Wyważarka do kół – wyważanie na wyważarce automatycznej

Wyważarka do kół – wyważanie na wyważarce automatycznej

W dzisiejszych czasach każdy ceniący się serwis ogumienia będzie posiadał wyważarkę do kół zaraz obok montażownicy. Te dwa urządzenia uznać można bowiem za najważniejsze w takowym warsztacie. Każde urządzenie najczęściej posiada kilka konfiguracji, aby móc pozwolić użytkownikowi dobrać dla siebie najlepszy wariant. W przypadku wyważarek wyróżnia się bowiem wyważarki półautomatyczne oraz automatyczne.

Jaka jest zasadnicza różnica?

Tak się składa, że kupno wyważarki półautomatycznej czy automatycznej różnić będzie tylko i wyłącznie komfort użytkowania. Oba typy maszyny spełnią swoje zadanie w dokładnie taki sam sposób.

Wyważarka automatyczna wyposażona jest w specjalne czujniki, często laserowe oraz elektroniczne ramiona miernicze, co sprawia, iż użytkownik nie musi manualnie wprowadzać danych na konsoli urządzenia. Wynika z tego, iż wyważarki półautomatyczne będą już wymagały manualnego wprowadzania danych do komputera, aby móc prawidłowo wyważyć koło. Nie jest to duża różnica czasowa, jednak takowa elektronika częściej określi dokładnie liczby, niż człowiek przy pomocy aparatury. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet pomimo użycia automatyki niezbędna czasami będzie niewielka korekta wartości przez obsługującego maszynę.

Różnice część dalsza

Warto wspomnieć, że istnieje jeszcze podział wyważarek na te służące do prawidłowego wyważania kół z samochodów osobowych czy ciężarowych, różnica jest o tyle istotna, że do tych większych potrzeba bardziej specjalistycznego sprzętu.

Zdarzają się gdzieniegdzie na tyle wyspecjalizowane i przemyślane konfiguracje maszyn, że użytkownik kupując urządzanie półautomatyczne może w przyszłości samodzielnie rozbudować je do statusu automatycznego – zakupując chociażby niezbędne moduły. W skład takich modułów wchodzą chociażby dodatkowe miarki.