Wymiana tłumika przedniego/środkowego/końcowego

Profesjonalna wymiana tłumika

Tłumik samochodu należy do tak zwanego układu wydechowego pojazdu. Niestety, dla wielu układ wydechowy jest tym „mało ważnym”, przez co pojazd ma problemy z odprowadzaniem spalin, zanieczyszcza powietrze i pracuje bardzo głośno. Wadliwy tłumik powoduje więc znaczne zmniejszenie komfortu jazdy, a dodatkowo nie uwzględniając napraw – zwyczajnie łamiemy prawo, gdyż zanieczyszczamy środowisko i przekraczamy normy dotyczące hałasu.

Tłumik składa się z części przedniej, środkowej i końcowej, a jego wymiana, choć nie jest trudna, wymaga odpowiedniego doświadczenia, a także użycia właściwego sprzętu.

Jak działa tłumik i kiedy go wymienić

Tłumik samochodu jest istotną częścią układu wydechowego i tłumiącego dźwięki. Działa on więc jako przewód spalinowy oraz podzespół odpowiedzialny za zmniejszenie hałasu. Wyróżniamy kilka rodzajów tłumików samochodowych, wśród nich:

  • tłumiki absorbcyjne,
  • tłumiki refleksyjne,
  • tłumiki interferencyjne,
  • tłumiki kombinowane.

Układ spalinowy samochodu i znajdujący się w nim tłumik, skonstruowane są tak, aby redukować hałas, który powstaje podczas spalania mieszanki paliwowej. Hałas ten jest wynikiem wydostawania się spalin z komory spalania, gdzie powstaje ogromne nadciśnienie generujące głośny dźwięk.

Sam tłumik tworząc układ wydechowy stanowi niezwykle istotny element pojazdu i gwarantuje komfort jazdy oraz eliminacje wielu szkodliwych cząsteczek, za co odpowiedzialne są:

Układ wydechowy można zmodernizować przez stworzenie przelotowego układu wydechowego czyli tzw. przelotówki. Jest to układ stworzony w sposób, który pozwala na szybkie odprowadzenie spalin poza układ. Polega na usunięciu lub wyprostowaniu tłumików, co ułatwia przepływ spalin. Taki tuning może w znacznym stopniu zwiększyć moc samochodu. Rozwiązanie to można zastosować w samochodach osobowych i motocyklach.

Kiedy i gdzie wymienić tłumik

Układ wydechowy wraz z tłumikiem wymienić należy w momencie, gdy:

  • praca samochodu staje się głośniejsza,
  • zapalają się kontrolki dotyczące jakości wydalanych do atmosfery spalin,
  • kontrola stanu technicznego wykazała nieprawidłowości w spalinach.

Układ wydechowy w większości samochodów wymienia się partiami, rzadko zachodzi konieczność wymiany go w całości. Najczęściej narażony na uszkodzenia oraz zużycie jest tłumik przedni oraz tłumik końcowy. Środkowa część zawiera w sobie najczęściej katalizatory oraz filtry, zużywa się wolniej i rzadziej, aczkolwiek również w cyklu życia pojazdu wymaga wymiany.

Prawidłowe działanie całego układu wydechowego gwarantuje komfort jazdy i właściwe odprowadzanie spalin. Tym bardziej warto wybrać nas jako profesjonalny serwis do kontroli stanu technicznego i wymiany układu odprowadzania spalin.