika zależy więc od odpowiedniego zapłonu.

Jak działa cewka zapłonowa i czemu jest istotna

Cewka zapłonowa jest kluczowa dla tak zwanego rozruchu silnika. Podawany do niej prąd o napięciu 12 V, akumulowany w akumulatorze, jest przetwarzany na napięcie chwilowe sięgające kilkunastu tysięcy V. Ten przetwarzany prąd musi być wystarczający do powstania iskry w świecy zapłonowej, a nieprawidłowo działająca cewka wpływa bardzo negatywnie na rozruch silnika i tym samym na jego żywotność. W wielu przypadkach uszkodzone kable wysokiego napięcia czy uszkodzona cewka powodują, że silnik nie wykorzystuje wszystkich cylindrów.

Wymiana cewki zapłonowej – kiedy i gdzie

Cewka zapłonowa składa się z wielu miedzianych uzwojeń, które z czasem mogą ulec zaśniedzeniu lub przepaleniu. Wówczas należy taką cewkę wymienić, aby wyeliminować:

  • niewłaściwy start silnika,
  • niekorzystną dla silnika pracę nie na wszystkich cylindrach,
  • dalsze uszkodzenia w kablach lub świecach,
  • możliwość uszkodzenia całego układu zapłonowego.

Nie ma ściśle określonego czasu dotyczącego żywotności cewki zapłonowej. Jest to uzależnione od wielu czynników, zarówno regularnie wymienianych świec czy chociażby garażowania samochodu.

Jeśli chodzi o wymianę cewki to sam proces choć wygląda prosto, wymaga zachowania szczególnych warunków. Wszelki kontakt cewki z wodą lub nadmierna wilgotność wpłyną negatywnie na nową cewkę. Przy samej wymianie warto również wymienić inne podzespoły układu zapłonowego.

Wykonując realizację usługi jak wymiana cewki zapłonowej w naszej firmie, możecie być Państwo pewni, że proces przebiegnie w odpowiednich warunkach i przy zastosowaniu profesjonalnych narzędzi.