Wymiana oleju silnikowego i filtra w samochodzie

Wymiana oleju silnikowego i filtra w samochodzie

Prawidłowo dobrany olej zapewnia silnikowi samochodu prawidłową pracę, znacznie zmniejsza tarcie wewnętrznych części konstrukcyjnych i chroni go przed korozją. Filtr oleju zapobiega natomiast przedostawaniu się do silnika szkodliwych zanieczyszczeń. Zarówno olej, jak i filtr co pewien czas należy wymieniać.

Jak często należy owe komponenty wymieniać?

Producenci pojazdów samochodowych zalecają wymianę oleju, oczywiście jest to stricte uzależnione od właściwości, lepkości  oleju  jak np. 15W40, 10W40,0W40, 5W30… mniej więcej co 10-30 tysięcy przejechanych kilometrów. Dodatkowo czas odgrywa wielką rolę, raz w roku zalecana jest wymiana oleju, przekroczenie owego terminu może wpłynąć ujemnie na dalszą pracę silnika pojazdu. Nie powinno się również wykonywać jednej czynności bez drugiej tj. wymienić olej bez zmiany filtra lub wymienić filtr bez wymiany oleju, wyjątkiem jest w przypadku minimalnego ubytku oleju jego uzupełnienie.

Ważną poradą jest aby nigdy nie mieszać olejów. Tak samo nie powinno się stosować oleju do Diesla do silnika benzynowego i vice versa.

Wymiana oleju wraz z filtrem to pozornie prosta sprawa, jednak nie powinno się jej lekceważyć. Stanowczo zaleca się, aby pozwolić fachowcom na wymianę tych akcesoriów.

Nie warto lekceważyć kontrolki związanej z olejem, na 90% zniknie po dolaniu oleju do zbiornika.

Jaki jest koszt wymiany oleju silnikowego i filtra?

Wymiana filtra oraz samego oleju stosunkowo niewielki koszt w odniesieniu do innych elementów eksploatacyjnych. Wymiana oleju  silnikowego, tylko usługa kosztuje w granicach 30-50 zł, a wymiana filtra silnikowego od 17 do 20 zł. Po doliczeniu ceny oleju silnikowego oraz filtra cena usługi wyniesie ok. 150-300 zł.

Jak przebiega wymiana oleju silnikowego?

Miskę olejową opróżnić można na dwa sposoby. Pierwszy to wylewanie zawartość przez spust, metoda grawitacyjna. Drugi – odciąganie oleju urządzeniem potocznie zwanym wysysarką. Po opróżnieniu silnika do środka wlewany jest nowy olej. Powinno odbywać się to za każdym razem, ponieważ zapchany wkład może doprowadzić do spadku ciśnienia oleju. To spowoduje gorsze smarowanie części silnika i ich szybsze zużycie oraz stopniowy spadek mocy.

Podsumowanie

Regularne wymienianie oleju oraz filtra i stosowanie produktów wysokiej jakości przedłuży żywotność silnika i umożliwi mu optymalną pracę. Stosunkowo niewielkim kosztem można zmaksymalizować żywotność i wydajność najważniejszego komponentu w każdym samochodzie.