Założenie warsztatu – jaki podnośnik wybrać?
Założenie warsztatu – jaki podnośnik wybrać?
Jaki podnośnik wybrać? Wybór podnośnika to jedna z najczęstszych kwestii padających wśród osób, które dopiero co zaczynają przygodę z mechaniką w firmie. Niebagatelną różnicę może tutaj stworzyć kwestia doświadczenia i wykształcenia w kierunku mechaniki, aczkolwiek jest to tylko jeden z kilku czynników, które powinny być brane pod uwagę. Zawsze warto natomiast zapoznać się z pełną ofertą producenta, aby odpowiednio porównać wiele czynników, takich jak chociażby:
- orientacja w kosztach eksploatacji urządzenia,
- zaczerpnięcie fachowej wiedzy na temat rozwiązań zastosowanych w konstrukcji podnośnika,
- ustalenie warunków instalacji podnośnika, jakie przewidział producent. Bardzo istotne, w szczególności na etapie projektowania budynku. Przy konieczności adaptacji istniejącego już podłoża, zagwarantuje poprawne jego przygotowanie,
- określenie potrzeb obsługowych na danym stanowisku i ich konfrontacja z walorami użytkowymi podnośnika,
- ustalenie, czy dana jednostka podnośnika rokuje na poszerzenie zakresu usług w przyszłości, czy też będzie wymagała modernizacji lub wymiany,
- sprecyzowanie zakresu obsługi gwarancyjnej i pogwarancyjnej.
Bardzo pomocną kwestią w wyborze takiej maszyny jest bardzo często kontakt bezpośredni z producentem lub hurtownią, takie pytania są najczęściej spersonalizowane i najlepiej pozwolą na weryfikację tego, czy dany podnośnik jest dla nas stworzony.
Wśród podnośników wyróżniamy następujące rodzaje:
Podnośniki punktowe
Podnośnik punktowy z całą pewnością będzie tym najmniejszym i spełniającym minimalne potrzeby urządzeniem w warsztacie. Jego niewielki rozmiar sprawia, że nada się praktycznie do każdego warsztatu. Wariant ten sprawdzi się doskonale w serwisach ogumienia, gdzie unoszenie całego pojazdu nie jest wymagane. Kwestią uznaniową jest sam rodzaj zastosowanego podnośnika punktowego. Użytkownik sam zdecyduje, czy ma to być jednostka pneumatyczna, pneumatyczno-hydrauliczna, czy też hydrauliczna. Co do samej konstrukcji, tu także wiodące będą preferencje użytkownika. Dla przykładu, inne w przypadku obsługi aut o obniżonym zawieszeniu, a inne przy obsłudze pojazdów dostawczych. Poza niskimi kosztami zakupu, podnośniki tego typu, nie generują wysokich kosztów eksploatacji. Jeśli konieczny jest ich serwis, przegląd, wydatki z pewnością nie będą wysokie. Jeśli zajdzie potrzeba ich wymiany z uwagi na znaczny stopień zużycia, zakup kolejnych nie będzie istotnym obciążeniem. Pewne jest także to, iż w trakcie użytkowania w warsztacie, pozwolą na wygenerowanie zysku, przy niższym zaangażowaniu środków na wyposażenie.
Podnośniki jednokolumnowe
Jaki podnośnik wybrać? Podnośniki jednokolumnowe są najczęściej wybieranym urządzeniem warsztatowym do podnoszenia samochodów w warsztacie i mogą okazać się jednymi z najlepszych do wyboru. Szczególnie użyteczne mogą okazać się między innymi w warsztatach blacharsko-lakierniczych lub typowych serwisach ogumienia. To z reguły konstrukcje dedykowane, które pozwalają na uniesienie jednego z boków pojazdu. Podnośniki jednokolumnowe, które umożliwiają uniesienie całego pojazdu, znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotne jest zachowanie przejezdności stanowiska, poza czasem jego pracy. Rozwiązanie takie może także wynikać z ograniczeń podłoża, które nie pozwala na trwałe mocowanie wybranej jednostki podnośnika. Podnośniki te jednocześnie gwarantują wysoką efektywność pracy w porównaniu z kosztem zakupu i eksploatacji.
Podnośniki dwukolumnowe
Podnośniki oparte na dwóch kolumnach to pierwszy podnośnik, który montowany jest na stałe w podłożu. Są one uznawane za bezpieczne i ergonomiczne jak na swoje możliwości. Aktualnie na rynku będziemy w stanie zakupić podnośnik dostosowany do wszelkich wersji samochodów, m.in. do samochodów o niskim podwoziu, SUV, 4×4 itd. Ponadto, jednostki te doposażone są w wiele przydatnych akcesoriów. Będzie to m.in. oprzyrządowanie specjalizowane w zakresie punktów podparcia, synchronizacji kolumn, a także poszerzeń i podwyższeń całej konstrukcji. Umożliwiają uniesienie całego pojazdu na zadaną wysokość. Ich kolumny mocowane są do podłoża na stałe. Stanowisko wyposażone w podnośnik dwukolumnowy gwarantuje dużą przepustowość i wysoką elastyczność pracy. Wobec nieograniczonego dostępu do podwozia pojazdu, obsługujący ma możliwość przeprowadzenia szeregu czynności serwisowych.
Podnośniki czterokolumnowe
Podnośniki czterokolumnowe są największymi i niemobilnymi podnośnikami z listy. Jednocześnie okażą się one być najlepszą alternatywą dla kanałów w warsztacie. Doskonale nadają się one do wszelkich prac warsztatowych przy samochodzie. Polecane raczej w warsztatach specjalizowanych, choć przy odpowiedniej konfiguracji pozwolą także na uzupełniający serwis opon. Będą stosowane w pomieszczeniach o odpowiednich wymiarach. Długość platform zależy od kategorii pojazdów planowanych do obsługi. Jeśli stanowisko ma mieć charakter rozwojowy, prawidłowym posunięciem będzie wybór jednostki o długości 5 i więcej metrów. Zapewni to wjazd samochodów dostawczych, które obecnie cechują się już znacznymi rozstawami osi. Użytkownik musi także przewidzieć, iż na stanowisku obsługiwane mogą być także wyższe pojazdy.
Jeśli obiekt jest odpowiednio wysoki, nie musi on rezygnować z pełnej funkcjonalności, tj. pełnego zakresu unoszenia. Przy niższych obiektach, oczywistym jest to, że funkcjonowanie podnośnika obarczone będzie kompromisem w tym zakresie. Co prawda obecność 4 kolumn na stanowisku ogranicza nieco swobodę przemieszczania, lecz nie powinno to negatywnie wpływać na ergonomię jego wykonania oraz umiejscowienia. Sam fakt unoszenia pojazdów poprzez mechanizm 4-kolumnowy, zapewnia natomiast duże bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Jednostka prawidłowo poziomowana i serwisowana pod kątem zabezpieczeń, z pewnością pozwoli na bezproblemowe użytkowanie. Wyposażenie takiego urządzenia również jest niezmiernie szerokie, znajdziemy tutaj chociażby zagłębienia pod obrotnice, płyty rozprężne, podnośnik podprogowy i wiele więcej.
Podnośniki nożycowe – podprogowe
Podnośniki podprogowe to jedne z dwóch rodzajów podnośników nożycowych. W wariantach do 1 m, określanych potocznie jako „niskiego podnoszenia”, można planować obsługę w serwisie ogumienia. W pewnym stopniu podnośnik podprogowy umożliwi również na standardowe prace mechaniczne z samochodem. Warianty 2 m, określane potocznie jako „wysokiego podnoszenia”, pozwolą na znacznie więcej. Należy jedynie wziąć pod uwagę ograniczony dostęp w obrębie progów pojazdu. Największą zaletą tego typu podnośnika jest możliwość montażu we wnęce w podłodze co umożliwi jego całkowite schowanie. Jeśli podnośnik nie jest wykorzystywany, praktycznie na całym stanowisku można realizować inne czynności serwisowe. Warto zwrócić uwagę, że jednostki tego typu pozwalają na swobodne rozmieszczenie sterownika. Użytkownik może go umieścić po wybranej stronie, a w razie konieczności nawet przedłużyć przewody układu elektromechanicznego. Wybór takowej jednostki z pewnością odpowiada jaki podnośnik wybrać.
Podnośniki nożycowe – najazdowe
Podnośniki nożycowe najazdowe należy uznać za najwyżej specjalizowane jednostki na liście opisanych podnośników. Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę cenę oraz rozmiar takiego podnośnika. Te z pewnością wymagają od użytkownika starannego planowania w zakresie stanowiska. Obecnie można spotkać prawie wyłącznie podnośniki oparte na mechanizmie nożycowym. Wyparły one stosowane w ubiegłym wieku mechanizmy uchylne. Za poziomowanie i bezpieczeństwo odpowiadają z reguły mechanizmy zapadkowe a sam podnośnik działa na zasadzie siłowników hydraulicznych. Obecnie bardzo popularne wśród producentów takich podnośników jest rozmieszczenie zapadek na jednej z par nożyc. Montaż nie odbiega od wymagań stawianych jednostkom czterokolumnowym lub nożycowym podprogowym. W tym miejscu należy się wzmianka, iż wersje nożycowe najazdowe po montażu we wnęce, mogą spełniać kryteria wyznaczone tzw. ławom pomiarowym. Przechodząc do funkcjonalności, podnośniki tego typu można wyposażyć praktycznie w analogiczne oprzyrządowanie, jakie stosowane jest w wersjach czterokolumnowych.
Ponownie pojawia się zatem pytanie – jaki podnośnik wybrać? – Przede wszystkim oszczędny, spełniający wszelkie niezbędne wymagania, gwarantujący bezpieczeństwo oraz przynoszący zyski.
— Michał N. Adam