Podnośnik samochodowy, niemiecki czy chiński?

Podnośnik samochodowy, niemiecki czy chiński?

Wybór podnośnika samochodowego to bardzo ważna decyzja podczas urządzania swojego warsztatu. Od jego działania zależy w końcu wygoda pracy mechanika. Często oprócz podstawowych decyzji dotyczących typu potrzebnego sprzętu oraz preferowanego napędu pojawia się pytanie, czy warto pokusić się na tańsze, chińskie urządzenia, czy lepiej wybrać szeroko wykorzystywane podnośniki niemieckie?

Chińskie podnośniki dobrą alternatywą?

Na początku trzeba zaznaczyć, że sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Chińskie urządzenia oczywiście mają podstawową zaletę – są dużo tańsze od swoich europejskich odpowiedników. Nie jest jednak tak, że nadają się wyłącznie do dekoracji warsztatu. Niektóre sprzęty z Państwa
Środka okazują się rzeczywiście niezawodne i prezentują dobrą jakość. Dużym problemem jest jednak brak możliwości takiej weryfikacji, jaka ma miejsce w przypadku urządzeń wyprodukowanych w UE. Do tego dochodzi trudność w zdobyciu części zamiennych i brak autoryzowanych serwisów.

Popularny wybór – podnośniki niemieckie

Jeżeli budżet na to pozwala, o wiele lepszym wyjściem będzie wybór znanych na całym świecie podnośników niemieckich. Bliskość producenta działa na korzyść osoby korzystającej ze sprzętu – w każdej chwili można zażegnać wszelkie problemy. Większość znanych marek posiada swoje serwisy, dlatego ewentualne naprawy są dużo wygodniejsze. Do tego dochodzi fakt, że przed zakupem można bez problemu zasięgnąć opinii innych mechaników, ponieważ takie sprzęty są dużo bardziej popularne. Cały problem sprowadza się więc do wyboru – oszczędność, czy pewność. Chiński podnośnik może sprawdzić się doskonale, nie nadwyrężając kieszeni mechanika, ale zawsze występuje ryzyko nietrafionego zakupu. Niemiecki sprzęt daje większą pewność niezawodności i możliwości naprawy ewentualnych usterek.

Autor: Conture

 

Podnośnik samochodowy, niemiecki czy chiński?

Podnośnik samochodowy jest niezbędną częścią każdego warsztatu samochodowego. Właściciele warsztatów samochodowych często zadają sobie pytanie, jaki podnośnik samochodowy wybrać. Ważnym pytaniem przy zakupie podnośnika samochodowego będzie jego kraj pochodzenia, gdyż mamy często do wyboru podnośniki niemieckie i chińskie.

Podnośnik Czterokolumnowy do ParkowaniaKryteria wyboru podnośnika samochodowego

Głównym kryterium wyboru podnośnika samochodowego do warsztatu jest zakres czynności, jakie będą wykonywane przy pomocy podnośnika. Ważnym zagadnieniem jest dostępność serwisu, części zamiennych oraz bezawaryjność podnośników. Kolejnym kryterium jest cena podnośnika, która ma duże znaczenie, ponieważ wyposażenie warsztatu łączy się z dużymi nakładami finansowymi.

Jeśli przy wyborze podnośnika samochodowego kierujemy się ceną, możemy wybrać tańsze podnośniki produkcji chińskiej. Jednak wielu właścicieli warsztatów wybiera droższe podnośniki produkcji niemieckiej? Dlaczego tak się dzieje? Czy tańsze, chińskie podnośniki są słabszej jakości? O tym, że chiński sprzęt nie ustępuje sprzętowi produkowanemu w Europie świadczy fakt, że mnóstwo warsztatów w Polsce wyposażonych jest w chińskie podnośniki. Mimo że powszechne przekonanie mówi, iż produkty chińskie są gorszej jakości, w wielu wypadkach wyposażenie warsztatu produkcji chińskiej dorównuje jakością analogicznym produktom pochodzenia europejskiego.

Jaki podnośnik wybrać: niemiecki czy chiński?

Sprzęt chiński jest najczęściej tańszy od analogicznego sprzętu produkcji niemieckiej i niejednokrotnie nie ustępuje jakością. Dlaczego więc wielu specjalistów odradza zakup tańszych podnośników chińskich?

Przyczyną jest brak autoryzowanych serwisów oraz brak łatwo dostępnych części zamiennych. Kolejny powód to znaczna trudność w zweryfikowaniu jakości sprzętu. W przypadku podnośników samochodowych producent znajdujący się bliżej działa z korzyścią dla warsztatu, który taki podnośnik użytkuje. W przypadku podnośników niemieckich mamy możliwość łatwego zakupu części zamiennych, zaś większość serwisów dokona odpowiednich napraw.

– Piotr Michałowski

Podnośnik samochodowy, niemiecki czy chiński?

Organizując przestrzeń w swoim garażu powinniśmy pomyśleć przedwcześnie o urządzeniach, które się w nim znajdą. Jednym z wielu ważnych czynników jest wybór producenta maszyn. Aktualnie na rynku polskim dominują urządzenia pochodzące albo z Chin, albo z Niemiec. Pochodzenie wpływa na liczne czynniki urządzeń m.in. chińskie są stosunkowo tańsze i mniej wytrzymałe, natomiast niemieckie – nieco droższe i znacznie wytrzymalsze.

Korzystna geolokacja

Na początku należy rozróżnić pewne stereotypy. Oczywiście urządzenia pochodzące z Chin są tańsze w porównaniu z europejską konkurencją, tak pojawia się czynnik, który powinien sugerować wybór niemieckich maszyn warsztatowych. Jest nim możliwość sprawdzenia niezawodności i jakości. Unia Europejska wymaga, aby produkowany na jej terenie sprzęt spełniał liczne normy i standardy. Takie działanie ma na celu zapewnienie klienta o gwarantowanej niezawodności sprzętu. Producenci z Chin muszą przestrzegać norm światowych, których jest stosunkowo mniej, niż tych Europejskich.

Najlepszy wybór

Znacznie lepszym wyjściem dla właściciela będzie wybór urządzeń warsztatowych produkowanych na terenie Niemiec. Na takowy wybór składają się m.in. bliskość położenia producenta na wypadek awarii uszkodzenia, co pozwoli mu na szybsze działanie, gwarantowana jakość i niezawodność oraz wieloletnia gwarancja. Czasami warto zainwestować nieco więcej, aby móc „zbierać żniwa” przez dłuższy okres czasu. W razie jakichkolwiek komplikacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby przykładowo używać chińskich części zamiennych, które jako pojedyncze elementy często sprawdzają się najlepiej.

Słowa końcowe

Podsumowując, najlepszym wyjściem jest inwestycja w urządzenia warsztatowe pochodzące lub zlecane w Unii Europejskiej oraz ewentualne zaopatrywanie się w części owych producentów.

– Michał N. Adam