Ile kosztuje wymiana opon

Co ile kilometrów należy zmieniać opony?

Ciężko to jednoznacznie określić, ponieważ tempo zużywania się opony zależy od bardzo wielu czynników. Na prędkość tracenia bieżnika najbardziej wpływają warunki, w jakich poruszamy się naszym samochodem oraz styl naszej jazdy. Przykładowo weterynarz użytkujący swoje auto głównie w terenach wiejskich, gdzie jakość dróg jest zazwyczaj bardzo kiepska, a duża część z nich to szuter albo zwykłe wertepy będzie musiał dokonać wymiany ogumienia znacznie szybciej, niż osoba dojeżdżająca do pracy korzystając z sieci dróg szybkiego ruchu. Kolejnym czynnikiem jest styl naszej jazdy. Jeśli spod świateł ruszasz z piskiem opon, a wchodząc w zakręt czujesz, jak samochód wpada w lekki uślizg, to szybko „zajeździsz” swoje ogumienie. Wymiana opon powinna tak na prawdę odbywać się cyklicznie.

Jakie są inne przyczyny zużycia bieżnika?

Największym winowajcą jest zazwyczaj nieprawidłowa geometria zawieszenia. Jeśli nasz samochód boryka się z problemem niewyważonych lub źle ustawionych kół, to znacząco odbije się to na żywotności opon. Następną bardzo popularną przyczyną jest źle dobrane ciśnienie powietrza. Za wysokie ciśnienie w ogumieniu powoduje, że opona się mniej odkształca, przez co dużo szybciej zużywa się środkowa część bieżnika. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia opona bardziej „klei” się do podłoża, co powoduje ścieranie się bocznych części opony i znacznie zwiększa opór toczenia. To z kolei przekłada się na większe tarcie i powoduje wyższą temperaturę, przez co guma szybciej traci swoje właściwości mechaniczne.

Kiedy powinniśmy wymienić opony?

Zgodnie z polskim prawem grubość bieżnika musi wynosić przynajmniej 1,6mm. Jednakże eksperci są zgodni co do tego, że wartość ta jest stanowczo za niska. Według testów przeprowadzonych przez niemiecką organizację ADAC minimalną bezpieczną grubością są 3 milimetry (w przypadku zimowego ogumienia wartość ta wynosi 4mm). Warto też pamiętać o roku produkcji opony. Przyjmuje się, że powinna ona zachować swoje właściwości przez około 10 lat, ale praktyka pokazuje, że lepiej zmieniać je co 5 – 6 lat. Mamy wtedy pewność, że opona jest w pełni sprawna i nie zawiedzie nas w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Ile kosztuje wymiana opon?

Wymiana opon jest ze względu na nasz klimat koniecznością, z którą kierowcy i właściciele samochodów mierzą się dwa razy do roku. Coraz więcej osób wybiera uniwersalne opony wielosezonowe, jednak fakt jest taki, że nie nadają się one w dalekie trasy, czy też jazdę po górskich drogach. Tym samym nadal 90% kierowców wymienia opony co sezon.

W każdym sezonie obowiązują również inne stawki, związane z wymianą opon, głównie wynikające z faktu inflacji oraz rosnących kosztów pracy. Tym samym, wymiana opon z sezonu na sezon wydaje się coraz droższa.

Wulkanizacja – odpowiedzialność i doświadczenie

Wulkanizacja jest działem naszego serwisu, który działa całkowicie osobno. Specjalizuje się w podmianie opon, kontroli jakości opon, wyważaniu oraz zbieżności kół i kontroli czy też ustawieniu geometrii kół.

Praca wulkanizatora wydawałoby się jest stosunkowo prosta, nic bardziej mylnego, ponosi on odpowiedzialność za:

  • kontrolę stanu technicznego opon i informowanie klienta o stanie technicznym,
  • właściwe założenie i demontaż opony,
  • kontrolę stanu technicznego felg,
  • wyważenie całego koła,
  • prawidłowe dokręcenie śrub, przy użyciu klucza dynamometrycznego.

Odpowiedzialność jaka spoczywa na specjaliście wulkanizatorze wynika z Państwa bezpieczeństwa. Nasz serwis dokłada więc wszelkich starań aby praca została wykonana profesjonalnie.

Ile kosztuje wymiana opon?. Możemy śmiało odpowiedzieć, że koszt wymiany opon w naszym serwisie jest naprawdę bardzo konkurencyjny.

Profesjonalny sprzęt i doświadczona załoga

To co charakteryzuje nas, jako serwis samochodowy i wulkanizatora, to profesjonalny sprzęt. Mowa tutaj zarówno o urządzeniach jak i narzędziach. Geometria kół ustawiana jest na profesjonalnych urządzeniach optycznych oraz 3D.

Wulkanizacja odbywa się przy zastosowaniu odpowiedniej wyważarki i kalibrowanych kluczach dynamometrycznych. Załoga to doświadczeni serwisanci, potrafiący rzetelnie i solidnie podchodzić do swoich obowiązków.