Podnośnik samochodowy – 5 ton. Nożycowy czy Kolumnowy?

Podnośnik samochodowy – 5 ton. Nożycowy czy Kolumnowy?

Podczas tworzenia warsztatu samochodowego lub w okresie rozbudowy zadajemy sobie pytanie „Podnośnik samochodowy, ile ton udźwigu i przede wszystkim jaki rodzaj”. Opcje te rozdzielić należy w odpowiedni sposób, działa na nie bowiem wiele czynników.

Ikonka podnośnika nożycowegoNajważniejszymi czynnikami będą tutaj przestrzeń użytkowa oraz rzecz jasna budżet. W przypadku małego warsztatu zdecydowanie lepiej sprawi się podnośnik nożycowy, który mówiąc kolokwialnie „zajmuje tyle miejsca co nic”. Mankamentem okazać może się jednak, iż podnośniki nożycowe są nieco droższe od kolumnowych. Na cenę wpływa między innymi porównywalna wydajność, poszukiwana przez wiele warsztatów kompaktowość oraz udźwig 5 ton.

Jeżeli w warsztacie znajduje się więcej miejsca to śmiało można myśleć o podnośniku chociażby dwukolumnowym o udźwigu pięciu ton. Niestety, „jednokolumnówki” zazwyczaj zamykają się w zakresie około 2,5 ton udźwigu. W związku z tym podnośnik dwukolumnowy, który cieszy się niebywałą popularnością z powodu prostoty użytkowania może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę na aspekty bezpieczeństwa czyli de facto zabezpieczenia.

Jak doskonale wszystkim wiadomo, praca pracą, ale bezpieczeństwo jako pierwsze. W obecnych czasach podnośniki dwukolumnowe oraz nożycowe oferują szereg zabezpieczeń takich jak chociażby zapadki czy awaryjne systemy na wypadek braku prądu.Ikonka podnośnika dwukolumnowego

Do wszystkiego dochodzi jeszcze jeden czynnik – mobilność. Istnieją podnośniki nożycowe 5 tonowe, które posiadają możliwość przenoszenia wedle swojego uznania. Jeżeli użytkownik przewiduje, iż podnośnik będzie przykładowo potrzebny w dwóch miejscach to nożycowy staje się bardzo odpowiednim wyborem.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, tutaj podnośnik dwukolumnowy oferuje większą swobodę działania dla mechanika jako, iż samochód podnoszony jest na łapach. W przypadku „nożycówki” całe podłoże osiada na platformach najazdowych co za tym idzie, ciężej dojść do niektórych miejsc. Zagwarantować można jednak ostatecznie, że oba podnośniki niezależnie od wyboru będą spełniały swoje założenia.

W przypadku niewielkiej powierzchni użytkowej bardzo dobrze sprawdzi się podnośnik mobilny. Można umieścić go w dowolnym miejscu, przez co zwiększymy możliwość zagospodarowania przestrzeni roboczej. Podnośniki mobilne to oszczędność miejsca i możliwość przemieszczania podnośnika. Wracając do tematu podnośnik samochodowy nożycowy czy kolumnowy jest strickte uzależnione od naszego wyspecjonalizowanego profilu, jaki prowadzimy warsztat samochodowy.

 — Michał N. Adam