Jakie narzędzia powinny znajdować się w fachowym warsztacie?

Jakie narzędzia powinny znajdować się w fachowym warsztacie?

Jakie narzędzia powinny znajdować się w fachowym warsztacie? Dobrze urządzony i zaopatrzony warsztat znacznie ułatwia pracę. Przydatną poradą jest trzymanie narzędzi oraz drobnych elementów w specjalnych szafkach lub pojemnikach. Do oświetlenia pomieszczenia można wykorzystać lampę warsztatową lub latarkę. Wśród przydatnych narzędzi można wyróżnić m.in.: zestaw kluczy, wiertarkę lub kleszcze.

Gdzie trzymać narzędzia?

Oczywiście, można uznać, że narzędzia da się trzymać wszędzie. Jednak każdy mężczyzna potwierdzi, że własny warsztat wzmacnia motywację i daje radość. Poprawia również komfort pracy, ponieważ w pomieszczeniu specjalnie do tego przeznaczonym o wiele wygodniej wykonuje się swoje obowiązki. Jak urządzić funkcjonalny warsztat?

Na pewno przydadzą się specjalne regały, półki oraz szafki. Służą one do przechowywania dużych narzędzi, takich jak: wiertarki lub lutownice. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się specjalne warsztatowe ścianki – nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie pozwalają uporządkować przestrzeń warsztatową. Ich montaż na ścianie jest możliwy dzięki specjalnym uchwytom, które gwarantują stabilne przymocowanie. Ciekawym rozwiązaniem są także szafki na kółkach. Zajmują one więcej miejsca niż te wieszane na ścianie, ale za to dają możliwość łatwego przemieszczenia ich z miejsca na miejsce.

Oprócz specjalnych szafek warto również zainwestować w skrzynki oraz pojemniki. Dzięki temu przechowywanie rzeczy stanie się bardziej uporządkowane – zestaw specjalnych kluczy może być trzymany w jednej skrzynce, a wiertła w drugiej. Jest to szczególnie istotne w przypadku przechowywania drobnych przedmiotów – śrubek, czy gwoździ, które potrafią się zawieruszyć między innymi narzędziami. Lepiej unikać bałaganu w warsztacie, ponieważ to jedynie opóźnia przeprowadzane prace.

Co każdy majsterkowicz powinien mieć pod ręką?

To, co jest potrzebne w warsztacie prawdziwego majsterkowicza to temat rzeka. My przyjrzymy się szczególnie narzędziom, które przydadzą się amatorom (i profesjonalistom) do naprawy samochodu.

Zestaw kluczy płaskich – wybierając ten element wyposażenia, warto zwrócić uwagę na ilość produktów w zestawie, jakość wykonania oraz producenta.
Zestaw kluczy nasadowych – jest równie istotny, jak klucze płaskie. Posiadając je w swoim warsztacie, dobrze jest także zainwestować w grzechotkę, ułatwiającą pracę z nimi.
Zestaw śrubokrętów – bez nich trudno cokolwiek zrobić. Każdy posiada je w swoim domu, dlatego nie może ich również zabraknąć w warsztacie majsterkowicza.
Młotek – sprawdzi się w każdym warsztacie. Warto mieć pod ręką 2 sztuki – jeden duży, do grubych śrub oraz drugi mały – do elementów mniejszego gabarytu.
Kombinerki – pomogą dostać się do trudno dostępnych miejsc oraz wykonywać czynności, które wymagają fizycznej siły i mocnego chwytu.
Wiertarka – przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na jej moc. Standardowe parametry, które pozwalają na wykonanie większości czynności to 600 do 1000 W.
Kosmetyki samochodowe – dbanie o samochód, również na zewnątrz jest bardzo ważną czynnością, której nie należy zaniedbywać. Dlatego wszelkiego rodzaju kosmetyki samochodowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia warsztatu samochodowego.

Jak zadbać o prawidłowe oświetlenie w warsztacie?

W przypadku warsztatów szczególnie istotną kwestią jest dobrej jakości oświetlenie. Tylko wyraźne, przyjazne dla oczu światło daje pewność, że wszystkie prace zostały dobrze wykonane. Co więcej, w takim przypadku wzrok jest chroniony i nie męczy się tak szybko.

Co lepiej wybrać: latarkę czy lampę warsztatową? Latarki są wygodniejsze w użytkowaniu – można je przenieść z miejsca na miejsce lub zabrać ze sobą, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z kolei lampy warsztatowe dają stabilniejsze źródło światła, a praca przy nich jest wygodniejsza – zamontowane przy suficie nie potrzebują dodatkowego wspomagania i doskonale sprawdzają się, jeśli wszystkie naprawy są przeprowadzane wewnątrz warsztatu.

Wszelkie większe narzędzia pokroju podnośników, montażownic czy wyważarek opisujemy w innych artykułach na blogu, serdecznie zapraszamy do lektury.