Warsztat ikonka maska

Jak rozkręcić warsztat samochodowy?

Jak rozkręcić warsztat samochodowy?Jak rozkręcić warsztat samochodowy?

Jak rozkręcić warsztat samochodowy? To właśnie pytanie zadaje sobie wiele osób. Własny warsztat samochodowy to marzenie wielu początkujących mechaników. Jednak założenie swojej własnej działalności gospodarczej jest procesem dosyć kosztownym. A to tylko początek drogi – prowadząc firmę trzeba znaleźć sposób na przyciągnięcie klientów. Jakie wymagania należy spełnić przy tworzeniu własnego warsztatu oraz jak zachęcić ludzi do pozostawiania swoich samochodów?

Początek – założenie firmy

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zarejestrowanie działalności gospodarczej. W tym miejscu można skorzystać z licznych programów, mających na celu dofinansowanie młodych przedsiębiorców. Jeżeli warsztat ma znajdować się w miejscowości do 20 tys. mieszkańców, można skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Duże możliwości oferują również wszelkie programy unijne, które nieraz obejmują lokalne społeczności, a innym razem docierają do szerszego grona interesantów.

Masz już warsztat – i co dalej?Jak rozkręcić warsztat samochodowy?

Początki prowadzenia dowolnej działalności gospodarczej bywają trudne. W przypadku mechaników samochodowych najczęściej pierwszymi klientami są znajomi i rodzina. W takiej sytuacji najlepiej działa marketing szeptany – dobra opinia to podstawa sukcesu. Jeżeli o warsztacie mówi się w samych superlatywach, istnieje duża szansa powodzenia. Inną sprawą jest fakt, że klienci muszą dowiedzieć się, że taka firma istnieje. W dzisiejszych czasach idealnym rozwiązaniem jest prężna działalność na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Większość potencjalnych klientów (z większych i mniejszych miejscowości) poszukuje pomocy, wykorzystując przeglądarki internetowe. Dlatego warto zaznaczyć swoją obecność w taki sposób.

Podstawą cierpliwość

Bardzo ważne jest podejście. Czas potrzebny na całkowite rozkręcenie warsztatu to niekiedy więcej, niż 2 lata – trzeba nauczyć się cierpliwości i metody małych kroczków. Klienci nie przybiegną od razu, jednak działalność online i pozytywne opinie konsumentów mogą znacznie przyspieszyć cały proces.

— Conture

 

Jak rozkręcić warsztat samochodowy?

Przede wszystkim warto wszystko przemyśleć zanim przejdzie się do realizacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest napisanie konkretnego biznes planu, gdzie uwzględnimy wszystkie czynniki wpływające na potencjalną popularność oraz zyskowność warsztatu. Pod uwagę powinny być brane m.in. potencjalna lokalizacja warsztatu. W tym przypadku im bliżej centrum miasta tym lepiej, tak oceniają statystyki. Bliskość do centrum znacznie bardziej zachęci klienta do odwiedzin, niż jazda na drugi koniec miasta. Następnym czynnikiem będzie marketing. Bez niego bowiem może być stosunkowo ciężko, zwłaszcza na początku. Warto przemyśleć tutaj wszelkie materiały reklamowe typu banery, ulotki, billboardy itp. Krokiem w dobrą stronę okazać może się inwestycja w marketing stricte internetowy. Wraz z upływem czasu buduje się rozgłos i znajomość marki, więc początek jak w wielu innych sprawach jest najważniejszy.

Warsztat ikonka maskaPotencjalne ścieżki pozyskania funduszy

W dzisiejszych czasach podczas zakładania firmy możemy zgłaszać się po wiele dofinansowań, czy to od państwa, czy to od Unii Europejskiej. Warto spróbować, na początku działania firmy korzystnym jest znalezienie wszelkich możliwości na minimalizację kosztów i maksymalizację zysków. Innym rozwiązaniem może być wzięcie kredytu na firmę, wiele banków oferuje bardzo korzystne oferty na rozpoczęcie działalności.

Opinie – czyli podstawa renomy

Najważniejszym zawsze powinno być dobro klienta. Usatysfakcjonowany klient często z chęcią wystawi pozytywną opinię warsztatowi w internecie. Takie działania znacząco pomogą warsztatowi zaistnieć w internecie, a potencjalny klient widzący przysłowiowe “5/5” czy “5 gwiazdek” znacznie chętniej odda swój wehikuł do takiego warsztatu niż do takiego, którego albo nie ma wcale w internecie lub ma niskie oceny. Dobrym krokiem w kierunku zadowolenia klienta będą rabaty, karty lojalnościowe czy chociażby gadżety uzyskiwane podczas wizyty.

Najważniejszym w całym biznesie i prowadzeniu firmy jest rozwaga i cierpliwość. Warto każde działanie czy to marketingowe czy finansowe dokładnie przemyśleć i zaplanować, a reszta czynników na pewno dopomoże w rozwoju warsztatu samochodowego.

— Michał N. Adam