Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić
Wymiana opon przełożenie – jak to najlepiej zrobić
Wymiana opon to czynność, którą posiadacze samochodów powinni wykonać z reguły dwa razy w roku – w okresie zimowym oraz wiosennym. Pomimo tego, że na rynku pojawiły się opony wielosezonowe, wielu Polaków nie ma co do nich przekonania. Zdecydowana większość kierowców woli wymienić opony i być spokojniejszym o przyczepność na drodze.
Wbrew pozorom tak trywialna czynność jak przełożenie opon wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej wiedzy, która pozwoli:
- prawidłowo wyważyć opony,
- skontrolować ich stan techniczny,
- zamontować je w sposób odpowiedni,
- wyeliminować ich wady.
Wyważenie i kontrola stanu technicznego opon
Wymieniając opony w naszym serwisie macie Państwo pewność, że opona zostanie skontrolowana pod kątem bieżnika oraz właściwie wyważona. Są to dwie kluczowe czynności, które powinien wykonać każdy wulkanizator.
Kontrola stanu technicznego bieżnika dokonywana jest wzrokowo jak również poprzez użycie specjalnego przyrządu do jego pomiaru.
Następnie przy pomocy specjalnego urządzenia następuje wyważenie opony na feldze i nałożenie ewentualnych obciążeń. Jaki ma to cel? Przede wszystkim eliminuje to ewentualne bicie koła, wynikające z typowych dla opon zmian kształtu i geometrii. Dodatkowo, stabilizuje pracę całego koła, gdyż wyważenie opon ma na celu właśnie zharmonizowanie pracy felgi oraz opony jako całości.
Profesjonalne przełożenie opon to bezpieczeństwo
Istotne w przypadku przekładania opon jest wykonanie wszystkich czynności prawidłowo, łącznie z dokręceniem kół. Oznacza to, że śruby, powinny zostać dokręcone za pomocą specjalnego klucza dynamometrycznego, który pozwala dokręcić je z odpowiednim momentem.
Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Odpowiednio dokręcone koło zapewnia bezpieczne prowadzenie samochodu. Niedokręcenie może spowodować szybkie odkręcenie się śruby i wypadnięcie koła z piasty. Przekręcenie śrub powoduje ich uszkodzenie i ryzyko zerwania, a w efekcie również wypadnięcia koła z piasty.
W naszym serwisie używamy profesjonalnych kluczy dynamometrycznych, które poddajemy kontroli i kalibracji w regularnych odstępach czasu.