Narzędzia

Jaki podnośnik samochodowy zamontować w małym warsztacie?

Ważne pytanie na miarę każdego warsztatu

Podnośnik zdjęcie

Jaki podnośnik samochodowy zamontować w małym warsztacie? Organizując mały warsztat samochodowy, musimy mieć na uwadze wybór najistotniejszego urządzenia, jakim jest podnośnik. Mała ilość miejsca obliguje nas do dokonania sensownej decyzji w tej sprawie.

Wyposażenie na miarę małego warsztatu

W Polsce powstaje co roku mnóstwo małych firm. Warsztaty samochodowe również należą do tej grupy. W przypadku małych firm najbardziej istotna jest powierzchnia warsztatu. To ograniczone miejsce na zgromadzenie podstawowego sprzętu, niezbędnego do wykonywania wszelkich napraw i przeglądów pojazdów. Na rynku dostępna jest ogromna ilość wyposażenia, jakie musi się znaleźć w warsztacie samochodowym, zatem odpowiedni wybór, z wielu powodów, jest bardzo trudny.

Podnośnik samochodowy

Mechanik samochodowy musi posiadać odpowiedni i sprawny podnośnik, jednak zanim zdecydujemy się na  zakup tego właściwego, warto zastanowić się, do czego ma być przeznaczony. Ważna jest specjalizacja usług – może nią być wulkanizacja, roboty blacharskie czy lakiernicze. Istotne znaczenie ma również typ pojazdów, jakie będą obsługiwane w warsztacie. Warto także zwrócić uwagę na wysokość posiadanego lokum i solidność wykonania podłoża. Podnośniki pracują nie tylko w górę, ale również obciążają bardzo podłogę warsztatu, podnosząc pojazdy o wadze powyżej tony. Konieczne jest także sprawdzenie przyłączy elektrycznych pod podnośnik – powinny być trójfazowe. W małym i wąskim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się podnośnik nożycowy, wysokiego podnoszenia. To doskonały sprzęt do wykonywania na przykład wulkanizacji. Posiada niewielkie rozmiary i po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca. Przydatne okażą się również podnośniki jednokolumnowe i pneumatyczne. Pamiętajmy o tym, że niewłaściwy podnośnik może nie tylko zniszczyć posiadany lokal, ale również spowodować zagrożenie zdrowia i życia pracujących przy nim osób.

Narzędzia

Wybierając odpowiedni podnośnik do swojego małego warsztatu i chcą uniknąć niepotrzebnych wydatków i kłopotów, najlepiej zacząć od zasięgnięcia porady u specjalistów.

— Autor: Grzegorz Pośpieszczyk


Jaki podnośnik zamontować w małym warsztacie?

Podnośnik samochodowy

Podnośnik samochodowy to podstawowe narzędzie, które potrzebne jest do napraw oraz diagnostyki pojazdu. Dzisiejsze urządzenia pozwalają na dużo więcej, niż kanał warsztatowy, a do tego nie wymagają takich nakładów finansowych. Jednak jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej? Wybór zależy od potrzeb oraz dostępnych środków. Poniżej odpowiadamy na pytanie “jaki podnośnik zamontować w małym warsztacie?”.

Rodzaje podnośników

Istnieje kilka podstawowych typów podnośników samochodowych, z których każdy ma swoje wady i zalety. Najczęściej wyróżnia się:

  • podnośniki kolumnowe,
  • podnośniki nożycowe,
  • podnośniki stemplowe.

Pierwsze z wymienionych występują w trzech wersjach: jedno-, dwu- oraz czterokolumnowe. Dwie kolumny pozwalają na zwolnienie kół podczas podnoszenia pojazdu, dzięki czemu urządzenie nadaje się do ich wymiany. Cztery kolumny cechują się największą stabilnością, jednak unoszą cały pojazd, razem z kołami. Żeby je zwolnić, potrzebne są dodatkowe, małe podnośniki, oferowane w niektórych modelach. Bez problemu można wykonać na nich serwis bieżący, naprawę i wymianę hamulców, zawieszenia czy skrzyni biegów.

Podnośniki nożycowe składają się z jednej, bądź dwóch platform podnoszonych za pomocą specjalnych dźwigni. Mogą zostać ukryte w podłodze, dzięki czemu zajmują o wiele mniej miejsca od swoich kolumnowych krewnych. Niektóre rodzaje pozwalają na zwolnienie kół w trakcie podnoszenia samochodu. W przypadku jednej platformy cały spód pojazdu jest ukryty, więc bardziej uniwersalnym wyborem będą podnośniki z dwiema platformami.

Podnośniki stemplowe są najdroższymi urządzeniami z wymienionych. Oferują jednak najlepszą jakość i zajmują najmniej miejsca. Zasada ich działania opiera się o tłok, który wyłania się z kasety obecnej pod posadzką. W zależności od typu może pozwolić na każdy rodzaj naprawy.

 

Typy napędu

Pierwszy rodzaj to napęd elektryczny. Daje on stosunkowo dużą stabilność, dzięki czemu ciężar pojazdu jest dobrze zrównoważony. Takie podnośniki są jednak drogie w utrzymaniu. Dość tanim i skutecznym wyborem jest napęd hydrauliczny. Mechanizm opiera się o działanie pomp zasilanych olejem. Takie podnośniki cechują się dużą szybkością działania. Najdroższym wyjściem jest napęd pneumatyczny, który do działania wykorzystuje sprężone powietrze.

Jaki podnośnik do małego warsztatu?

Najlepszym wyborem w przypadku niedużych warsztatów będą podnośniki dwukolumnowe oraz nożycowe z dwiema platformami. Cechują się one stosunkowo dużą uniwersalnością i pozwalają na większość niezbędnych napraw. Jeżeli budżet na to pozwala, warto zainwestować w podnośniki stemplowe, które oferują znaczną oszczędność miejsca. Natomiast najlepszym typem napędu będzie hydrauliczny oraz pneumatyczny.

— Autor: Conture

 


Jaki podnośnik zamontować w małym warsztacie?

Wielu mechaników samochodowych zastanawia się, jaki podnośnik samochodowy wybrać do małego warsztatu. Zazwyczaj w małych warsztatach wystarczy kanał, który pozwala na swobodny dostęp do samochodu w czasie jego naprawy. Jednak na dłuższą metę kanał nie jest zbyt wygodny dla pracującego mechanika samochodowego, ponieważ musi tracić czas na wchodzenie do niego i wychodzenie. Dlatego też wielu mechaników zastanawia się nad wyposażeniem swojego warsztatu w podnośnik samochodowy.

 

Kryteria wyboru podnośnika samochodowego

Wybór podnośnika samochodowego do małego warsztatu nie jest łatwy, gdyż należy dobrze rozważyć planowany zakup, aby instalacja urządzenia ułatwiła pracę w warsztacie. Przy zakupie podnośnika do warsztatu samochodowego należy brać pod uwagę nie tylko ile mamy miejsca w warsztacie, lecz także wysokość sufitu. Przed zakupem podnośnika warto rozważyć również jego bezawaryjność oraz głośność przy pracy. Dodatkowym czynnikiem, poza ceną, jaki należy brać pod uwagę jest serwis i dostępność części zamiennych na polskim rynku. Wielu specjalistów odradza tańsze chińskie podnośniki z uwagi na trudności w zakupie części zamiennych.

 

Podnośnik Dwukolumnowy TW 242 G

Rodzaje podnośników samochodowych

Najważniejszym pytaniem, jakie należy sobie zdać przed zakupem podnośnika samochodowego jest to do czego podnośnik ma służyć. Każdy mechanik samochodowy zna zakres prac wykonywanych w jego warsztacie i przy zakupie podnośnika należy kierować się tymi czynnościami jakie wykonujemy i do jakich podnośnik ma służyć. Nie ma sensu inwestować w podnośnik, który sprawdza się przy czynnościach naprawczych, których w danym warsztacie się nie wykonuje lub wykonuje rzadko.

Większość mechaników samochodowych dysponujących małymi warsztatami stoi przed pytaniem, czy zdecydować się na podnośnik 4 kolumnowy czy też 2 kolumnowy lub podnośnik najazdowy. Każdy z tych podnośników ma swoje wady i zalety. Główną zaletą podnośnika 4 kolumnowego jest jego stabilność i bezpieczeństwo. Mechanik może pracować bez obawy, że coś pójdzie w niewłaściwy sposób i auto spadnie z podnośnika. Niestety podnośnik 4 kolumnowy ma swoje wady. Przede wszystkim utrudniona jest wymiana skrzyni biegów, gdyż przeszkadzają w tym poprzeczki podnośnika. W przypadku podnośnika 2 kolumnowego mamy pewne ograniczenia, gdyż pewnych prac przy samochodzie się na nim nie wykona. Z kolei zaletą podnośnika 2 kolumnowego jest jego mała wielkość, dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca w i tak małym warsztacie. W przypadku podnośnika 2 kolumnowego mamy do wyboru podnośniki hydrauliczne i śrubowe. Zarówno podnośniki hydrauliczne i śrubowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Główny zarzut wobec podnośników hydraulicznych to mniejsze bezpieczeństwo pracy.

 

Wybór podnośnika ze względu na czynności naprawcze

Wielu właścicieli warsztatów decyduje się na zakup kilku podnośników, które służą do różnorodnych celów. Do niewielkich zadań serwisowych przy samochodach wystarczy mały podnośnik hydrauliczny. Do pracy przy serwisie bieżącym, hamulcach i zawieszeniu można używać podnośnika nożycowego mobilnego, który podnosi opony na wysokość około 1 metra. Przy pracach przy zawieszeniu wystarczy podnośnik 2 kolumnowy. Podnośnik 2 kolumnowy służy głównie do pracy przy zawieszeniu, skrzyni biegów, serwisie bieżącym i hamulcach. Natomiast do pracy przy sprawdzeniu luzów i ustawianiu zbieżności niezbędny będzie podnośnik 4 kolumnowy. Z kolei podnośnik nożycowy podposadzkowy zamontowany na kanale sprawdza się przy wszystkich pracach naprawczych z wyjątkiem wymiany filtra paliwa. Dlatego też wybieramy podnośnik w zależności nie tylko od miejsca w warsztacie, lecz także od prac, jakie są w tym warsztacie wykonywane.

Przy zakupie podnośnika samochodowego do warsztatu wielu mechaników samochodowych kieruje się ceną. Inni z kolei doradzają zakupienie sprzętu markowego, nawet w wersji używanej. Wielu specjalistów radzi zakup markowego podnośnika nawet takiego po regeneracji. Ze względu na bezpieczeństwo i niezawodność pracy wielu specjalistów jest zdania, aby przy zakupie podnośnika nie oszczędzać, lecz zdecydować się na sprzęt lepszej klasy i dobrej marki. Najważniejszym jednak kryterium przy zakupie podnośnika powinien być zakres prac, jaki będziemy przy jego pomocy wykonywać.

–Autor: Piotr Michałowski