Opony samochodowe zimowe i letnie – co powinieneś wiedzieć

Opony samochodowe zimowe i letnie – co powinieneś wiedzieć

Samochód gotowy do jazdy waży w dzisiejszych czasach około 1,5 tony. Coraz częściej napędza go silnik o mocy przekraczającej lub zrównanej z 100 KM. Konstrukcje zawieszenia stają się coraz bardziej skomplikowane, a nad bezpieczeństwem czuwają systemy elektroniczne i wiele innych… jednak mimo wszystko, dużą część naszego bezpieczeństwa gwarantują cztery gumowe opony, których powierzchnia styku z podłożem nie przekracza wielkości dwóch kartek A4.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak właściwe dobranie opon wpływa na ich własne bezpieczeństwo. Pytanie zatem, jakie opony wybrać?

Opony zimowe oraz opony letnie

Około trzydziestu lat temu nie rozróżniało się opon letnich czy zimowych, były po prostu opony. Mniej więcej dekadę później rozpoczął się intensywny rozwój dziedziny motoryzacyjnej, gdzie to pojawiały się coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, samochody stawały się bardziej komfortowe i wydawało się, że motoryzacja jest u szczytu bezpieczeństwa podróży. Nie było to do końca prawdą, w końcu producenci ogumienia wzięli sprawę we własne ręce i utworzono szeroko pojęty podział na opony zimowe oraz letnie.

W jaki zatem sposób można je odróżnić?

Pierwszym czynnikiem rozróżniającym jest skład mieszanki, z której wytwarza się gumę. Guma w oponach letnich posiada doskonałą elastyczność w temperaturze około 7 stopni Celsjusza, a przy niższych staje się twarda jak kamień. Oponę zimową wyróżnia wysoka elastyczność w temperaturach niższych, jednak kiedy temperatura wzrasta powyżej 7 stopni staje się ona nadmiernie miękka, co zmniejsza przyczepność oraz drastycznie przyśpiesza zużycie bieżnika.

Drugim czynnikiem jest natomiast rzeźba bieżnika. Opona zimowa lepiej odprowadza wodę i „wgryza” się w śnieg dzięki kanalikom, letnia natomiast ma większe klocki bieżnika, dzięki czemu stawia mniejszy opór podczas toczenia się.

Wymianę opon opisać można następującą tabelką:

Zima
Wiosna
Wymieniać kiedy temperatura w nocy spada poniżej dwóch stopni Celsjusza
Wymieniać kiedy temperatura nie spada już poniżej 0 stopni Celsjusza.
Wśród opon wyróżnić można również opony całoroczne lub wielosezonowe. Zasadnicza różnica to o wiele lepszy kompromis jakościowy względem standardowych opon. Haczykiem jest jednak dużo wyższa cena takowych opon.
Tak samo wspomnieć należy o istnieniu opon kierunkowych czy asymetrycznych, jednak przed zakupem takowych warto skontaktować się z lokalnym warsztatem samochodowym. Opony te albowiem są specyficznie dostosowane do wybranych rodzajów samochodów i mogą poprawić ich wydajność.
Dodatkowe informacje:
  1. Opony używane mogą mieć nieznaną lub nieprawdziwie stwierdzoną przeszłość i zawsze wiąże się z tym pewne ryzyko. Warto zatem inwestować w opony nowe.
  2. Opony powinny być pompowane pod odpowiednim ciśnieniem, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.
  3. Koła przed każdym sezonem powinny zostać wyważone.