Jaka montażownica jest odpowiednia do opon niskoprofilowych?

Jaka montażownica jest odpowiednia do opon niskoprofilowych?

Jaka montażownica jest odpowiednia do opon niskoprofilowych? Wybór montażownicy to ciężkie zadanie, które najlepiej przemyśleć pod kątem wszystkich możliwości warsztatu. Od niej bowiem zależy jaki typ opon będziemy mogli montować na feldze czyli de facto jakich klientów obsłużymy a jakich odeślemy do innych warsztatów. Warto podczas takiej dygresji wziąć pod uwagę montażownicę przeznaczoną do opon niskoprofilowych.

Montażownica do opon niskoprofilowych to urządzenie, które konstrukcyjnie odbiegaja od tradycyjnych maszyn. Niestandardowa montażownica do zdejmowania opon jest masywniejsza i przeznaczona przede wszystkim do opon o większych gabarytach, jak wspomniane wcześniej ogumienie niskoprofilowe oraz Run Flat. Ich budowa uwzględnia zwykle podnośnik, pomocny na etapie przenoszenia kół na obszar stołu montażowego. Dodatkowo konwencjonalny zbijak został w ich przypadku zastąpiony przez rolki dociskowe (dwie lub pojedynczą), zaś stopka montażowa wyposażona jest w tzw. „system LL”, bazujący na zastosowaniu charakterystycznego kła rozbiórkowego. Ten ostatni wspomniany czynnik pozwala także zrezygnować z konieczności stosowania łyżek. Do największych atutów tego przyrządu do zdejmowania opon należy ich wzmocniona struktura oraz zoptymalizowana szybkość pracy w ramach problematycznych opon. Spośród montażownic do opon niskoprofilowych zarekomendować można modele X-36 lub X-98 renomowanej marki Twin Busch słynącej z unikalnych procesów produkcyjnych oraz restrykcyjnej kontroli jakości swojego asortymentu.

Podczas doboru montażownicy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • dostępny zakres obsługiwanego ogumienia oraz powierzchnia stołu (im obszerniejszy, tym lepiej, w granicach oczywiście ilości dostępnej w danym warsztacie przestrzeni),
  • moc siłownika zbijaka – powinna być relatywnie wysoka, jeżeli planujemy często pracować na twardych oponach,
  • grubość kolumny montażowej, od której zależy wytrzymałość maszyny podczas montowania oraz demontowania ogumienia,
  • wysokość kolumny – w wariantach podwyższonych istotnie ułatwiona jest obsługa kół o wyjątkowo szerokich felgach,
  • instrukcja obsługi i certyfikacja danej zmieniarki do kół , wydawana przez liczące się w branży organizacje normalizacyjne,
  • możliwość rozbudowy, która pozwoli nam w razie potrzeby zwiększyć zakres obsługiwanego przez naszą montażownicę ogumienia np. o opony niskoprofilowe lub – coraz częściej stosowane w Polsce – Run Flat.