Hamulce – układ dbający o nasze bezpieczeństwo

Wymiana tarcz hamulcowych

Wbrew obiegowej opinii jednym z najważniejszych elementów w samochodzie są hamulce. Jeśli cenimy swoje bezpieczeństwo to, zamiast zadawać sobie pytanie, jak szybko mój samochód jest w stanie rozpędzić się do setki, powinniśmy zastanowić się nad tym, ile czasu będzie on potrzebował na wyhamowanie w awaryjnej sytuacji? Praktycznie niemożliwe jest przewidzenie wszystkich zagrożeń na drodze, a jeśli już coś się wydarzy, to często od tragedii dzielą nas ułamki sekund i centymetry, dlatego też nasze hamulce zawsze powinny być w perfekcyjnym stanie.

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe w samochodzie?

Dużo zależy od naszego stylu jazdy. Jeśli poruszamy się głównie drogami ekspresowymi i autostradami, gdzie przejeżdża się bardzo długie odcinki drogi bez konieczności hamowania, to logiczne jest, że tarcze i klocki wytrzymają znacznie dłużej niż w przypadku jazdy w terenie zabudowanym. Kolejnym czynnikiem jest kwestia tego, jak „ciężką nogę” mamy. Częste przyśpieszania i gwałtowne hamowanie znacznie skraca czas eksploatacji części hamulcowych. Nowsze samochody często posiadają w komputerze pokładowym specjalne czujniki sygnalizujące stan zużycia klocków, możemy również sprawdzić ich stan sami za pomocą suwmiarki. Przyjmuje się, że klocki muszą mieć minimum 2mm grubości części ciernej. W praktyce powinny one wytrzymać około 30 – 50 tysięcy kilometrów. Tarcze hamulcowe cechują się znacznie większą żywotnością, często wytrzymując 80 – 100 tysięcy kilometrów.

Wymiana tarcz hamulcowych z klockami czy bez?

Co prawda tarcze są na tyle wytrzymałe, że powinny wytrzymać dwie, a czasem nawet trzy wymiany klocków hamulcowych, natomiast w praktyce często dochodzi do nierównomiernego zużycia klocków. Eksperci zalecają, żeby wraz z każdą wymianą tarcz wymienić też klocki. Nie podniesie to drastycznie rachunku za usługę, a jednocześnie zagwarantuje nam poprawne działanie hamulców.

Ile kosztuje wymiana tarcz?

W wyspecjalizowanym zakładzie za wymianę tarcz i klocków zapłacimy przeciętnie od 100 do 200zł za jedną oś. Ceny tarcz i klocków są bardzo różne w zależności od technologii, w jakiej są wykonane oraz materiału wykorzystanego do ich produkcji. Ceny zwykłych, jednolitych tarcz z klockami od renomowanych producentów zapłacimy od 150zł. Jeśli natomiast będziemy chcieli założyć w swoim samochodzie sportowe, wentylowane tarcze z nieco lepszymi klockami to ich cena wzrośnie kilkukrotnie.