Podnośnik dwukolumnowy, hydrauliczny czy śrubowy?

Podnośnik dwukolumnowy, hydrauliczny czy śrubowy? Podnośnik dwukolumnowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych sprzętów tego rodzaju w warsztatach samochodowych. Pozwala na stosunkowo dużą gamę zastosowań. Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze odpowiedniego urządzenia jest preferowany napęd. Często pierwszym wyborem wśród mechaników okazują się podnośniki śrubowe, zwane też elektrycznymi lub elektromechanicznymi. Jednak coraz większą popularność zyskuje napęd hydrauliczny. Którą opcję lepiej wybrać, urządzając swój własny warsztat?

Podnośnik Dwukolumnowy TW 242 G

Napęd śrubowy – solidna konstrukcja

Największą zaletą podnośników takiego typu jest prostota konstrukcji. Dzięki nieskomplikowanej budowie części rzadko ulegają uszkodzeniu, a nawet w  przypadku wystąpienia pewnych problemów, łatwo jest znaleźć części zamienne i dokonać samodzielnej naprawy. Podnośniki śrubowe są jednak stosunkowo głośne i drogie w eksploatacji – energia używana jest do zasilania urządzenia przez cały czas jego pracy.

Podnośnik śrubowy

Napęd hydrauliczny – niezawodność i wygoda pracy

Podnośniki hydrauliczne również nie posiadają bardzo skomplikowanej budowy. Cały mechanizm funkcjonuje dzięki pompom zasilanym olejem. Taki sprzęt jest cichszy, a do tego nie zużywa energii podczas opuszczania pojazdu – wykorzystuje się tu po prostu wagę pojazdu. Jest także bardziej stabilny i działa szybciej niż modele śrubowe. Podnośniki z napędem hydraulicznym uznawane są też za bardziej niezawodne.
Wybierając podnośnik do swojego warsztatu warto zasięgnąć opinii doświadczonych mechaników. Pomimo swojego przyzwyczajenia do napędu elektromechanicznego wielu z nich podkreśla wyższość podnośników hydraulicznych, które są mniej awaryjne i lepiej sprawdzają się do różnych zastosowań.

Autor: Conture

Podnośnik dwukolumnowy, hydrauliczny czy śrubowy

Wybór podnośnika to nie lada wyzwanie dla warsztatu. Warto wyposażyć warsztat w podnośnik, aby ciągle nie biegać z i do kanału i aby naprawy przebiegały w bardziej komfortowych warunkach. W zależności od tego, co jest najbardziej potrzebne, możemy spotkać się z trzema głównymi typami podnośników. Mowa tutaj o podnośniku dwukolumnowym, hydraulicznym, jak i śrubowym. Każdy z nich ma swoje zalety, jak i wady, które warto poznać, nim zdecydujemy się na zakup.

Uniwersalność, trwałość, czy siła

Podnośniki dwukolumnowe są bardzo popularne, co zawdzięczają swojej uniwersalności i stosunkowo niskiej cenie. Całość działa na zasadzie przesuwających się po prowadnicach wózkach, na których osadzone są ramiona, które dodatkowo są regulowane w zakresie długości wysuwania. Dzięki temu można podnosić pojazdy o różnie rozmieszczonych punktach podparcia. Cena tego rozwiązania jest zależna od rodzaju napędu, jak i możliwej dopuszczalnej nośności. Wadą zaś jest brak dostępu do pewnych miejsc samochodu np. skrzynia biegów. Istnieją też prace, jakich nie będziemy w stanie wykonać przy pomocy takich podnośników (np. geometria kół).

W takim wypadku mamy podnośniki hydrauliczne, które dodatkowo cechują się niezwykle cichą i szybką pracą oraz niezawodnością. Dużą zaletą jest także bardzo mocna podpora, dzięki czemu podnoszone auto jest stabilne.

Jeżeli jednak poszukujemy czegoś, co będzie w stanie podnieść lub przenieść duże masy, to nic nie sprawdzi się lepiej niż podnośnik śrubowy. Działa on w oparciu o silnik oraz przekładnię ślimakową. Podnośniki te są także znakomitym wyborem, gdy zależy nam na szybkości podnoszenia, jak i łatwości w synchronizacji napędów.

Podnośnik do niewielkiego warsztatu

Zadaniem podnośników jest odejście od systemu kanałowego i ułatwienie pracy. Opisane trzy typy posiadają jeszcze swoje odmiany, które mogą być przydatne w specyficznych zastosowaniach. Szukając więc podnośnika do naszego warsztatu, dobrze jest także sugerować się opiniami innych klientów, warsztatów, które używają danego typu podnośnika.

Autor: Grzegorz Pospieszczyk

Podnośnik dwukolumnowy, hydrauliczny czy śrubowy?

Podnośnik to istotny element warsztatu samochodowego. Bez niego ciężko wyobrazić sobie większość prac, dlatego decyzja o jego zakupie nie może być przypadkowa. Konieczne jest jej przemyślenie, sprawdzenie ofert i wybranie urządzenia, które przez lata będzie spełniać swoje zadanie.

Przed zakupem – co jest ważne?

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba przemyśleć zanim kupi się podnośnik jest jego przyszłe przeznaczenie. Wydaje się to banalną kwestią, jednak w każdym zakładzie oczekiwania mogą być inne. Istotne jest odpowiedzieć sobie na pytania, jak duże natężenie pracy podnośnik będzie musiał wytrzymać, jaki jest zakres usług proponowanych przez zakład, jakie warunki lokalowe ma się do dyspozycji. Ważne jest także wzięcie pod uwagę, jakie pojazdy są najczęściej obsługiwane, gdyż prace związane z samochodami osobowymi wymagają innego podnośnika, niż prace związane z pojazdami kilkutonowymi.

Podnośnik dwukolumnowy

Podnośniki dwukolumnowe to jedna z dostępnych opcji wśród tego rodzaju sprzętu. Jest on dobrą opcją, jeżeli potrzebujesz stanowiska do rożnego rodzaju prac, bez konieczności tworzenia kolejnych dla wykonywania różnorodnych zleceń. Wśród wartych podkreślenia cech wyróżnia się przede wszystkim możliwość dostosowania wysokości podnośnika do aktualnie wykonywanej pracy, a także do wzrostu pracownika, co dodaje komfortu pracy. Dzięki dwóm parom ramion podnośnik dwukolumnowy unosi pojazd na pożądaną wysokość pozwalając na prace naprawcze przy podwoziu.

Podnośnik hydrauliczny

Innym podnośnikiem, który można wybrać jest podnośnik hydrauliczny. Ułatwia podnoszenie ciężkich przedmiotów przy działaniu cieczy, która wypycha jedną z części podnośnia powodując jej podniesienie. Ułatwia to pracę przy ciężkich elementach, które wymagają podniesienia części pojazdu lub maszyny. Może pomóc, jednak w porównaniu z dwukolumnowym podnośnikiem jest mniej praktyczny.

Podnośnik śrubowy

Na rynku dostępne są także podnośniki śrubowe, które mogą sprawdzić się głównie przy pracach ze sceną, w teatrze. Ułatwiają podnoszenie scen albo rzędów foteli w teatrze poprzez liniowe przesuwanie elementów i działanie jak urządzenia podnoszące, opuszczające, dociskowe.

Autor: Piotr Michałowski