Wymiana rozrządu

Wymiana rozrządu – czym jest rozrząd?

Jest to układ odpowiadający za sterowanie zaworami wpuszczającymi do cylindrów mieszankę paliwowo-powietrzną oraz wypuszczającymi z nich spaliny. Elementy te wymagają otwierania i zamykania w bardzo precyzyjnych odstępach czasowych, w przeciwnym wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia silnika, co bardzo mocno szarpnie nas po kieszeni. Dlatego tak ważna jest jego wymiana na czas.

Co ile kilometrów należy wymienić rozrząd?

Wymiana rozrządu to jedna z najważniejszych czynności serwisowych, które musimy przeprowadzać w naszych samochodach w określonych interwałach czasowych. Informacje na temat tego, jak często wymienić rozrząd znajdziemy w dokumentacji technicznej naszego samochodu. Zazwyczaj powinno robić się to, co około 60 – 90 tysięcy kilometrów, jeśli mamy samochód z paskiem rozrządu. W przypadku łańcucha rozrządu okres eksploatacji potrafi być nawet dwa razy dłuższy. Dobrym zwyczajem jest wykonywanie przeglądu samego rozrządu co około 30 tysięcy kilometrów. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie, nie obawiając się o stan naszego samochodu.

Ile trwa wymiana rozrządu?

Sama wymiana to czynność stosunkowo prosta, lecz wymagająca wprawy i dużej dokładności. Mechanik musi zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie wałka rozrządu i wału korbowego, w przeciwnym wypadku może dojść do poważnej awarii silnika. Niezbędne są przy tym specjalistyczne narzędzia, dlatego też samodzielna wymiana rozrządu, szczególnie we współczesnych samochodach jest praktycznie niemożliwa. Doświadczonemu mechanikowi w profesjonalnym warsztacie czynność ta zajmuje zazwyczaj od 3 do 5 godzin, chociaż w przypadku skomplikowanych samochodów segmentu premium, takich jak Audi A6 lub BMW serii 5 czas tej usługi może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin roboczych.

Ile kosztuje wymiana rozrządu?

Na wymianie rozrządu nie powinno się oszczędzać, ponieważ bezpośrednio wpływa on na bezawaryjną eksploatację naszego samochodu. Stawki są różne w zależności od klasy naszego samochodu, a co za tym idzie stopnia jego skomplikowania. Ceny kompletnej wymiany zaczynają się już od kilkuset złotych, lecz w przypadku luksusowych samochodów mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych. Jednakże nie ma co bać się na zapas, bo zazwyczaj końcowy rachunek nie przekracza 600 – 1000zł brutto.