Ikonka kompresora 2

Sprężarka – Kompresor tłokowy czy śrubowy?

Sprężarka – Kompresor tłokowy czy śrubowy?

Sprężarka tłokowa oraz śrubowa to dwie najczęściej stosowane solucje w warsztatach samochodowych. Istnieje jeszcze kilka podtypów wywodzących się z dwóch powyższych kategorii, aczkolwiek są one bardziej specjalistyczne i przystosowane do konkretnych zadań. Poniżej przyjrzymy się porównaniu tych kompresorów.

Koszt zakupu i użytku sprężarki/kompresora

Najczęściej tańsza okazuje się być sprężarka tłokowa, jednak są to urządzenia o bardzo zróżnicowanej konstrukcji. Zasadniczo jednak rzadko są aż tak precyzyjne i wydajne, jak sprężarki śrubowe, a ich konstrukcja jest prostsza, stąd też często duża różnica w cenie. Koszty eksploatacji w obu przypadkach wypada mniej więcej tak samo, ale z zastrzeżeniem, że bardzo mocno zależy od jakości wykonania urządzenia.

Jakość pracy sprężarki/kompresora
Ikonka kompresora 2

Nowoczesne sprężarki tłokowe są znacznie cichsze od starszych modeli, jednak i tak prawie zawsze głośniejsze od sprężarek śrubowych. Te drugie cechuje również znacznie wyższa kultura pracy w fazie rozruchu: mniejsze są drgania, mniejsze są wahania parametrów w początkowej fazie pracy, a sam rozruch najczęściej nie wymaga przesadnie dużego poboru energii.

Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania: im niższa precyzja, tym większy hałas i większe drgania w czasie pracy. Parametry te mogą się także zmieniać po pewnym czasie eksploatacji wraz ze zużywaniem się części lub mikrouszkodzeniami – jakie są standardowe osiągi sprężarek obu typów, można sprawdzić na stronie producenta.

Zużycie energii

Dziś zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe, są projektowane z zachowaniem zasad pozwalających na ograniczenie zapotrzebowania na energię zgodnie ze standardami Unii Europejskiej. Faktem jednak jest, że ze względu na konieczność uzyskania lepszych parametrów pracy, budowa sprężarek tłokowych staje się niekiedy skomplikowana, a to wpływa na większą energochłonność. Precyzyjnie wykonana sprężarka śrubowa ma mniejsze opory i może być wariantem bardziej ekonomicznym.

Jakie napięcie posiadają kompresory  i sprężarki tłokowe/śrubowe?

Kompresory śrubowe występują w zdecydowanej większości w wersji 400V, aczkolwiek zdarzają się wersje 230V. Dzieje się tak, ponieważ sprężarki śrubowe używane są w zakładach profesjonalnych. Kompresory tłokowe natomiast charakteryzują się występowaniem obu wersji, 400V i 230V, ponieważ przystosowane są dla osób prywatnych jak i firm.

Mobilność

Zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe, są produkowane jako modele stacjonarne i sprężarki przewoźne – w tym drugim przypadku ich konstrukcja jest odpowiednio modyfikowana. Uzyskanie dobrych parametrów sprężania jest jednak możliwe w obu przypadkach.