Podnośnik dwukolumnowy 230V czy 400V?

Podnośnik dwukolumnowy 230V czy 400V?

Podnośniki dwukolumnowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń tego typu, które znajdują się w warsztatach samochodowych. Cenione są ze względu na swoją uniwersalność i stosunkowo niską cenę. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak wcale łatwym zadaniem – często podnoszoną kwestią jest preferowane napięcie elektryczne urządzenia. Czy lepiej postawić na silnik 230V czy 400V?

Jaka jest różnica?

Napięcie 230V jest doskonale znane z każdego domu. Właściwie wszystkie mniejsze urządzenia pracują w tym systemie. Problem pojawia się wraz ze zwiększaniem się mocy danego sprzętu. Wtedy często do gry wchodzi większy zasilacz o napięciu 400V. Nie oznacza to jednak, że zwiększone napięcie niesie za sobą lepsze czy “mocniejsze” działanie. Istnieją podnośniki, które posiadają możliwość wyboru między tymi dwiema opcjami. To samo urządzenie, zasilane w dwóch systemach będzie działać tak samo. Różnice występują w rodzaju przewodu i złącz, a także w zabezpieczeniu stanowiska pracy.

Jaką opcję wybrać?

Większość podnośników dwukolumnowych posiada moc powyżej 2 kW. Wybór preferowanego zasilania zależy tu od zabezpieczeń naprądowych w instalacji. Oczywiście łatwiejsze i przyjemniejsze wydaje się korzystanie z zasilania jednofazowego, ponieważ taka opcja jest popularniejsza, a co za tym idzie – tańsza. Jednak zakładając własny warsztat warto pomyśleć o instalacji trójfazowej. Wtedy lepszym wyborem będzie podnośnik mocy 400V, który zapewnia większe bezpieczeństwo i mniejsze obciążenie sieci.

Przy wyborze podnośnika dwukolumnowego wszystko zależy więc od preferencji i potrzeb mechanika. Jeżeli miejsce pracy nie posiada złącz 400V, to pozostaje pierwsza opcja. Jeżeli natomiast istnieje możliwość korzystania z zasilania trójfazowego, warto postawić na mocniejszą i bezpieczniejszą instalację.

Autor: Conture