Dotacja na warsztat samochodowy, co jest ważne?

Dotacja na warsztat samochodowy, co jest ważne?

Decyzja o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej w branży motoryzacyjnej to krok, który otwiera bardzo wiele możliwości, ale wymaga stosunkowo dużo nakładów. Samo wyposażenie warsztatu kosztuje bardzo dużo, a do tego dochodzi znalezienie i opłacenie dogodnej lokalizacji oraz wszelkie pozostałe koszty związane z prowadzeniem własnej firmy. Nie należy jednak załamywać rąk. Istnieją programy, które pozwalają na dofinansowanie takiej działalności ze środków publicznych.

obrazek inwestycjaWsparcie z pomocą Lokalnej Grupy Działania

Jednym wyjściem, które może pomóc zdobyć środki na otwarcie i wyposażenie własnego warsztatu samochodowego jest skorzystanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Warunkiem jest jednak prowadzenie działalności w miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców. Minimalna wartość całej operacji to 50 tys. zł, a maksymalna kwota, którą można uzyskać – 100 tys. zł. Powodzenie takiego wniosku zależy od spełnienia różnych wytycznych – młodego wieku, zatrudniania osób na umowę o pracę (szczególnie seniorów i niepełnosprawnych), zaprezentowanie swoich wysokich kwalifikacji. Lokalna Grupa Działania to instytucja, która pomoże w uzyskaniu niezbędnych informacji i przygotowaniu wniosku.

fundusze europejskiePomoc ze strony Unii Europejskiej

Drugim rozwiązaniem może być skorzystanie z programu unijnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że ostatnio zdobycie takiego dofinansowania staje się coraz trudniejsze – ze względu na bardziej wymagające kryteria i ograniczone środki. Trudno opisać konkretny program, ponieważ jest ich wiele i w miejsce starych stale powstają nowe. Najlepiej jest śledzić informacje na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Takie projekty pojawiają się w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. Często dotyczą typowo lokalnych społeczności i wymagają zamieszkania na danym terenie. Czasem również wymagany jest status bezrobotnego. Po długim procesie rekrutacyjnym można, przy odrobinie szczęścia, uzyskać upragnione środki.

– Conture

 

“Dotacja na warsztat samochodowy, co jest ważne?”

Serwisowanie samochodów to biznes niezbędny w każdym mieście, gdyż liczba samochodów coraz bardziej rośnie. Dlatego też jednym z najbardziej opłacalnych biznesów jest założenie własnego warsztatu samochodowego. Podobnie zyskowne są usługi wulkanizacyjne, myjnie samochodowe czy też inne związane z motoryzacją. Jednak założenie własnego warsztatu wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Szczególnie wtedy ważna jest dotacja na warsztat samochodowy.

Skąd wziąć pieniądze?

Osoby, które planują założenie warsztatu samochodowego, zastanawiają się często skąd wziąć na to pieniądze i czy dobrym rozwiązaniem będzie dotacja na warsztat samochodowych. Ubieganie się o dofinansowanie unijne na warsztat samochodowy jest dobrym sposobem dla osób, które nie mają oszczędności i nie posiadają zdolności kredytowej. Aby uzyskać dofinansowanie z unii należy zgłosić się do konkursu.

Przed zgłoszeniem się do konkursu należy zebrać wszystkie wymagane dokumenty oraz zezwolenia. Dzieje się tak dlatego, że terminy konkursów są ograniczone czasowo.

W przypadku ubiegania się o dotacje ważne jest też korzystanie z najnowocześniejszych technologii i tworzenie nowych miejsc pracy. Ubiegając się o dotację właściciel warsztatu musi udowodnić, że tworzy nowe miejsca pracy i będzie wdrażał nowe technologie. Zaleca się przedstawić nowatorskie pomysły, które korzystnie wpływają na rozwój gospodarki regionu. Ma to duże znaczenie, gdyż nowoczesne firmy mają większą szansę na utrzymanie się na rynku oraz mają większe możliwości rozwoju, zatrudniania nowych pracowników oraz większą wydajność pracy.

Dobry biznesplan

Istotną sprawą jest dobry biznes plan. Stworzenie dobrego biznesplanu nie jest łatwe, dlatego też warto zwrócić się o pomoc do ekspertów w dziedzinie dotacji unijnych na warsztat samochodowy. Również pisząc wniosek o dotację opłaca się skorzystać z pomocy ekspertów od dotacji unijnych.

Jak się okazuje, ubieganie się o dotację na warsztat samochodowy nie należy do zadań trudnych. Warto jednak, aby przystąpić do starań o dotację odpowiednio wcześnie i uzyskać pomoc odpowiednich doradców, dla których dotacja na warsztat samochodowy nie stanowi tajemnicy.  

– Piotr Michałowski