Wymiana płynu hamulcowego

Co daje wymiana płynu hamulcowego i dlaczego jest tak ważna?

Stan płynu hamulcowego bezpośrednio wpływa na działanie hamulców, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników drogi. Często pamiętamy o regularnej kontroli i wymianie klocków oraz tarcz, a jednocześnie zapominamy o wymianie płynu hamulcowego, który zapewnia ich prawidłowe działanie.

Dlaczego z czasem płyn hamulcowy traci swoje właściwości?

W większości samochodów osobowych stosuje się płyn hamulcowy o oznaczeniu DOT 4, który jest higroskopijny. Oznacza to, że naturalnie wchłania on w siebie wodę, a to mocno pogarsza jego właściwości. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do sytuacji, w której hamulec się „zapadnie” i samochód niemal całkowicie straci siłę hamowania, dlatego warto regularnie go wymieniać. Okresowa wymiana płynu hamulcowego w przypadku użycia powyższego oznaczenia powinna być bardzo wskazana.

Ile kosztuje wymiana płynu hamulcowego oraz jak często powinno się ją przeprowadzać?

Wszystko zależy od tego, czy będziemy chcieli przeprowadzić ją sami, czy wolimi oddać auto w ręce mechanika. W pierwszym przypadku należy zakupić płyn zalecany przez producenta samochodu (najtańsze zaczynają się już od 17zł za litr) i poprosić kogoś o pomoc. Zaczynając wymianę, musimy podnieść samochód i zdjąć wszystkie koła. Następnie odkręcamy korek zbiornika wyrównawczego i zlewamy za pomocą strzykawki stary płyn. Po zakończeniu tej operacji dolewamy do zbiorniczka nowo zakupiony preparat. Kolejną czynnością jest odkręcanie zaworu odpowietrznika i podłączenie do niego gumowego wężyka wraz z butelką, do której uprzednio wlaliśmy zlaną ciecz. Włożenie końcówki gumowej rurki do pojemnika z płynem zapobiega zapowietrzeniu całego układu. Następnie odkręcamy odpowietrznik, a druga osoba w tym momencie pompuje hamulec, pozbywając się tym samym resztek starego płynu. Gdy barwa cieczy wyraźnie zmieni kolor, to zakręcamy odpowietrznik. Czynność tę należy przeprowadzić dla wszystkich kół. Ważne jest, byśmy regularnie kontrolowali ilość płynu w zbiorniczku wyrównawczym, gdyż zbyt mała jego ilość doprowadzi do zapowietrzenia układu. Jeśli wolimy zostawić to zadanie fachowcom, to za tę usługę przyjdzie nam zapłacić średnio od 80 do 130zł brutto.