Oleje silnikowe Tychy

 1

Oleje silnikowe w pojazdach samochodowych

Olej silnikowy jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania poszczególnych elementów jednostki napędowej pojazdu. Przede wszystkim redukuje tarcia i zapobiega wewnętrznej korozji, utrzymując silnik w czystości i zmniejszając jego zużycie.

 

Rodzaje olejów silnikowych?

Każdy olej silnikowy posiada w swoim składzie olej bazowy, pakiety dodatków uszlachetniających i modyfikatory lepkości. Tak bogaty i zwykle zróżnicowany skład wynika z konieczności przygotowania olejów o parametrach właściwych dla produkowanych rodzajów silników.

2

 

Wymiana oleju stosowana jest dla podanych rodzajów olejów silnikowych :

  • oleje silnikowe syntetyczne 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40, 5W-50, 10W-60 – stanowią doskonałą ochronę dla ruchomych elementów silnika, zapewniając ich płynną pracę nawet przy dużym nacisku i w wysokiej temperaturze (głównie ze względu na mniejszą lepkość). Dzięki temu wpływają na mniejsze zużycie paliwa i ułatwiają rozruch silnika zimą. Ze względu na niską lepkość precyzyjnie się rozprowadzają po powierzchni, zapewniając utrzymywanie silnika w czystości przez dłuższy czas. Dlatego  standardem jest stosowanie ich w nowych modelach samochodów,
  • Oleje silnikowe półsyntetyczne 10W40 – łączą w sobie cechy olejów syntetycznych i mineralnych. Mimo że wykazują gorsze właściwości niż oleje syntetyczne, również zapewniają wymaganą ochronę silnika. Jednak są rzadziej stosowane nowych jednostkach napędowych,
  • Oleje silnikowe mineralne 15W-40, 15W-50 – ze względu na słabsze właściwości i trudniejsze rozprowadzanie po powierzchni stosowane są głównie w starszych silnikach, zwłaszcza w sytuacji nadmiernego pobierania oleju. Ponadto wskazane są w sytuacji, gdy nie wiadomo, jaki olej był używany wcześniej w danym samochodzie.

3

 

Jak wybrać olej silnikowy?

Pod względem wytrzymałości chemicznej, mechanicznej i termicznej olej silnikowy zawsze musi być adekwatny do rodzaju silnika, zwłaszcza że na rynku dostępne są produkty o ściśle sprecyzowanym przeznaczeniu. Błędnie dobrany olej może być przyczyną nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania silnika, ze względu na wypłukiwanie nagarów. Ponadto nie będzie on w stanie dobrze uszczelnić poszczególnych elementów jednostki napędowej, powodując ich szybkie zużycie.

Uwaga! Zarówno do silników benzynowych, jak i do diesla mogą być stosowane te same oleje silnikowe, mimo różnic w zakresie norm jakościowych jednostek napędowych jednak dobór oleju zalecany jest zawsze wg specyfikacji producentów olejów. Taką specyfikację i normę znajdziemy na każdym opakowaniu, pojemniku, beczce oleju silnikowego.

Jeżeli masz wątpliwości lub jakiekolwiek pytania odnośnie doboru oleju silnikowego zapraszamy na wymianę oleju do naszej firmy.