Oleje samochodowe i ich rodzaje – jaką pełnią rolę?

Olej pełni bardzo ważną funkcję w silnikach spalinowych. Jest to kluczowy płyn znajdujący się w silnikach naszych samochodów osobowych. Mimo tego, że wiemy, jako kierowcy i użytkownicy aut, jak ważny jest, często nie zdajemy sobie sprawy, z czego jest zrobiony, jak został wyprodukowany, jaką ma żywotność i jakie ograniczenia. Na temat olejów samochodowych oraz ich rodzajów postaramy się trochę napisać w poniższym artykule.

Funkcje oleju silnikowego

Poprzez oleje samochodowe najczęściej rozumiemy oczywiście oleje silnikowe. Tymczasem w samochodach znajduje się jeszcze kilka innych typów olejów, są to:

Najważniejsze zadanie do spełnienia mają rzecz jasna oleje silnikowe. W silniku bowiem występują wysokie temperatury, bardzo wysokie prędkości obrotowe oraz posuwowe, a także duże przeciążenia wynikające ze zróżnicowanego użytkowania pojazdu. Stąd też najwięcej czasu należałoby poświęcić właśnie olejowi silnikowemu.

Jego funkcja jest kluczowa, ma on za zadanie:

  • smarować poszczególne elementy pracujące w jednostce napędowej,
  • poprzez smarowanie redukować poziom tarcia,
  • zmniejszać temperaturę poszczególnych elementów jednostki napędowej.

Olej silnikowy smaruje zatem tak istotne elementy silnika jak tłoki, pierścienie, cylindry oraz łożyska. Olej silnikowy to także doskonały uszczelniacz, który zwiększa szczelność pomiędzy poszczególnymi elementami jednostki napędowej.

Rodzaje olejów silnikowych

Wyróżniamy trzy rodzaje olejów silnikowych:

  • mineralne, które powstały na bazie rafinowania ropy naftowej i późniejszego uzupełnienia jej o dodatki,
  • półsyntetyczne, które powstają w połowie na bazie rafinacji ropy, a w połowie w wyniku syntezy pochodnych ropy naftowej lub innych surowców,
  • syntetyczne, które są wynikiem syntezy surowców wtórnych , jest to na przykład benzyna, ropa lub substancje chemiczne.

Zastosowanie określonego rodzaju oleju silnikowego zależy od przebiegu, specyfiki oraz wykorzystania danego silnika. Oleje syntetyczne są olejami, które z pewnością posiadają większy współczynnik lepkości, stąd stosowane są w silnikach z większym przebiegiem. Oleje mineralne z kolei są bardziej płynne, stąd stosuje się je w silnikach z mniejszym przebiegiem.